Zawsze dążę do równowagi

rozmowa z Edytą Sytniewską

Rozmowa z Edytą Sytniewską, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Katowicach. O ofercie kulturalnej w mieście Katowice z panią naczelnik rozmawia Jaśmina Puchała.

Jak stworzyć atrakcyjną ofertę kulturalną dla miasta? 

De facto jest to dość prosta rzecz, przynajmniej w zamyśle. Przede wszystkim trzeba pomyśleć o różnych grupach odbiorców i ich różnych potrzebach kulturalnych. Myślę, że generalnie w każdym mieście jest podobnie – chodzi o zaspokojenie potrzeb zarówno w obszarze kultury wysokiej, jak i bardziej popularnej. Sprawnie działające podmioty, które są w stanie zaproponować w danej dziedzinie – czy muzycznej, czy teatralnej – ciekawą ofertę i dobrze ją zrealizować, powodują, że oferta kulturalna miasta jest na tyle bogata i na tyle interesująca, że mieszkańcy, czy nawet osoby spoza miasta lub spoza regionu, chcą z niej korzystać. 

Czy oferta kulturalna Katowic jest taka? 

Uważam, że tak. Nie tylko jeśli chodzi o wydarzenia realizowane przez instytucje miejskie, ale też przez inne instytucje samorządowe, podmioty prywatne działające w sferze kultury, organizacje pozarządowe. W Katowicach wiele się dzieje. Oczywiście różne propozycje są kierowane do różnych grup odbiorców – czasem szerszych, czasem węższych. Być może można mówić o pewnym braku wielkich, spektakularnych imprez o charakterze plenerowym. Od wielu lat jest na nie moda. To całkiem pozytywne, że takie imprezy odbywają w dużych ośrodkach miejskich w Polsce. Myślę, że taka potrzeba jest też w Katowicach i że zaczynamy efektywnie na nią odpowiadać. W maju odbył się festiwal z muzyką popowo-rokową i folkową, skierowany do młodych odbiorców Maj Music Festival. Na sierpień planowane jest duże przedsięwzięcie muzyczne – festiwal Nowa Muzyka.. Mamy festiwale ukierunkowany na muzykę poważną – Festiwal Prawykonań organizowany przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Jest bardzo wiele przedsięwzięć muzycznych. Są też przedsięwzięcia teatralne: i Interpretacje, i Katowicki Karnawał Komedii… W czerwcu odbędzie się 15 edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów A Part, prezentującego obszar teatru eksperymentalnego i alternatywnego. To oczywiście tylko niektóre propozycje realizowane w Katowicach. Mam nadzieję, że w coraz większym stopniu odpowiadamy na potrzeby odbiorców. Wiąże się to z wydatkami na dużo większą skalę niż przy mniejszych realizacjach, ale uważam, że pomimo kryzysu, nasza oferta jest w stanie stawać się coraz ciekawsza. 

Jakie inicjatywy mają największą szansę na otrzymanie dofinansowania od miasta? 

Kwestię dofinansowań musimy rozpatrywać na co najmniej dwóch poziomach. Pierwszy poziom to te dofinansowania, które wynikają z obowiązków nałożonych na samorząd. Obowiązki te obejmują między innymi wspieranie organizacji pozarządowych czy innych podmiotów w działaniach na rzecz edukacji kulturalnej. Są to przedsięwzięcia, które dofinansowujemy z dużą przyjemnością, ponieważ często są one kierowane czy to do osób niepełnosprawnych czy do środowisk zagrożonych, np. patologią społeczną. To jest jeden poziom dofinansowania. Oprócz tego dofinansowujemy te inicjatywy, które z naszego punktu widzenia są istotnym elementem promocji kulturalnej miasta, czyli właśnie jakieś duże przedsięwzięcia kulturalne. Mniejsze również, szczególnie wtedy, gdy wpisują się one w politykę kulturalną miasta. 

Wiemy, że w ramach działań na rzecz osób niepełnosprawnych miasto współfinansowało słuchawki dla teatru Ateneum, umożliwiające odbiór przedstawienia dzieciom słabo słyszącym. Czy to jest część jakiegoś większego programu udostępniania kultury dzieciom niepełnosprawnym? 

