Maria Dąbrowska: Kim jest ta "Zagrożona Kobieta"?

Feministka, artystka, indywidualistka, humanistka, irracjonalistka, a może oportunistka? Kim jest Marysia Dąbrowska? W złotej sukni z cekinami, z wystawnym upięciem blond włosów i mikrofonem w ręce. Krążąca gdzieś między trybunami, a murawą, między sceną, a widownią. Choć przedstawiliśmy już wiele kobiet ją prezentujemy pierwszy raz - "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi".

Kobieta stworzona przez aktorkę

Kobieta stworzona przez Marysię Dąbrowską, aktorkę Teatru Współczesnego w Szczecinie na potrzeby recitalu "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi", to ktoś więcej, niż postać fikcyjna. Zarówno na scenie jak i w sesji zdjęciowej pojawia się w duecie z Kubą Fiszerem. Do tego hipnotyzuje swoją kreacją znajdując uniwersalne ujście, w każdym z odbiorców.

Jak ona to robi? - śpiewem, może nie najczystszym, ale szczerym.

"Odkryjemy miłość nieznaną", "Szare miraże", "Gołębi puch" i inne przeboje, przeżycie każdego z nas powinno być arcydziełem. Unoszą widzów Teatru Małego w czasy młodości naszych matek i uspokojenia.

To show przygotowany przez Kobietę

- To show z piosenkami przygotowany przez Kobietę, która pragnie zabłysnąć i olśnić świat swoim talentem - wyjaśnia Maria Dąbrowska. - Chciałam zabawić się figurą Kobiety-Artystki, będącej w stanie zrobić naprawdę dużo, by zdobyć uznanie w oczach publiczności. Tak jak my, w życiu staramy się sprostać wszystkim wymaganiom, tak Maria spala się na scenie. Nie wiadomo jednak do końca czy mamy do czynienia z profesjonalną artystką, czy raczej z rodzajem artystki, która drzemie w każdej z nas.

Niesztampowa postać Kobiety-Artystki

Tym sposobem Kobieta-Artystka, to postać, którą możemy zobaczyć zarówno podczas rozdania nagród Grammy, jak i na rodzinnym pikniku w Policach czy we własnym domu patrząc w lustro prosto w swoje oczy.

- Maria krąży pomiędzy tym kim jestem w rzeczywistości, a kreacją upadłej artystki estradowej, powracającej na scenę po latach spędzonych w kuchni i przy wychowywaniu dzieci -mówi autorka recitalu. - Z racji wykonywanego zawodu, często sama czuję, że znajduję się w podobnej sprzeczności.

Ale też fascynujące zdjęcia z sesji

Rozterki Kobiety zilustrowała Sandra Gałka podczas niesztampowej sesji zdjęciowej. Dynamiczne kadry nasuwają na myśl przypadkowe zdjęcia, na których mógłby się znaleźć każdy z nas. Czy tego chcemy, czy nie fotografce udało się uchwycić typowo polski nastrój, który pewnie nie jeden nazwie "brzydkim".

- Koncept sesji nie ilustruje treści spektaklu, jest raczej zapisem odczuć, które mogą towarzyszyć bohaterce recitalu - mówi Sandra Gałka.

- Pokazują konflikt z rzeczywistością, obojętnie jaka ona by nie była - dodaje fotografka. - Kontrasty nie są dosłowne, przenoszą absurdy zachowania Kobiety, w których samotność miesza się z humorem i autoironią.

Czy rzeczywiście życie powinno być arcydziełem

Nie bójmy się słowa recital, nie bójmy się słowa artystka. "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi", w której rolę wcieliła się aktorka Maria Dąbrowska - na scenie w długiej połyskującej złotym błyskiem sukni hipnotyzuje charyzmą - w sposobie śpiewania, w szczerej relacji z widzem. Maria na scenie udowadnia, że każdy z nas urodził się po to, aby jego życie było arcydziełem. Wykrzykuje ze sceny to, co leży jej na sercu, czujemy, że estrada to jej życie.

Ta gwiazda drzemie w nas

- To show z piosenkami przygotowany przez Kobietę, która pragnie zabłysnąć i olśnić świat swoim talentem - wyjaśnia Maria Dąbrowska. - Artystka jest w stanie zrobić naprawdę dużo, by zdobyć uznanie w oczach publiczności. Przy czym jest to bardziej rodzaj gwiazdy, która drzemie w każdej z nas, niż profesjonalnej wokalistki.

A dlaczego taki tytuł?

- Być może z takiego momentu, kiedy przychodzi do nas rozliczenie z ZUS-u i prognoza jest szokująca -mówi Dąbrowska. - Bo to jest też trochę o moich lękach, aktorki, która przekroczyła w tym roku czterdziestkę i zastanawia się, czy ludzie nadal będą chcieli ją oglądać. Ról dla kobiet w moim wieku jest coraz mniej, podczas gdy mężczyźni im starsi, tym zyskują na ciekawych propozycjach.

**

Recital "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" ponownie od września można oglądać na scenie Teatru Małego w Teatrze Współczesnym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. W spektaklu "Kobieta zagrożona niskimi świadczeniami emerytalnymi" występują: Maria Dąbrowska, Kuba Fiszer (gościnnie). Współpraca dramaturgiczna: Jakub Skrzywanek, Kierownictwo muzyczne: Piotr Klimek, Premiera odbyła się 12 maja 2018, Teatr Mały



Agata Maksymiuk
Głos Szczeciński dodatek nr 220
25 września 2018
Portrety
Maria Dąbrowska