Na pograniczu kultur i konwencji teatralnych

Panel dyskusyjny wokół wydanej przez ADiT antologii dramatów Franka McGuinnessa „Wspomnijcie synów Ulsteru... i inne sztuki” oraz prapremiery sztuki „Greta Garbo przyjechała” w reż. Anny Augustynowicz w ramach XLVIII Przeglądu Teatrów Małych Form w Szczecinie odbędzie się 20 kwietnia, o godz. 13.00 w Teatrze Małym w Szczecinie.

Zapraszamy na rozmowę z Anną Augustynowicz, dyrektor artystyczną Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Anthonym Roche'em, profesorem Uniwersytetu w Dublinie i znawcą twórczości Franka McGuinnessa. Spotkanie poprowadzi dr Michał Lachman z Uniwersytetu Łódzkiego, tłumacz i redaktor książki „Wspomnijcie synów Ulsteru".

O panelistach:

Anna Augustynowicz jest polską reżyser teatralną, od 1992 roku dyrektor artystyczną Teatru Współczesnego w Szczecinie. W latach 90. jako pierwsza w Polsce wprowadzała na scenę nową europejską dramaturgię. Utwory przez nią realizowane doczekały się z czasem licznych realizacji w kraju. Laureatka Paszportu Polityki z 1997 roku. Autorka głośnych inscenizacji, m.in. Moja wątroba jest bez sensu, albo zagłada ludu Wernera Schwaba (1997) czy Wesela Stanisława Wyspiańskiego (2007). Na tegorocznym Kontrapunkcie odbędzie się premiera sztuki Franka McGuinnessa „Greta Garbo przyjechała" (przekł. Małgorzata Semil) w jej reżyserii.

Profesor Anthony Roche to profesor literatury angielskiej, teatru i filmu University College Dublin, w którym pracuje od 1990 roku. Doktoryzował się na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, był również profesorem współczesnego dramatu w Auburn University w Alabamie. Jest autorem szeregu publikacji o współczesnym dramacie irlandzkim, między innymiContemporary Irish Drama: From Beckett to McGuinness i wydanej w 2011 roku książki Brian Friel: Theatre and Politics. Wieloletni redaktor naczelny Irish University Review. Na Uniwersytecie w Dublinie prowadzi obecnie dwa seminaria poświęcone twórczości Franka McGuinnessa.

Doktor Michał Lachman jest tłumacze, teoretykiem teatru i literatury, pracownikiem naukowym Uniwerstetu Łódzkiego, gdzie prowadzi m.in. zajęcia z literatury i kultury brytyjskiej XX wieku. Interesuje się współczesnym dramatem brytyjskim i irlandzkim oraz teorią i praktyką przekładu. Autor książki Brzytwą po oczach. Młodzi doświadczeni w angielskim i irlandzkim dramacie lat dziewięćdziesiątych oraz artykułów dotyczących współczesnego dramatu brytyjskiego i irlandzkiego. Autor wstępu i współredaktor książki „Wspomnijcie synów UIsteru i inne sztuki".

Organizatorzy: Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt, Agencja Dramatu i Teatru ADiT, Ireland Literature Exchange (Dublin, Irlandia), Fundacja Kultury Irlandzkiej



Aleksandra Osiak
(na podstawie materiałów Teatru)
9 kwietnia 2013