Krakowskie polecenia weekendowe

Ostatni weekend listopada w krakowskich teatrach zapowiada się komediowo – w repertuarze znajdziemy aż trzy farsy! Poza tym dwie premiery – sztuka na kanwie powieści Leonory Carrington oraz spektakl w hołdzie Leopoldowi Kozłowskiemu-Kleinmanowi. Tarnowski teatr przypomni słynną historię Oskara i Pani Róży.

„Akt równoległy" – reż. Tadeusz Łomnicki – Teatr Ludowy
piątek, 26 listopada 2021, godz. 19:00, Duża Scena
sobota, 27 listopada 2021, godz. 19:15, Duża Scena
I kto by pomyślał, że wszystko zaczęło się od zamieszczonej w gazetce parafialnej reklamy miłego, uroczego i zacisznego hoteliku. Pewnego wieczoru zjawiają się tam dwie pary kochanków i jak zapewne domyślacie się Państwo, każdy z nich pełnoprawnego małżonka zostawił w mieście. I w tym momencie ten opis właściwie powinien się skończyć, aby nie popsuć Wam zabawy, co i tak jest zupełnie niemożliwe! Jeden z najbardziej zabawnych tekstów, jaki kiedykolwiek został napisany dla teatru. Opowieść o trudach tego „pierwszego" skoku w boku i małżeńska komedia omyłek, ale czy tylko? Tak naprawdę jest jeszcze jeden ważny, tajemniczy bohater - zupełnie niegroźny, nieco fajtłapowaty, nieco powolny i trochę ...Ale zobaczcie sami, bycie zaskakiwanym jest nieprawdopodobnie śmieszne i urocze.
(Materiał teatru)

„Trąbka do słuchania" – reż. Agnieszka Glińska – Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
sobota, 27 listopada 2021, godz. 19:15, Scena Kameralna, PREMIERA
niedziela, 28 listopada 2021, godz. 19:15, Scena Kameralna
Kiedy w powieści „Trąbka do słuchania" Leonory Carrington, malarki, rzeźbiarki – kultowej przedstawicielki surrealizmu i feminizmu – ekscentryczna 90-latka Marion dostaje od przyjaciółki Carmelii tytułowy przyrząd, pierwsza wiadomość docierająca do jej uszu jest przykra: rodzina, dla której „dwadzieścia lat była źródłem wiecznego lęku" chce oddać ją do zakładu. Wkrótce Marion trafia do miejsca przypominającego raczej średniowieczny zamek niż szpital, otoczony domkami o dziwnych kształtach: muchomora, tortu, czy zegara z kukułką zamieszkiwanymi przez inne podopieczne „Przybytku światła" – wspólnoty zarządzanej przez doktora Gambita z pasją studiującego kobiece neurozy i histerie. Jego niekonwencjonalne metody leczenia służące „obserwacji i likwidacji w świetle Świadomości Obiektywnej zboczonych nawyków kobiet" (źródeł ich radości i przyjemności) oraz wygłaszane maksymy: „Wysiłek zawsze zostaje wynagrodzony, jeśli zrezygnujemy z nagrody" raczej kłócą się z wpajaną przez niego pacjentkom zasadą, żeby „pamiętać o sobie".
(Materiał teatru)

„Ryzykowna forsa" – reż. Paweł Pitera – Teatr „Bagatela" im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego
piątek, 26 listopada 2021, godz. 19:15, Duża Scena
sobota, 27 listopada 2021, godz. 16:00, Duża Scena
sobota, 27 listopada 2021, godz. 19:15, Duża Scena
niedziela, 28 listopada 2021, godz. 17:00, Duża Scena
„Mayday" bawi Was do łez? Dajcie więc szansę Michaelowi, synowi jego autora, Raya Cooneya! Dowiecie się, jak żyć na koszt opieki społecznej, osiągając rocznie dochód 25 000 funtów (bez podatku). Wymaga to sporej kreatywności i żelaznych nerwów, ale dopóki na waszym progu nie stanie kontrola z urzędu – co przydarza się bohaterowi „Ryzykownej forsy" – zapewnia względny spokój. A jeśli jeszcze nadciąga kontrola kontroli, a żona bierze was za transwestytę, cóż... Zgodnie z receptą ojca, Cooney nie szukał intrygi komediowej czy zabawnej, więc jego farsa opowiada o bezrobotnym Eryku Swanie i o przypadku, który pchnął go na drogę oszustwa. Czy nasz bohater zostanie zdemaskowany i ukarany?
(Materiał teatru)

