"Groteska" wychodzi z cienia, czyli siła i wartość formy

Nowa cykliczna impreza w Krakowie - spektakle, warsztaty w wykonaniu najlepszych aktorów, pokazy filmów, wykłady, wystawy

- Tym festiwalem chcemy przede wszystkim przybliżyć teatr formy. Mamy poczucie, że polscy widzowie nie doceniają siły i wartości teatru formy - mówi Adolf Weltschek, dyrektor teatru "Groteska", pomysłodawca Festiwalu Cieni. - Cień to praźródło teatru formy. Od niego zaczynamy naszą prezentację. W kolejnych edycjach festiwalu będziemy przybliżali inne techniki teatru formy, a także żywioły teatralne, takie jak kolor, dźwięk, ruch i rytm.

Pierwsza edycja rozpocznie się już 8 maja. Przez trzy kolejne dni w Krakowie wystąpią najlepsi artyści zajmujący się teatrem cienia. Spotkanie mistrzów stanie się międzynarodowym misterium cienia i światła.

- Pokażemy największych wirtuozów tej techniki. Na Zachodzie teatr cienia stoi na równych prawach z teatrem dramatycznym. U nas jest niedoceniany. Dlatego zaprezentujemy jego piękno i kunszt - mówi dyrektor Weltschek.

Podczas festiwalu pokaże się m.in. jeden z najbardziej znanych i cenionych teatrów cieni na świecie Controluce Teatro d\'Ombre z Turynu, który powstał w wyniku współpracy malarza Jenaro Meléndreza Chas\'a i muzyków Cory De Marii i Alberto Jony. Artyści, łączący w swoich spektaklach muzykę, taniec i animację z cieniową projekcją, w Krakowie wystawią spektakl "Naufragi" do muzyki Roberta Schumanna.

Zobaczymy też Theater der Schatten Norberta Götza, aktora od lat eksperymentującego z techniką świetlną, odnoszącego na tym polu liczne sukcesy. Artysta, będący twórcą autors-kich poetyckich przedstawień zasłynął m.in. dzięki dwu- i trójwymiarowym efektom cieniowym, a także świetlnym polaryzacjom osiąganym poprzez odpowiednie wykorzystanie lamp halogenowych. W Krakowie artysta zaprezentuje widowisko "17 sentencji o świetle".

Na festiwalu wystąpi również Teatr Okno z Supraśla oraz krakowski Teatr Figur, składający się z aktorów, lalkarzy, kuglarzy, plastyków, który pokaże spektakl oparty na motywach "Niewidzialnych miast" Italo Calvino. Ciekawie zapowiada się także występ gospodarzy festiwalu, którzy razem z czeskimi artystami przedstawią cztery opowieści o miłości na podstawie "Ballad i romansów" Mickiewicza.

Podczas festiwalu zobaczymy też wystawę "Cienie Azji" - prezentację lalek z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

- Przygotowaliśmy niezwykły program. Gwarantujemy teatr cieni na najwyższym poziomie z udziałem klasyków tego gatunku - mówi Adolf Weltschek.



Agnieszka Malatyńska- -Stankiewicz
Dziennik Polski
10 marca 2009
Festiwale
1. Festiwal Cieni