Pięć mieszków i Laur Konrada dla Janusza Opryńskiego

W Katowicach zakończyła się 18. edycja Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje 2016. Laur Konrada, za spektakl „Punkt Zero: Łaskawe" z Teatru Provisorium w Lublinie, zdobył jego autor i reżyser Janusz Opryński.

Finał odbył się w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, gdzie zaprezentowany został spektakl mistrzowski „Podopieczni" w reżyserii Pawła Miśkiewicza z Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Mieszki o wartości 11 000 złotych, członkowie jury (Agnieszka Glińska, Roman Dołżański, Adam Ferency, Lech Majewski i Paweł Mykietyn) przyznali jednomyślnie spektaklowi „Punkt Zero: Łaskawe"  z Teatru Provisorium w Lublinie w reżyserii Janusza Opryńskiego. Pierwszy raz w historii Festiwalu pięć mieszków trafiło do rąk jednego reżysera.

W uzasadnieniu jurorzy zwrócili uwagę na mocną wymowę i dopracowaną formę spektaklu Opryńskiego. Podziękowali reżyserowi za odwagę w stawianiu trudnych pytań.

– Czuję, że jest to nagroda dla tematu, dla tekstu i dla zespołu aktorskiego – powiedział Opryński odbierając Laur Konrada.

Nagrodę w konkursie Młode Interpretacje o łącznej wartości 5 000 złotych jurorzy przyznali ex aequo spektaklowi Marty Ziółek: „Zrób siebie" (Komuna//Warszawa) oraz Anny Karasińskiej: „Drugi spektakl" (Teatr Polski w Poznaniu).

Nagroda publiczności o wartości 10 000 złotych (ufundowana przez Marszałka Województwa Śląskiego, Wojciecha Saługę): Jan Klata „Wróg ludu" (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie).

Nagroda Dziennikarzy (grafika autorstwa Cleona Petersona): Jan Klata „Wróg ludu" (Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie). Dziennikarze nagrodzili Jana Klatę "za odwagę mądrego mówienia o współczesności, błyskotliwość interpretacji (...) Za piękny i poruszający spektakl o tym, że zawsze warto być przyzwoitym".

Nagroda Specjalna Dziennika Teatralnego dla Najlepszego Aktora (XIX-wieczny drzeworyt przedstawiający Króla Leara i Błazna) trafi do rąk Sławomira Grzymkowskiego za powściągliwe, przenikliwe, dojmujące i wybitne pokazanie Złego i Zła poprzez rolę Thomasa w spektaklu „Punkt Zero: Łaskawe". Trafi, bo ta nagroda zostaje co prawda ogłoszona na zakończenie Festiwalu ale jej wręczenie nastąpi w Lublinie, po najbliższym spektaklu pokazanym w siedzibie Provisorium.

Na zakończenie Katarzyna Janowska, dyrektor artystyczna Festiwalu podziękowała organizatorom za trzy lata współpracy.



(-) (-)
Materiał organizatora
14 listopada 2016