Śląska polecajka

W połowie Grudnia zapraszamy na spektakle w tematyce świąteczno-społecznej.

"Wujek.81. Czarna ballada" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski w Katowicach

sobota 18.12, godz. 19:00

niedziela 19.12, godz. 19:00

16 grudnia 1981. Katowice. Kopalnia „Wujek". 13-letni chłopcy – Rafał, Grzegorz, Adam, Tomek. Czterej Jeźdźcy Apokalipsy. To jest ich historia. Ale też historia dziewięciu górników, którzy tego dnia nie wrócili do domu. To historia świata za żelazną kurtyną, do którego przychodzą paczki z RFN, w którym puszcza się zagraniczne filmy, kupuje niemieckie komiksy na „szaberplacu" i żuje gumę balonową. Wszyscy znamy tę historię, choć w ten sposób jeszcze nikt jej nie opowiadał. Z perspektywy młodych chłopaków, w których oczach światy wyobraźni i realny przenikają się. Dla których ratunkiem przed nadchodzącą wojną jest powrót Mechagodzilli. Którzy czekają na wejście smoka, choć zbliża się czas apokalipsy. To nie jest pieśń żałobna ani wesoła przyśpiewka. To jest czarna ballada. (Mat. Teatru)

 

"Pojedynek" - reż. Radosław Dunaszewski - Teatr Korez w Katowicach

sobota 18.12, godz. 20:00

Komedia kryminalna.

Pojedynek jest adaptacją sztuki Anthonego Shaffera (Detektyw) z 1971 roku. Sztuka była dwukrotnie ekranizowana - w 1972 roku, przez Josepha L. Mankiewicza, z Laurencem Olivierem i Michaelem Cainem w rolach głównych (obsypana Oscarami) i w 2006 roku w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowana przez Kennetha Branagha, z Judem Law i ponownie Michaelem Cainem.

Pojedynek w adaptacji i reżyserii Radka Dunaszewskiego jest czarną komedią, osadzoną w klimacie kina noir. Biało-czarna scenografia Anny Niemiry nawiązuje do klasyki amerykańskiego komiksu spod znaku Franka Millera i potęguje atmosferę wszechobecnej grozy, panującej w domu głównego bohatera... Spektakl jest pojedynkiem dwóch osobowości: Andrew Wyke'a (Mirosław Neinert) i Milo Tindla (Artur Święs).

Znany pisarz, autor powieści detektywistycznych, Andrew Wyke, zaprasza do swojego domu aktora, Milo Tindla. Przyjacielskie z pozoru spotkanie zmienia się w makabryczną grę, którą panowie toczą między sobą. Ponieważ ta gra nie ma reguł, wszystko jest możliwe. Widz i policja prowadząca śledztwo, wpadają w sieć pułapek zastawionych przez parę wyrafinowanych graczy... (Mat. Teatru)

 

"Opowieść wigilijna" - reż. Justyna Łagowska - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

piątek 17.12, godz. 18:00

sobota 18.12, godz. 16:00

niedziela 19.12, godz. 16:00 (+warsztaty Twórcze dla rodzin godz. 18:00), 19.12, godz. 12:00 - Wspólne kolędowanie

Ludzkie dzieci, twoi bracia. Jedno zwie się Nędza, drugie Ciemnota. Na czole ich wyryte jest, o zamożni i majętni ludzie, wasze potępienie. Strzeżcie się, ludzie! Oświecajcie, kształćcie i wspierajcie braci waszych, bo inaczej biada wam! Biada!

Pewniejsza zima w sercu, niż za oknem. Ebenezer Scrooge to bogacz, od którego wiele zależy. To, jak powszechnie wiadomo, niezbyt sympatyczna postać. Choć sam zaznał biedy i upokorzeń, nie znajdziesz w nim za grosz otuchy. A my nie wiemy, czy dotrwamy do następnych świąt. Ale nasza cierpliwość się wyczerpuje. Z pomocą niech przyjdą nam duchy przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Niech przypomną Scrooge'owi najistotniejsze cechy ludzkiego gatunku – zdolność do miłości, radość i niewinność. Korzystając z ponadczasowej opowieści Dickensa pytamy, czy przemiana jednego człowieka wystarczy, aby ocalić społeczność przed nadciągającą – i nie dość rozumianą – Apokalipsą. (Mat. Teatru)

 

"Mr Scrooge" - reż. Marian Pecko - Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

niedziela 19.12, godz. 11:00, 16:00

Przedstawienie oparte na motywach Opowieści wigilijnej Dickensa opowiada o cudownej przemianie moralnej starego skąpca, dokonanej pod wpływem wizji z zaświatów. Jedna niezwykła noc wystarcza, by bezduszny i zgryźliwy Scrooge, dotąd przeliczający wszystko na pieniądze, obudził się odrodzony, utwierdzając nas w przekonaniu, że w każdym jest miejsce na dobro i wzruszenie.

Inscenizacyjny rozmach, wysmakowana plastyka, kabaretowo-muzyczna forma i aktorski temperament gwarantują nieustające napięcie i emocje. Na scenie pojawia się ośmioro aktorów w pięknych kostiumach, zmieniających się w czasie wartkiej akcji teatralnej.

Atrakcyjna forma wizualna i uniwersalne przesłanie sprawiają, że przedstawienie satysfakcjonuje widza w każdym wieku i jest prawdziwie rodzinnym spektaklem, do wspólnego oglądania przez dzieci, młodzież, rodziców i dziadków. (Mat. Teatru)

 

"Skłodowska. Radium Girl" - reż. Agata Bziuk - Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie

piątek 17.12, godz. 18:00

sobota 18.12, godz. 19:00

niedziela 19.12, godz. 16:00

Biografii Marii Skłodowskiej-Curie nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadoma jednostka? Spektakl przewrotnie używa figury Marii, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi. Korzystając z języka teatru ożywionej formy, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen zjawiska, jakim jest Maria Skłodowska-Curie. (Mat. Teatru)



Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
17 grudnia 2021