Najlepszy Spektakl 2019 roku

Sztuka Radosława Paczochy "Ferragosto" w reż. Adama Orzechowskiego otrzymała nagrodę Plaster Kultury 2019 w jako najlepszy łódzki "Spektakl teatralny 2019 roku". Spektakl został wybrany głosami widzów spośród wielu premier teatralnych.

Prapremiera "Ferragosto" została zrealizowana specjalnie na XXV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w związku z setną rocznicą urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - pisarza, eseisty, dziennikarza, żołnierza, więźnia Gułagu, który przez cały okres komunizmu był polskim emigrantem politycznym. "To fascynująca postać. Kiedy ogłoszono rok Herlinga-Grudzińskiego, wiedziałam, że mamy obowiązek przypomnieć, kim był i jak ważna jest jego twórczość" - podkreślała Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi i dyrektor artystyczny Festiwalu.

Tytuł sztuki Radosława Paczochy "Ferragosto" nawiązuje do obchodzonego 15 sierpnia włoskiego święta. To dla Włochów dzień wolny od pracy i kulminacja upałów; czas, który sam Herling-Grudziński opisywał jako psychologicznie nieznośny. "Ferragosto" pokazuje wojenne i powojenne losy pisarza. "Bohaterowie spektaklu pochodzą z książek Herlinga lub są jego bliskimi i rodziną. To nie laurka, to spektakl o myślącym i cierpiącym mężczyźnie, intelektualiście nie godzącym się na układy, trudnym, ale niezaprzeczalnie zdolnym i prawdziwym" - mówi o spektaklu reżyser Adam Orzechowski.

Prapremierze "Ferragosto" towarzyszył panel dyskusyjny poświęcony Gustawowi Hrelingowi-Grudzińskiemu. W dyskusji wzięli udział wybitni znawcy twórczości autora i jego życiorysu. Pełny zapis dyskusji (wideo i tekst) jest dostępny na stronie: https://powszechny.pl/pl/herlinggrudzinski-panel-dyskusyjny-na-xxv-festiwalu-1/

Herling Grudziński jest autorem powieści i opowiadań, wśród których, oprócz najsłynniejszego "Innego świata", są "Skrzydła ołtarza", "Drugie Przejście", "Dziennik pisany nocą", "Wieża", "Podzwonne dla dzwonnika". "Jako wieloletni emigrant dawał sobie prawo do mówienia o Polsce rzeczy niewygodnych i niepopularnych. Herling-Grudziński w roku 1955 osiadł na stałe w Neapolu, gdzie po śmierci pierwszej żony poślubił córkę sławnego włoskiego filozofa i polityka Benedetto Croce. Tam właśnie, na upalnym południu Włoch, rozgrywa się duża część "Ferragosto". W PRL informacje na temat Gustawa Herling-Grudzińskiego podlegały cenzurze, jego nazwisko znajdowało się na specjalnej liście osób objętych całkowitym zakazem publikacji, a twórczość pisarska została upowszechniona w Polsce dopiero po roku 1989.



(-) (-)
Materiał Teatru Powszechnego w Łodzi
27 lutego 2020
Spektakle
Ferragosto
Portrety
Adam Orzechowski