E-repertuar #TEATRŻYDOWSKIWDOMU na bieżący tydzień

Od połowy marca #TeatrŻydowskiWDomu proponuje cotygodniowy repertuar online, obfitujący w spektakle, koncerty, czytania, spotkania on-line i archiwalia. W tym tygodniu pokaże m.in. benefis Gołdy Tencer, kolejne odcinki „Spotkań z piosenką żydowską" i „Rodzynków z migdałami", a także czytanie performatywne.

Poza regularną działalnością artystyczną w sieci Teatr Żydowski zajął się również pomaganiem. Pracownicy teatru właśnie przekroczyli pierwszy tysiąc własnoręcznie uszytych maseczek. Beneficjentami tej pomocy są m.in. domy dziecka, domy pomocy społecznej, pracownicy i wolontariusze schronisk dla zwierząt.
Wtorkowy wieczór, 26 maja o godz.20.00, #TeatrŻydowskiWDomu zaprosi na wyjątkowe widowisko z 2005 roku - święto przyjaciół, muzyki, sztuki, święto Gołdy Tencer i Teatru Żydowskiego – benefis Gołdy Tencer, wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego.
W Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, na benefisie Gołdy Tencer zgromadzili się jej przyjaciele, rodzina, artyści, koleżanki z lat szkolnych, Perecowicze. Podczas uroczystości było wiele okazji do wspomnień z domu rodzinnego, jak również dedykacji, życzeń, wyrazów wdzięczności i podziękowań.
W tym niezwykłym wydarzeniu wzięli udział m.in.: Szymon Szurmiej, Dawid Szurmiej, siostry Rajfer, Don Wasyl i Cygańskie gwiazdy, Justyna Steczkowska, Beata Rybotycka, Grupa Rafała Kmity, Janusz Tencer, Lech Majewski, Maryla Rodowicz, Janusz Tylman, Jacek Wójcicki, Bohdan Łazuka, Waldemar Dąbrowski oraz zespół Teatru Żydowskiego.
W środę, 27 maja o 20.00, w drugim już odcinku cyklu „Rodzynki z migdałami", wieczór „Jak lwa wołanie..." poświęcony będzie twórczości Abrahama Suckewera (1913-2010), w przekładach Jerzego Ficowskiego, Arnolda Słuckiego, Jana Goślickiego, Adama Ważyka, Michała Friedmana, Marka Tuszewickiego, Krzysztofa Czyżewskiego, Moniki Adamczyk-Garbowskiej, Joanny Lisek i Anny Rozenfeld.

W tym roku przypada 10. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych poetów żydowskich, którego cechował własny, nowatorski styl i twórcze podejście do języka. Suckewer jest określany mianem „żydowskiego Miłosza", jego utwory zdobyły uznanie innych poetów i pisarzy, m.in. Julian Tuwim. Icze Goldberg pisał o nim: „Suckewer jest podsumowaniem żydowskiej poezji, która przyszła przed nim, i wszystkich dzieci jutra, które po nim będą pisały wiersze po żydowsku".
Twórczość Abrahama Suckewera zaprezentują aktorzy Teatru Żydowskiego: Piotr Wiszniowski, Jerzy Walczak, Anna Rozenfeld, Barbara Szeliga i Sylwia Najah, całość wyreżyserowała Anna Rozenfeld.
Kolejny, trzeci odcinek z cyklu „Spotkanie z piosenką żydowską", 28 maja o godz. 20.00 wypełnią niguny, czyli rodzaj śpiewu grupowego. Nigun w języku hebrajskim oznacza nuconą melodię. Są to pieśni pozbawione słów, sylabizowane. Jest to również specyficzna modlitwa. Kiedy chasydzi śpiewają niguny, modlą się do Boga. Są one mocno zakorzenione w bogatej tradycji muzyki ludowej i swobodnie czerpią melodie ze źródeł ukraińskich, huculskich, wołoskich, cygańskich, nie pomijając żydowskich, synagogalnych. Nigunim doskonale nadaje się do improwizacji, dlatego tradycja tego śpiewu zaczyna być dostrzegana przez muzyków
z pogranicza muzyki klezmerskiej i jazzu.
Podczas czwartkowego koncertu zostaną zaprezentowane utwory Mordechaja Gebirtiga, Nellie Casman, Sholoma Secundy, Ben-Ziona Witlera, Henocha Kona, Shmerke Kastcherginskiego. Wystąpią artyści Teatru Żydowskiego: Gołda Tencer, Teresa Wrońska, Alina Świdowska, Izabella Rzeszowska, Genady Iskhakov, Henryk Rajfer i Marek Weglarski.

Piątki w #TeatrŻydowskiWDomu to tradycyjnie już czytania performatywne online.
W nadchodzący piątek, 29 maja o godz. 18.00 Małgorzata Trybalska, Pola Teodorkiewicz i Maciej Winkler przeczytają „Bezsenność Jutki", Doroty Combrzyńskiej-Nogali, w reżyserii Małgorzaty Dębskiej.
Wzruszająca i niezwykle ciekawa literatura faktu z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci", wydana z okazji 70 rocznicy przeprowadzenia „szpery" w getcie łódzkim. To opowieść o naznaczonym cierpieniem losie dzieci w drugim co do wielkości getcie na okupowanych przez III Rzeszę ziemiach polskich.
Jutka, spolonizowana Żydówka, mieszkająca z ciotką i dziadkiem w Litzmannstadt Ghetto, próbuje zmierzyć się z rzeczywistością, która ją otacza. Mimo braku rodziców i grozy otaczającego ją świata stara się patrzeć na życie optymistycznie. Żyje z dnia na dzień, a wytchnienie i rozrywkę znajduje w zabawach z innymi dziećmi i udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką, mieszkającą po drugiej stronie muru.

We wszystkich wydarzeniach #TeatrŻydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego. Wydarzenia są bezpłatne, ale dla każdego, kto chciałby wesprzeć teatr dobrowolną składką, dane do wpłat znajdują się na stronie Teatru.

Warto wspomnieć, że przez cały tydzień w Centrum Kultury Jidysz, będącym częścią Teatru Żydowskiego, w formule online odbywają się lektoraty języka hebrajskiego i jidysz, wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego oraz w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykłady i warsztaty - komputerowe, wycinanki i collage, tańca izraelskiego, teatrzyku lalkowego Simche, języka jidysz, hebrajskiego oraz angielskiego.



Edyta Bach
Teatr Żydowski w Warszawie
26 maja 2020