Do niedzieli głosowanie

"Obwód głowy", "Polacy" i "Tato" - to niektóre spektakle rywalizujące o miano najlepszego przedstawienia Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Na najlepszą sztukę Festiwalu emitowaną przez TVP Kultura można głosować do niedzieli.

W plebiscycie na najlepszy spektakl Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski biorą udział przedstawienia, które miały premierę w ostatnich latach. Przy wsparciu lokalnych samorządów zostały one zarejestrowane, a następnie wyemitowane lub transmitowane przez TVP Kultura. W ten sposób ze sztukami wystawianymi w teatrach z rożnych miast mieli możliwość zapoznać się widzowie z całej Polski.

Podczas akcji oglądający mieli możliwość zobaczyć na ekranach telewizorów łącznie sześć spektakli. Cykl pokazów rozpoczęła transmisja telewizyjnej wersji "Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" z warszawskiego Teatru Studio. Przedstawienie w inscenizacji Agnieszki Glińskiej powstało na podstawie dramatu Doroty Masłowskiej i było wielokrotnie nagradzane, m.in. na 8. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych w 2013 roku i 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 2014 roku. Opowiada o dwojgu młodych ludzi (w obsadzie m.in. Monika Krzywkowska, Agnieszka Pawełkiewicz i Modest Ruciński), którzy udają biednych Rumunów i ruszają autostopem w podróż życia, która staje się jednak przykrą i przypadkową wędrówką po Polsce.

Jako następny TVP Kultura wyemitował "Broniewskiego" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego z Teatru Wybrzeże w Gdańsku i "Konia, kobiety i kanarka" Tomasza Śpiewaka (reż. Remigiusz Brzyk) z Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Pierwszy ze spektakli to próba przedstawienia biografii kontrowersyjnego polskiego poety - piłsudczyka, żołnierza armii Andersa, piewcy Stalina, przyjaciela władz - Władysława Broniewskiego i odmalowania panoramy historii Polski XX wieku z perspektywy literata. Drugi ze spektakli, nagrodzony Laurem Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, to umiejscowiona na Śląsku i w Zagłębiu, opowieść o patriarchalnych, górniczych rodzinach oraz o przemocy wobec kobiet.

Czwartym z prezentowanych przedstawień byli "Polacy" (reż. Gabriel Gietzky) z Teatru Polskiego w Warszawie. Odtwórcy głównych ról - Radosław Krzyżowski i Olgierd Łukaszewicz - wcielili się w postaci Witolda Gombrowicza i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Konfrontując postaci stawiające Polskę i Polaków w centrum swoich rozważań zaprezentowali ich perspektywy myślenia i poglądy.

Po "Polakach" pokazano "Obwód głowy" w reżyserii Zbigniewa Brzozy (Teatr Nowy w Poznaniu). Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie reportażu Włodzimierza Nowaka pod tym samym tytułem. Inscenizacja podejmuje temat Lebensbornu: polskich dzieci, które podczas II wojny światowej trafiały do niemieckich rodzin, a po zakończeniu konfliktu wracały do ojczyzny.

Ostatnim ze wyemitowanych spektakli, na który mogą głosować widzowie, jest "Tato" Małgorzaty Bogajewskiej. Dramat traktuje o relacjach między synami a ojcami, którzy są nieobecni w życiu swoich dzieci. Był nagradzany m.in. na XV Jubileuszowym Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu oraz 10. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni.

Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski i konkurs na najlepszy spektakl to elementy jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego i publicznego w Polsce.

Plebiscyt potrwa do 22 listopada. Głosy można oddawać codziennie na stronie www.telewizyjnyfestiwalteatrowpolski.tvp.pl Jeden uczestnik może oddać w głosowaniu jeden głos na wybrany spektakl. Zwycięzca festiwalu zostanie ogłoszony 8 grudnia. Tego samego dnia nagrodzone przedstawienie zostanie wyemitowany na antenie TVP Kultura.



(-) (-)
Materiał nadesłany
18 listopada 2015
Teatry
TVP Kultura