Nowy sezon w Starym dedykowany Jerzemu Jarockiemu

Z tej okazji instytucja wystawi sztuki, z którymi wiąże się nazwisko zmarłego dwa lata temu artysty. - Chcemy nie tylko przyglądać się osobie i twórczości Jerzego Jarockiego (na zdjęciu). Chcemy naprawdę zastanowić się, co z jego bogatego i różnorodnego dorobku może być istotne dzisiaj, jak poruszane przez niego tematy mogą funkcjonować, co mogą komentować - powiedział zastępca dyrektora w Starym Teatrze Sebastian Majewski.


W sezonie 2014/2015 na deskach krakowskiej placówki odbędzie się 11 premier. Tytuły nowych spektakli wiążą się z twórczością Jerzego Jarockiego.

Najbliższe premiery to "Ubu Król" (16 października) w reż. Jana Klaty, według tekstu Alfreda Jarry'ego, oraz "Stara kobieta wysiaduje" (25 października), który Marcin Liber zrealizował na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza. Do opery "Ubu Król" (1991), skomponowanej przez Krzysztofa Pendereckiego, Jarocki, wraz z Pendereckim, napisał libretto. Reżyser przeniósł także na teatralne deski utwór "Stara kobieta wysiaduje" (2007).

W grudniu teatr wystawi "Króla Leara" Williama Szekspira w reż. Jana Klaty oraz "Nie-boską komedię" Zygmunta Krasińskiego w reż. Moniki Strzępki. Premiery zaplanowane na 2015 rok to m.in. "Gyubal Wahazar" Witkacego w reż. Pawła Świątka, "Gorgonowa" na podstawie tekstu Jolanty Janiczak, a w reż. Wiktora Rubina, "Skrzywdzeni i poniżeni" Fiodora Dostojewskiego w w reż. Mariusza Grzegorzka, "Płatonow" Antoniego Czechowa w reż. Konstantina Bogomołowa, "Życie snem" Pedra Calderona de la Barki w reż. Hiszpana Ernesta Caballera.

Jerzy Jarocki, urodził się w 1929 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i studia reżyserskie w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej (GITIS) w Moskwie.

Reżyser w 1961 roku rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem w Krakowie, a w latach 1962-1998 był jego etatowym pracownikiem. Pierwszy spektakl Jarockiego na deskach tej instytucji, "Zamek w Szwecji" Francoisa Sagana, został wystawiony w lipcu 1961 roku.

Był jednym z największych reżyserów w historii polskiego teatru. Od debiutu w 1957 roku - "Balem manekinów" Brunona Jasieńskiego w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach - artysta zrealizował ponad sto przedstawień na scenach Polski i Europy. W inscenizacjach Jarockiego dominuje literatura współczesna - Miller, Mrożek, Durrenmatt, Witkacy, Gombrowicz.

Do kanonu przeszły reżyserowane przez Jarockiego inscenizacje dramatów Różewicza - "Wyszedł z domu", "Stara kobieta wysiaduje", "Na czworakach", "Pułapka", sztuki Witkacego, jak "Matka" czy "Szewcy" i Mrożka - "Tango", "Rzeźnia", "Garbus", "Pieszo", "Portret".

Jarocki zmarł w wieku 83 lat w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Ubiegłoroczny sezon w Starym Teatrze w Krakowie poświęcony był reżyserowi teatralnemu i filmowemu oraz scenografowi Konradowi Swinarskiemu (1929-1975). W sezonie 2013/2014 placówka wystawiła 383 spektakle (360 w swojej siedzibie, a 23 na deskach innych instytucji kultury). Widowiska obejrzało łącznie 56 044 widzów, przy prawie 90-procentowej frekwencji.



(-) (-)
(PAP)
30 września 2014