Lato z Teatrem

Impro to jedna z najzabawniejszych i najbardziej angażujących widownię odmian teatru. 16 lipca o 16.00 i 17 lipca o 12.00 na Dużej Scenie Teatru Miniatura można będzie zobaczyć, jak teatr improwizowany tworzą dzieci. Wstęp wolny!

Od 4 lipca w Miejskim Teatrze Miniatura trwały letnie warsztaty teatralne w ramach ogólnopolskiego programu LATO W TEATRZE+ Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Miniatura zorganizowała je we współpracy z Fundacją Inkubator Kultury Kulmiasto, z którą realizuje co roku Gdański Festiwal Impro „Podaj wiosło". Tematem warsztatów był teatr improwizowany. Przedstawienie impro nie ma napisanego wcześniej scenariusza – to, co się dzieje na scenie wynika z pomysłów widzów i aktorów-improwizatorów. Dwa tygodnie warsztatów były wypełnione grami impro, ćwiczeniami aktorskimi, improwizacjami muzycznymi i działaniami plastycznymi. „Wszystko to służyło pobudzeniu spontaniczności i kreatywności dzieci – opowiada Weronika Uziak z Fundacji Kulmiasto. – Ale też nauczeniu ich bycia czujnym na siebie nawzajem, słuchania siebie i współpracowania na scenie".

Podczas warsztatów uczestnicy poznali techniki teatru improwizowanego i teatru formy. Jakie są efekty, możecie się przekonać już w ten weekend. Dzieci pod okiem instruktorów przygotowały pokazy finałowe wokół dwóch tematów-inspiracji: kuchnia i jarmark. Asystowały im: improwizatorki Małgorzata Tremiszewska (Teatr Improwizacji Peleton) i Weronika Uziak, aktorzy Miniatury Wioleta Karpowicz i Wojciech Stachura, muzycy Jowita Cieślikiewicz, Hubert Świąteki Adrian Amrugiewicz, szefowa Pracowni Plastycznej Teatru Miniatura Maja Kanabaj, oświetleniowiec Maciej Motowidło i brygadzista sceny Tomasz Okęcki.

Na finałowe pokazy obowiązuje wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w sekretariacie Teatru Miniatura od czwartku, 14 lipca w godz. 9,00-16.00 lub bezpośrednio przed pokazami.

ImproLato | pokazy finałowe

16 lipca 2016, godz. 16.00
17 lipca 2016, godz. 12.00

Duża Scena Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu
Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek do odbioru od 14 lipca w sekretariacie teatru w godz. 9.00-16.00.

Występują: Ada Bartłomiejczyk, Franciszek Bieńczak, Matylda Brzezińska, Marta Chmielecka, Maciej Czarnecki, Szymon Czarnecki, Kamil Dorawa, Pola Gruca, Jan Grzebielucha, Martyna Jezierska, Urszula Jodłowska, Amelia Kanabaj, Oliwia Kuzior, Oskar Kuzior, Mateusz Lewicki, Natalia Odrzywołek, Maria Półtorak, Lena Roguska, Maria Sajkowska, Maja Sandecka, Łucja Skibicka, Matylda Skowrońska, Marcelina Sławska, Julia Sławska, Krzysztof Stachuła, Julia Trzaskoś, Maciej Wesner, Paulina Wiśniewska, Lena Wołowska, Maja Zdanowicz, Mikołaj Ziółkowski

Instruktorzy: warsztaty aktorskie: Wioleta Karpowicz, Wojciech Stachura; warsztaty impro: Małgorzata Tremiszewska, Weronika Uziak (+promocja); warsztaty muzyczne: Jowita Cieślikiewicz, Hubert Świątek, Adrian Amrugiewicz (+video); forma: Maja Kanabaj (plastyka), Maciej Motowidło (światło), Tomasz Okęcki (technika)
Asystentki i asystenci: Roksana Miner, Michał Szwedow, Katarzyna Pypeć, Agnieszka Plotta, Agata Minowska, Aleksandra Lewandowska
Koordynacja: Magdalena Zabłotna

O projekcie Lato w teatrze

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 9. edycji programu dofinansowanie otrzymały 44 ośrodki z całej Polski – 21 organizacji pozarządowych i 23 samorządowych instytucji kultury.

Podobnie jak rok temu, został wydzielony moduł Lato w teatrze + przeznaczony dla beneficjentów, którzy realizowali projekt co najmniej trzykrotnie. Ich zadaniem jest wspólna realizacja projektu z instytucją lub organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. W tym module przyznane zostały dofinansowania dla 11 ośrodków.
W tegorocznym programie weźmie udział ponad 1500 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.



(-)
Materiał Teatru
15 lipca 2016