Co „Po Wyspiańskim?"

W piątek, 2 grudnia br., zakończyła się trwająca dwa dni Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Po Wyspiańskim?", towarzysząca obchodom roku jubileuszowego w Teatrze Śląskim.

W tym roku teatr świętuje 115-lecie swojego istnienia oraz 100-lecie działania sceny polskiej. Patronem tej sceny od 1936 roku jest Stanisław Wyspiański, wybitny inscenizator, dramatopisarz, scenograf, uznawany na twórcę nowoczesnego polskiego teatru.

Jego twórczość oraz refleksje dotyczące sztuki stały się inspiracją dla badaczy i krytyków związanych z uniwersytetami oraz uczelniami artystycznymi w całym kraju do trwających dwa dni dyskusji na temat przemian zachodzących we współczesnym teatrze, podejmowanych przez twórców tematach, językach teatralnych i warunkach wytwarzania sztuki. Naukowcy z Krakowa, Warszawy, Poznania, Torunia, Katowic i innych ośrodków akademickich zadawali również pytania o spuściznę Wyspiańskiego. Wykład inauguracyjny wygłoszony przez prof. Dariusza Kosińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego zainicjował dyskusję, na ile myślenie Wyspiańskiego o teatrze jest dzisiaj aktualne i inspirujące dla współczesnych artystów.

W trakcie dwudniowej konferencji jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać ponad dwudziestu referatów i podzielić się refleksjami na ich temat w gronie badaczy teatru, krytyków, artystów, pracowników instytucji kultury oraz studentów. W pierwszym dniu odbył się ponadto panel dyskusyjny z udziałem artystów: Marty Miłoszewskiej (reżyserki, wykładowczyni akademickiej, aktywistki, dziekan Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie i założycielki Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych oraz współzałożycielki Grupy Artystycznej Teraz Poliż), Anny Smolar (reżyserki teatralnej i tłumaczki, współpracującej z teatrami w Polsce i za granicą) oraz Wojtka Ziemilskiego (reżysera teatralnego, artysty wizualnego, tworzącego prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii), dotyczący wyzwań i nadziei polskiego teatru, który poprowadziła red. Marta Perchuć-Burzyńska.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Po Wyspiańskim?", współorganizowana przez Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach, odbyła się w dniach 1 – 2 grudnia 2022 w Teatrze Śląskim.

Promocja książki Tadeusza Sławka „Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o "Burzy" Williama Szekspira"

Wszystkich Państwa zapraszam również na spotkanie autorskie z prof. Tadeuszem Sławkiem i promocje jego najnowszej książki pt. "Furia i szlachetniejszy rozum. Próby o Burzy Williama Szekspira". Spotkanie odbędzie się 5 grudnia na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego o godz. 18.00. Rozmowę z autorem poprowadzi Ewa Niewiadomska, wieloletnia dziennikarka Radia Katowice. Podczas wydarzenia będzie można zakupić książkę z autografem autora.

Może trzeba czytać tę sztukę jako przekaz „po śmierci"? Może nikt nie ocalał z nawałnicy, która wcale nie była dziełem Prospera, tylko dzikim obrządkiem natury? Może nikt się nawrócił, nikt nikomu nie przebaczył, nikt nie uznał swych grzechów i nikt nie okazał ani skruchy, ani wielkoduszności. Może wszystko, co usłyszeliśmy, to wymysł Prospera pragnącego czymś zająć bezczas pośmiertnego trwania i wynagrodzić sobie niepowodzenia losu i w ten sposób, niczym mistrzyni nieskończonej opowieści – Szeherezada, snuć marzenie o sprawiedliwszym świecie, w którym grzesznicy zostają ukarani, a sprawiedliwi wynagrodzeni? Czy nie słuchamy opowieści Prospera, który nie dotarł do wyspy, lecz utonął w zbutwiałej łodzi, do której wsadzili go uzurpatorzy, i teraz opowiada nam o tym wydarzeniu zmieniając jego zakończenie?

O autorze:
Tadeusz Sławek, polonista i anglista związany z Uniwersytetem Śląskim od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas. Zajmuje się teorią literatury, literaturą porównawczą, zagadnieniami życia publicznego. Ostatnio opublikował: "U-chodzić" (2015), "Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności" (2018), "Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć" (2019), "Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie" (2020), "Umysł rozstrojony. Próby o trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego" (2020).



Aneta Głowacka
Teatr Śląski w Katowicach
5 grudnia 2022
Portrety
Tadeusz Sławek