Pleciuga wreszcie u siebie

W dniu pełnym śmiechów i żartów szczeciński Teatr Lalek Pleciuga miał jeszcze większe powody do radości. Nowa siedziba właśnie uzyskał pozwolenie na użytkowanie, dzięki czemu artyści i pracownicy już mogą wprowadzać się do świeżo postawionego lokalu.
Nowy budynek dla "Pleciugi" został zaprojektowany we współpracy z pracownikami teatru, ściśle pod kątem artystycznych i funkcjonalnych potrzeb nowoczesnego teatru lalek. Budowa trwała zaplanowane 11 miesięcy. Generalnym wykonawcą budowy była firma Erbud S.A. Oddział Szczecin, zaś projektantami: ECE i szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco.


„Pleciuga" ma 3,5 tys. m kw powierzchni całkowitej, ok. 3 tys. m kw. powierzchni użytkowej, 16,2 m wysokości,i kubaturę ponad 15 tys. m sześciennych. Budynek ma trzy kondygnacje. Parter przeznaczony jest przede wszystkim dla widzów: znajduje się tu główna sala teatralna z widownią na 298 miejsc, przestronny, ponad 200-metrowy hall, doświetlony naturalnym światłem, sala kameralna, pomieszczenia edukacyjne, a także barek i sanitariaty. W pobliżu sceny dogodnie zlokalizowano pomieszczenia warsztatowe, gdzie będą powstawać dekoracje. Na poziomie piwnicy umieszczono pomieszczenia techniczne i magazynowe. Na piętrze do dyspozycji aktorów i pracowników znajdą się garderoby, pracownia lalek, pokoje administracyjne, gościnne, sala konferencyjna i sala prób. Układ pracowni technicznych zaprojektowano tak, aby odpowiadał technologii produkcji lalek i dekoracji.Hall główny zaaranżowano w scenerii bajkowej uliczki, z kolorowymi fasadami kamieniczek, których drzwi prowadzą do sal edukacyjnych. Bajkowej atmosfery dodaje temu wnętrzu sterowane komputerowo kolorowe oświetlenie.

 Z zewnątrz teatr stanowi modernistyczną formę, która komponuje się z otaczającą go zielenią i zróżnicowaną architekturą sąsiadujących budynków. Przeszklone wejście do teatru symbolizuje przejście przez otwór sceniczny, obramowany po bokach metaloplastyczną imitacją kurtyny. Pozostałe elewacje zostaną wykończone kombinacją białego tynku i drewnopodobnych elementów dekoracyjnych. Rytm nadaje mu nieregularna siatka okien. Najwyższa część budynku - komin nad sceną - został obłożony ozdobnymi panelami z metalu. Głównymi elementami dekoracyjnymi budynku jest przeszklone wejście wraz z wysoką witryną i kolorowy napis z logo teatru. Teatr otaczają nowe chodniki i miejsca parkingowe na 80 samochodów, w tym miejsca dla niepełnosprawnych oraz 3 miejsca parkingowe dla autokarów.Wszystkie kondygnacje są obsługiwane przez windę towarowo-osobową przystosowaną dla potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Teatr Lalek Pleciuga dysponuje nowoczesnym, elektrycznie sterowanym system technologii widowiskowej, który został zapewniony przez inwestora w ramach wyposażenia. Na technologię widowiskową składają się mechanizmy obsługi sceny, systemy oświetlenia i nagłośnienia oraz rozwiązania akustyczne, dostosowane do potrzeb i rozmiarów głównej sali teatralnej. Główna scena jest wyposażona w dwie kurtyny, systemy zmian dekoracji i cztery zapadnie. Obsługują je ciche silniki elektryczne, umieszczone w tyrystorni w piwnicy i w maszynowni powyżej sceny. Mechanizmy są uruchamiane z pulpitu sterującego, umieszczonego przy stanowisku inspicjenta, na którym znajdują się elementy sterujące i wyłącznik awaryjny.Do zmian dekoracji służą 22 sztankiety i 4 wyciągi boczne. Sztankiety to zawieszone na linach belki stalowe wraz z elektrycznymi wyciągarkami, które umożliwiają pionową zmianę dekoracji. Wyciągi boczne pozwalają ukryć dekoracje w kieszeniach bocznych sceny. Scena wraz z kieszeniami bocznymi ma blisko 300 m kw. powierzchni, co zapewnia dogodne warunki kształtowania scenografii.

Kontakt:
Dominika Krzyżanowska-Kidała tel: 22 310 60 05



Dominika Krzyżanowska-Kidała
ECE Projektmanagement Polska Sp. z o.o
3 kwietnia 2009