„Bez seksu proszę" – reż. Janusz Szydłowski – Krakowski Teatr VARIETE
piątek, 26 listopada 2021, godz. 19:00
sobota, 27 listopada 2021, godz. 16:30
sobota, 27 listopada 2021, godz. 20:00
niedziela, 28 listopada 2021, godz. 17:30
Choć wizyta kuriera zwiastuje na ogół coś miłego – w przypadku młodego małżeństwa Hunterów jest początkiem nieprawdopodobnej historii. Frances, żona Petera Huntera – młodego bankiera, składając zamówienie na skandynawskie szkło, nie spodziewa się, że w paczce, która zostanie dostarczona do ich mieszkania mieszczącego się nad bankiem, w którym pracuje Peter, znajdzie materiały pornograficzne. Para, obawiając się wywołania obyczajowego skandalu, do spółki z Brianem – ich przyjacielem, próbuje za wszelką cenę pozbyć się tej nieprzyzwoitej przesyłki. Sprawę komplikuje dodatkowo pojawienie się Eleanor – matki Petera, Pana Bromheada – jego szefa, inspektora bankowego – Pana Needhama, Paula – nadinspektora policji, a także... dwóch dam lekkich obyczajów.
(Materiał teatru)

„Leopold" – reż. Krzysztof Jasiński – Krakowski Teatr Scena STU
piątek, 26 listopada 2021, godz. 19:00
sobota, 27 listopada 2021, godz. 19:00
niedziela, 28 listopada 2021, godz. 18:00, PREMIERA
Muzyką malowany, niezwykle barwny portret „ostatniego klezmera Galicji" – Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana. Życiorys artysty, choć napiętnowany dramatem Zagłady, doświadczeniem obozu pracy i krwawych walk w żydowskiej partyzantce przeciwko UPA, jest pokrzepiającym przykładem ucieczki z mroku wojny w światła sceny. To na niej przez lata swojej kariery, Kozłowski rozpisał historię polskich Żydów na niezapomniane partytury i piosenki, mając ogromny wpływ na popularyzację muzyki żydowskiej w kraju, jak i za granicą. Spektakl jest swoistym hołdem dla zmarłego w 2019 roku artysty i owocem jego ponad 20-letniej współpracy z Jackiem Cyganem oraz wybitnymi krakowskimi instrumentalistami, którzy zabiorą nas w tę muzyczną podróż wykonując na żywo utwory z repertuaru legendarnego klezmera.
(Materiał teatru)

„Oskar i Pani Róża" – reż. Mateusz Olszewski – Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
piątek, 26 listopada 2021, godz. 9:00, Mała Scena
piątek, 26 listopada 2021, godz. 11:30, Mała Scena
piątek, 26 listopada 2021, godz. 18:00, Mała Scena
sobota, 27 listopada 2021, godz. 18:00, Mała Scena
Dziesięcioletniego Oskara czeka bardzo intensywny czas. Nadchodzące dni będą pełne wrażeń i nowych doświadczeń, o których chłopiec opowie nagrywając videobloga. Na początek pozna smak pierwszej miłości i prawdziwej przyjaźni, później zrozumie z jaką odpowiedzialnością wiąże się założenie rodziny, doświadczy goryczy rozstania i radości z pojednania. Choć nie będzie łatwo, nauczy się wybaczać i nabierze zrozumienia dla dorosłych i ich problemów. W końcu dowie się z iloma trudnościami trzeba mierzyć się w dojrzałym wieku. Te wszystkie doświadczenia pozwolą mu cieszyć się drobiazgami i doceniać to, co przynosi los. Przekona się, że sto lat życia może upłynąć zaskakująco szybko, więc trzeba przeżyć je z całych sił. Przez te wszystkie dni chłopcu towarzyszyć będzie Pani Róża, która zachwyci go opowieściami o swojej niezwykłej przeszłości. Pełna serdeczności, fantazji i optymizmu starsza pani dla Oskara stanie się nieustraszoną „Dusicielką z Langwedocji", namówi chłopca do rzeczy niemożliwych, pomoże mu zaprzyjaźnić się z Panem Bogiem i znaleźć w sobie odwagę, której brakuje niejednemu dorosłemu.
(Materiał teatru)



Paulina Zięciak
Dziennik Teatralny Kraków
26 listopada 2021