Nie ma teatru bez widzów

„Zemstę" wybraliśmy nieprzypadkowo - to właśnie ona była premierowym przedstawieniem uroczystego otwarcia teatru w Sosnowcu 6 lutego 1897 roku – wówczas jednej z sześciu stałych scen na ziemiach polskich.

W ciągu 120 lat wracała na naszą scenę jeszcze wiele razy. Dziś chcemy sprawdzić, co o nas mówi ten napisany niespełna 200 lat temu? Jakie pytania stawia?

Tak też rozumiem rolę teatru – chciałbym, aby był lustrem tego, czym żyjemy: tego, co nas porusza, irytuje, czego nie rozumiemy. Nie znamy odpowiedzi, ale możemy sformułować pytania. Nie wiemy i nie będziemy wiedzieć lepiej, ale możemy wspólnie szukać, dzielić się wątpliwościami i patrzeć na rzeczywistość krytycznie.

Jesteśmy różni – w każdym tygodniu na widowni zasiada kilkaset osób: każdy myślący i czujący na własny sposób. Chciałbym, aby Teatr Zagłębia nadal był naszym miejscem spotkania. I jednocześnie w imieniu całego zespołu dziękuję za wszystkie dotychczasowe wspólne doświadczenia – nie ma przecież teatru bez widzów.

Dziś mogę obiecać, że postaramy się nadal aktywnie dotrzymywać kroku współczesności – wszak, jak mawiał Rejent Milczek, „acz i starość bywa żwawa!".

Zbigniew Leraczyk, Dyrektor Teatru Zagłębia



(-) (-)
Materiał Teatru
4 lutego 2017
Spektakle
Zemsta
Portrety
Adam Nalepa