Co nas jeszcze czeka?

Festiwal ROZBARK in MOTION trwa! Za nami już 8 dni pełnych tańca, 11 energetycznych spektakli i wiele godzin warsztatów tanecznych.

Po sześciu latach przerwy do Bytomia wrócił festiwal tańca współczesnego. Teatr Rozbark postanowił zamknąć piąty, jubileuszowy sezon artystyczny, z przytupem! Ożyły wspomnienia związane z Międzynarodową Konferencją Tańca Współczesnego organizowaną niegdyś przez Śląski Teatr Tańca i pojawiła szansa na przywrócenie już na stałe festiwalu, który był wizytówką miasta. I to on, co roku przez 20 lat, przyciągał do Bytomia rzesze miłośników tańca, profesjonalistów, wielkie talenty i sławy światowego formatu.

- ROZBARK in MOTION to pierwszy tak duży festiwal taneczny w Bytomiu od 2013 roku. Przywracamy najlepsze tradycje tańca współczesnego naszym mieszkańcom organizując spektakle, warsztaty, projekty dla dzieci i seniorów oraz mnóstwo imprez towarzyszących. W ciągu 10 dni pokażemy 13 spektakli na scenie Teatru Rozbark oraz Bytomskiego Centrum Kultury. Będą wśród nich zarówno duże produkcje z zagranicy: Quorum Ballet z Portugalii, Kamea Dance Company z Izraela oraz James Wilton Dance z Wielkiej Brytanii, które zadowolą miłośników tańca współczesnego i klasyki, ale także ciekawe spektakle polskich artystów i zespołów – mówi Anna Wróblowska, p.o. dyrektora Teatru Rozbark.

W ramach festiwalu zaprezentowano międzynarodowe produkcje, ale także i te, które swoją premierę miały na deskach Teatru Rozbark jak: „Rozkosz" w chor. Jakub Lewandowskiego, PLATEAU" w chor. Macieja Kuźmińskiego czy „We_selle" w chor. Wojciecha Mochnieja.
Młodzi tancerze wzięli udział w warsztatach m.in. afro tradycyjne, tribal underground, modern fusion, instant composition czy catch&release prowadzonych przez znanych choreografów i tancerzy takich jak: Dunia Pacheco, Gosia Kłaniecka, Ira Kodiche, Victoria Kennett, Alan Fuentes-Guerra, Piotr Mateusz Wach, Ania Nowak, Stefano Silvino, Anat Grigorio. Nie zapomniano też o seniorach, których zaproszono do udziału w warsztatach ruchowych Senior Dance.

Co przed nami?

W sobotę, 29 czerwca 2019, w samo południe zaplanowano „Spacerownik teatralny: Teatr, taniec i opera – śladami Melpomeny w Bytomiu", czyli wycieczkę śladami teatru. Start spod BECEKu. Warto wyjaśnić, że spacerownik teatralny to projekt zapoczątkowany przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w 2015 roku, przy okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Celem spacerownika jest ożywienie historii, pokazanie miast od nowej, nieznanej strony, odkrycie miejsc związanych z przeszłością i teraźniejszością teatru. Premierowa odsłona bytomskiego spacerownika przywoła średniowieczne przesądy dotyczące wędrownych performerów, przypomni burzliwe dzieje amatorskich zespołów teatralnych, nawiąże do powojennych dziejów Opery Śląskiej, w skrócie zaprezentuje historię tańca współczesnego w mieście i przypomni jego najnowsze dzieje. Teatr jest żywy gdy jest pamiętany - i pamięci o teatrze ma służyć spacerownik.

Natomiast po południu, w godz. 15.00 – 19.00 zaplanowano spotkanie z Dobrosławą Choryńską-Chudy „CV na dobry początek nowej kariery zawodowej". Wstęp wolny. W finale wieczoru na deskach Teatru Rozbark wystąpi izraelski zespół Kamea Dance Company, który zaprezentuje spektakl „MNEMOSYNE" w choreografii Tamira Ginza. Z kolei w niedzielę, 30 czerwca, o godz. 11.00 młodzi miłośnicy teatru zobaczą spektakl „Kręcipupa". Jest to Koprodukcja Fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek.

Spektakle festiwalowe prezentowane są na dwóch scenach – w Bytomskim Centrum Kultury oraz w Teatrze Rozbark. Jak za dawnych lat, wieczorami kwietnie życie towarzyskie, a w sercu miasta słychać multikulturowe rozmowy. Chciałoby się powiedzieć: chwilo trwaj! I to jest przykład tej udanej rewitalizacji społecznej, o którą miasto tak zabiega.



Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
29 czerwca 2019