Paszporty "Polityki" 2021 rozdane

Paszporty "Polityki" 2021 za nami. Jedne z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury zostały przyznane po raz 29. Na warszawskiej gali, którą prowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, nie zabrakło politycznych akcentów. Pojawiły się nawiązania do ministra Glińskiego, TVP, kontrowersyjnego koncertu Jacka Kurskiego i prześladowań mniejszości. Oto laureaci i laureatki plebiscytu Paszporty "Polityki" 2021. Poznajcie wyniki.

Paszporty "Polityki" 2021 za nami. Jedne z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury zostały przyznane po raz 29. Na warszawskiej gali, którą prowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, nie zabrakło politycznych akcentów. Pojawiły się nawiązania do ministra Glińskiego, TVP, kontrowersyjnego koncertu Jacka Kurskiego i prześladowań mniejszości. Oto laureaci i laureatki plebiscytu Paszporty "Polityki" 2021. Poznajcie wyniki.

Na przedstawioną w grudniu 2021 r. listę nominowanych wpływ miały głosy nadesłane przez krytyków i akademików zajmujących się poszczególnymi dziedzinami. Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 r. Paszporty obejmują także nagrodę specjalną — kreator kultury.

Gala 29. Paszportów "Polityki" odbyła się 18 stycznia 2022 r., była transmitowana w mediach społecznościowych, na antenie Player.pl i kanale TVN.

Już w otwierającym uroczystość podsumowaniu ubiegłego roku w kulturze pojawiło się ironiczne nawiązanie do kontrowersyjnego koncertu TVP "Murem za polskim mundurem". Wspomniano aferę z "Dziadami" i małopolską kuratorką oświaty, czy zmiany na stanowiskach dyrektorskich, w tym najgłośniejsze w ostatnim czasie przetasowanie w Zachęcie. W kontekście kinowych hitów 2021 r. wymieniono "Dziewczyny z Dubaju" z najlepszym wynikiem w Polsce. — Cóż, taki mamy gust — skwitowano.

— Ministerstwo kultury coraz częściej jest ministerstwem nadzoru — mówił Jerzy Baczyński, podkreślając, że świat kultury coraz lepiej radzi sobie bez ministerialnego wsparcia.

Do Glińskiego zaapelował Piotr Sarzyński, wręczający nagrodę w kategorii sztuki wizualne. — Proszę nazwać rzeczy po imieniu, Centrum Sztuki Współczesnej przemianować na Centrum Sztuki Wyklętej, a Zachętę na Zniechętę, a gdyby chciał pan się zabrać także za Muzeum Sztuki Nowoczesnej, to podpowiadam najlepszą nową nazwę — Muzeum Sztuki Nowogrodzkiej.

Do sytuacji społeczno-politycznej w Polsce nawiązała Aleksandra Terpińska, reżyserka "Innych ludzi". — Jest mi bardzo trudno cieszyć się z tej nagrody w kraju, w którym odbierane są kobietom najbardziej podstawowe prawa, w którym osoby LGBT+ są szykanowane, w którym dzieciom odbiera się możliwość zadzwonienia po pomoc, w którym ludzie umierają na granicy — podkreślała Terpińska.

Ze sceny w imieniu więźniów białoruskiego reżimu protestowała Jana Shostak w sukience z ich wizerunkami. Odczytując list, wsparcia nie mogła powstrzymać łez. — Mam nadzieję, że mój głos otworzy wasze serca... Zapraszam do minuty krzyku dla Białorusi — powiedziała, po czym z całej sali rozległ się grupowy krzyk.

Paszporty "Polityki" 2021. Znamy wyniki, oto lista zwycięzców
FILM:

Aleksandra Terpińska za boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, za pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie. Reżyserka została laureatką Nagrody Onetu – Odkrycie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film "Inni ludzie" według Doroty Masłowskiej.

TEATR:

Dominik Strycharski za tworzone, nierzadko na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek.

LITERATURA:

Łukasz Barys ("Kości, które nosisz w kieszeni") za znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości.

SZTUKI WIZUALNE:

Ex aequo Jana Shostak oraz Mikołaj Sobczak. Jana Shostak za perfekcyjne łączenie sztuki i społecznego aktywizmu. Mikołaj Sobczak za sztukę będącą zarówno intelektualną przygodą, jak i emocjonalnym wyzwaniem.

MUZYKA POWAŻNA:

Teoniki Rożynek za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych.

MUZYKA POPULARNA:

Ralph Kamiński za osobowość i umiejętność odróżnienia się od innych. Za piosenki tworzone od początku do końca po autorsku.

KULTURA ZDALNA:

Małgorzata Płysa i Mat Schulz, twórcy Unsound Festival, za kreatywne podejście do trudnych warunków.

KULTURA CYFROWA:

Tomasz Konrad Ostafin za umiejętność budowania pięknych światów z papieru i światła.

KREATOR KULTURY:

Kapituła Paszportów "Polityki" od 2002 r. przyznaje tytuł Kreatora Kultury. Otrzymuje go osoba lub instytucja, których aktywność w sferze kultury, organizacji i promocji wyrasta znacząco ponad przeciętność.

Wśród nagrodzonych do tej pory znaleźli się: Mariusz Adamiak, Roman Gutek, Andrzej Starmach, Michał Merczyński, Lech Raczak, Jerzy Owsiak, Marek Żydowicz, Beata Stasińska, Wojciech Trzciński, Paweł Dunin-Wąsowicz, Maria Janion, Andrzej Wajda, Krystian Lupa, Paweł Althamer, Tadeusz Różewicz, Jerzy Jarocki, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Tomasz Stańko, Agnieszka Holland, Studio CD Projekt RED, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krystyna Janda, Olga Tokarczuk oraz Bożena i Lech Janerkowie.

Do tego grona dołączyła Katarzyna Nosowska za wielokrotne odświeżanie swojego stylu, odwagę wchodzenia na nowe ścieżki, otwieranie nowych przestrzeni dla siebie i innych. — Mając świadomość tego, kto przede mną odbierał ten zaszczytny laur, mam wrażenie, że to pomyłka — mówiła ze sceny. — Chciałabym jako świeżo upieczony kreator kultury zainspirować wszystkich, żeby skorzystać z ciszy, żeby nie przegapić tego momentu, kiedy piętnując pewne postawy u innych ludzi, zaczynamy je prezentować sami. To byłoby przykre — puentowała Nosowska.

Paszporty "Polityki". Informacje
Inicjatorem nagrody był Zdzisław Pietrasik, dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w tygodniku "Polityka". Idea wykreowania nowej nagrody była prosta: "nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważnego wysupływania najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować".

W zeszłym roku nagrody odebrali ci, którzy "nie ulegają modom i środowiskowym naciskom". Wśród laureatów znaleźli się m.in. Piotr Domalewski, Justyna Sobczyk i Teatr 21, Artur Liebhart, Mira Marcinów, Ania Karpowicz, duet Siksa, Małgorzata Mirga-Tas oraz Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec (Studio Different Tales).



(-) (-)
Onet.Kultura
19 stycznia 2022