Dramaty performatywnie

Czytania performatywne trzech najbardziej znanych dramatów Tadeusza Różewicza proponują widzom aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Projekt "Raz dwa trzy Różewicz", który ma pokazać możliwości interpretacyjne utworu, potrwa od wtorku do czwartku.

Rzeszowska publiczność będzie mogła wysłuchać dramatów: "Stara kobieta wysiaduje" w reżyserii Jakuba Falkowskiego, "Białe małżeństwo", które wyreżyserowała Joanna Zdrada i "Kartoteka" w reżyserii Krzysztofa Rekowskiego. Każda ze sztuk będzie prezentowana innego dnia i w różnych salach rzeszowskiego teatru.

Jak wyjaśniła PAP Izabela Dudek z rzeszowskiego teatru przygotowane czytania wykraczają poza formę zwykłej lektury, ale nie są też pełnymi spektaklami. Widzowie zobaczą na scenie pośrednią formę między pierwszymi próbami, gdy aktorzy siedząc przy stole czytają swoje role, a teatralną realizacją utworu, czyli gotowym spektaklem.

- To taka swoista przymiarka do pracy nad utworem, badanie jego różnych możliwości interpretacyjnych. To także umożliwienie widzom zapoznanie się nie tylko z utworem, ale i z procesem pracy nad przedstawieniem, uchylanie rąbka tajemnicy prób - zauważyła Dudek.

Aktorzy będą grać w odpowiedniej scenografii na scenie, ale w swych prywatnych ubraniach. Trzymając w rękach egzemplarze tekstu będą zwracać się do siebie zgodnie z wymogami granego utworu, a także używać rekwizytów.

Czytania zostały przygotowane podczas zaledwie kilku prób, w czasie których "naszkicowano zarys spektaklu" i nadano czytanym dramatom "rys twórczej interpretacji".

Dudek dodała, że przygotowane przez rzeszowski teatr czytania są tylko propozycją odczytania dramatów Różewicza; po ich prezentacji widzowie zostaną zaproszeni do rozmowy o reżyserskich pomysłach i do wspólnego szukania kolejnych sposobów interpretacyjnych.



(-) (-)
(PAP)
10 czerwca 2014