Kosmita w teatrze

Będziński Teatr Dzieci Zagłębia zmierzy się z problemem autyzmu. Trwają próby do teatralnej adaptacji "Kosmity" Roksany Jędrzejewskiej - Wróbel. Reżyseruje Dariusz Wiktorowicz, muzykę komponuje Mateusz Pospieszalski. Misją teatru dla dzieci jest nie tylko wystawianie kolejnych wersji bajek o przygodach krasnali, czy księżniczek sypiających na ziarenku grochu, ale również prowokowanie do rozmowy o problemach jak najbardziej bliskich życiu codziennemu

Z tego powodu Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia, przygotował adaptację „Kosmity" Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Tytułowy bohater jest dzieckiem autystycznym. Jego choroba burzy dotychczasowe ramy życia rodzinnego i jest wyzwaniem dla wszystkich bliskich. Największy problem z autyzmem brata ma jego starsza siostra Ola. Bardzo się stara, ale nie bardzo wierzy zapewnieniom mamy i taty, że Kacper-Kosmita jest „normalny, tylko... inny".

No bo dlaczego Kacper zdaje się nie zauważać jej obecności? Dlaczego nie lubi gilgotek? Dlaczego nigdy się nie uśmiecha? Dlaczego zdaje się być ciągle nieobecny? No i właściwie dlaczego całymi dniami biega w kominiarce, w ogóle się nie nie odzywa, a na każdą próbę przytulenia reaguje krzykiem?

- W tej książce bardzo realistycznie naszkicowano bunt Oli. To świetny materiał teatralny. Nasze przedstawienie nie będzie wyłącznie dydaktyczną historią o tym, że należy szanować i akceptować czyjąś odmienność, nazywaną chorobą lub autyzmem - zapewnia Dariusz Wiktorowicz, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia, a zarazem autor adaptacji i reżyser przedstawienia.

Miłośnicy niebanalnej muzyki już mogą ostrzyć sobie zęby na ten spektakl, ponieważ bogactwo przeżyć tytułowego bohatera i jego niezwykły dialog z aniołem stróżem streszczą piosenki, do których muzykę komponuje Mateusz Pospieszalski.

"Kosmita" w wydaniu książkowym powstał powstał z inicjatywy ING Banku Śląskiego, w ramach pierwszego w Polsce programu społecznego "W towarzystwie Lwa", propagującego techniki biblioterapii. Program realizowany jest nieprzerwanie od 2005 roku, w ramach korporacyjnej odpowiedzialności społecznej, która jest fundamentalną częścią działań ING Banku Śląskiego.

"Kosmita", adresowany do rodzin dzieci autystycznych, jest już drugą pozycją biblioterapeutyczną przygotowaną w ramach programu. Pierwsza, "Lucjan, Lew jakiego nie było", powstała z myślą o dzieciach hospitalizowanych na oddziałach onkologii i hematologii.

Właśnie minął rok od premiery "Kosmity". W tym krótkim czasie książka zdobyła już uznanie czytelników i rynku. Została wpisany na złotą listę Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska czyta dzieciom" oraz nominowana do nagrody w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2009". Teraz zagości na deskach będzińskiego teatru - Cieszymy się ponieważ nadaje to naszej działalności nowy wymiar - powiedziała Joanna Warmuz, PR Manager ds. CSR w ING Banku Śląskim

"Kosmita" w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie od 23 stycznia 2009.



(-)
Miasto Dzieci
19 stycznia 2010
Spektakle
Kosmita