Teatr Ateneum, w osobie pani dyrektor Krystyny Kajdan, zainteresował się dofinansowaniem z PFRON-u na ten cel. Miasto zapewniło wkład własny. Na tym przykładzie widać, jak dużo zależy od inicjatywy danego podmiotu. Jest to duże pole dla dyrektorów instytucji kulturalnych, którzy powinni zwracać uwagę na to, jakie są możliwości dofinansowania w ramach konkretnych programów. Możliwości są i miasto się w takie inicjatywy włącza. Wydział kultury współdziała z wydziałem polityki społecznej, który monitoruje potrzeby różnych środowisk, w tym również osób niepełnosprawnych. No i oczywiście mamy również kontakt z różnego typu stowarzyszeniami, które, organizując przedsięwzięcia kulturalne, zwracają się do nas o dofinansowanie i taką pomoc uzyskują. 

Jakie jest miejsce imprez dla dzieci w programie kulturalnym miasta? 

To jest bardzo ważna kwestia. Przygotowanie kulturalne jest bardzo istotne dlatego, że jeśli w porę nie zadbamy o edukację kulturalną dzieci i młodzieży, nie będziemy mieć później dorosłych odbiorców, do których skierowana jest oferta kulturalna. Właściwie każda instytucja kulturalna prowadzi działalność edukacyjną w ramach swojego programu. To jest przede wszystkim, oczywiście, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, którego działalność jest nakierowana przede wszystkim na widza młodego i bardzo młodego, chociaż odkąd teatr został poszerzony o nowe miejsce w galerii, gra także spektakle, że tak powiem, nielalkowe. Inne instytucje też mają swoje programy edukacyjne, np. Galeria Sztuki Współczesnej BWA realizuje warsztaty w ramach programu edukacji poprzez sztukę, domy kultury, Instytucja Upowszechniania i Promocji Muzyki Silesia, która organizuje koncerty dla dzieci w przedszkolach, szkołach, oczywiście dla widzów dorosłych również, ale aspekt edukacji kulturalnej jest bardzo ważny w każdej z naszych instytucji i realizowany na bieżąco z naprawdę dobrym skutkiem. 

W jakich wydarzeniach kulturalnych najchętniej pani uczestniczy? 


We wszelkich możliwych, dlatego że uważam, że trzeba mieć ogląd tego, co się dzieje w mieście. Powinniśmy odpowiadać na potrzeby miasta i jego społeczności, dlatego staram się uczestniczyć w bardzo różnych imprezach - od środowiskowych typu festyny poprzez festiwale po przedstawienia teatralne i wystawy. O ile tylko czas mi pozwala staram się uczestniczyć w jak największej ilości różnorodnych imprez po to, żeby mieć jak najlepszy obraz tego, co się w mieście dzieje – z jakimi inicjatywami należy występować, jakie należy wspierać, gdzie ewentualnie znajdują się obszary, które wymagają lepszego zagospodarowania. Również po to, żeby osobom, które zgłaszają się do wydziału kultury, służyć pomocą, radą i wsparciem.  

To zawodowo, a prywatnie? 

To, co robię, wzięło się nie tylko z przygotowania zawodowego, ale też z zamiłowania do szeroko pojętej kultury. Dlatego naprawdę trudno mi wskazać jakiś konkretny priorytet. Bardzo lubię uczestniczyć we wszelkich imprezach związanych z muzyką klasyczną, które prezentują świetny poziom, więc jest to ogromna przyjemność. Zawsze jednak dążę do pewnej równowagi, do doświadczania różnorodnych wrażeń, różnorodnych wartości. Dlatego równie chętnie słucham koncertu muzyki klasycznej i rozrywkowej. Uwielbiam teatr… Także ciekawa wystawa jest dla mnie nie tylko miłym obowiązkiem, ale też wielką przyjemnością.. Naprawdę trudno mi wskazać jedną ulubioną dziedzinę. Zresztą samo myślenie i podejście przekształca się za sprawą wykonywanej pracy. Po prostu powinno się wszystkiego doświadczyć, żeby mieć rozeznanie i móc podejmować dyskusję.

Jaśmina Puchała
Dziennik Teatralny Katowice
10 czerwca 2009
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Edyta Sytniewska
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...