Narodowe Czytanie - casting

Już 5 września 2020 r. (sobota) odbędzie się dziewiąta edycja akcji Narodowe Czytanie. „Balladynę” Juliusza Słowackiego, w całej Polsce, czytać będą zarówno zawodowi aktorzy, jak i amatorzy, dzieci, młodzież i dorośli. Biblioteka Kraków, Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej, Krakowski Teatr Scena STU oraz Nowohuckie Centrum Kultury zapraszają do udziału w CASTINGU – wyłonieni w internetowym głosowaniu wcielą się w postaci Aliny, Balladyny i Kirkora – w dniu wydarzenia, na profesjonalnej scenie na Placu Szczepańskim, odczytają fragmenty utworu wraz z zawodowymi aktorami Starego Teatru oraz Teatru STU.

Jak wziąć udział w CASTINGU?
Etap pierwszy – zgłoszenia w formie przesłania filmów castingowych
Zarejestrowany materiał ma przedstawiać interpretację dowolnego fragmentu „Balladyny" Juliusza Słowackiego, może trwać maksymalnie 3 minuty. Zgłaszający się może tekst czytać lub mówić, preferowany jest poziomy kadr, ujęcie w zbliżeniu/półzbliżeniu.
Do udziału w castingu zapraszamy osoby, które ukończyły 14 lat.
Na filmiki czekamy od 18.08.2020 r. do 23.08.2020 (do godziny 23:59) – link do materiału umieszczonego na platformie WeTransfer lub Filemail wraz z formularzem castingowym (oraz zgodą rodzica/opiekuna na udział w castingu – w przypadku osób niepełnoletnich) należy przesłać na adres marketing@nck.krakow.pl

Etap drugi – głosowanie internautów na stronie Nowohuckiego Centrum Kultury na Facebooku
Po opublikowaniu nadesłanych filmików, od g. 12.00 24.08.2020 r. do g. 11.59 31.08.2020 r. trwać będzie głosowanie – zwycięzcami zostaną uczestnicy z największą liczbą reakcji „Lubię to!", w każdej z trzech kategorii (Balladyna, Alina, Kirkor).

9. edycja Narodowego Czytania
„Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.



Magdalena Gajoch
Materiał nadesłany
19 sierpnia 2020