Śląska polecajka

W Katowicach sezon w pełni. Zapraszamy na spektakle znane już widzom, ale wciaż zajmujące. Rozśpiewany i roztańczony śląsk w pierwszy weekend października oferuje m. in. Wyróżniony nominacją do złotej maski musical "Przodownicy miłosci..." i nową produkcję Teatru Rozrywki - "Pinokio. Il Grande Musical".

Chorzów

„Pinokio. Il Grande Musical" – reż. Magdalena Piekorz – Teatr Rozrywki w Chorzowie

1 października, g. 18:00
2 października, g. 18:00
3 października, g. 17:00

Słynna opowieść Carlo Collodiego o drewnianym pajacyku ma już prawie 140 lat! Jej musicalowa wersja jest jednak znacznie cieplejsza i przyjemniejsza niż pierwowzór. Nie ma w niej okrucieństwa i bólu, a tytułowy Pinokio nie jest tak bardzo zły, krnąbrny i egoistyczny. Spektakl zachwyca scenami zbiorowymi, choreografią i pięknymi kostiumami, a piosenki są wyjątkowo melodyjne i wpadające w ucho – jak przystało na włoską muzykę popową. „Pinokio" to musical familijny, czyli wspaniała propozycja dla całych rodzin.

Compagnia della Rancia to pierwsza firma teatralna specjalizująca się w produkcji musicali we Włoszech. Teatr założony w 1983 r. w Tolentino (miasto w regionie Marche, w prowincji Macerata) początkowo miał w repertuarze wyłącznie dramaty. Od lat jednak, kierowany przez dyrektora artystycznego Saverio Marconiego, zajmuje się produkcją najbardziej znanych międzynarodowych musicali przetłumaczonych w całości na język włoski. (Materiał Teatru)

 

Katowice

„Sztuka" – reż. Tadeusz Bradecki – Teatr Śląski w Katowicach
2 paździrnika, g. 19:00
3 października, g. 19:00

Czy jeden obraz jest w stanie zniszczyć wieloletnią przyjaźń? O tym przekonają się bohaterowie jednej z najsłynniejszych komedii Yasminy Rezy. Marc, Serge i Yvan to starzy przyjaciele, którzy od lat mogą na siebie liczyć, choć różni ich praktycznie wszystko (pochodzenie, wykształcenie, poglądy, klasa społeczna). W przededniu ślubu jednego z nich, Serge kupuje dzieło sztuki współczesnej za dwieście tysięcy. Jego gust nie znajduje jednak wsparcia w przyjaciołach. Kilka krytycznych uwag ujawnia narastające od pewnego czasu napięcia i zatajone konflikty, które wystawią męską przyjaźń na najtrudniejszą z prób...

Yasmina Reza to jedna z najpopularniejszych francuskich dramatopisarek. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana komedia „Sztuka". Jest także autorką granego na naszej Scenie Kameralnej „Boga mordu", na podstawie którego Roman Polański nakręcił w 2011 roku głośny film „Rzeź". Autorka doskonale ukazuje złożoność międzyludzkich relacji i dostrzega to, co zazwyczaj skrywamy pod warstwą codziennych uprzejmości. Właśnie dlatego Tadeusz Bradecki postanowił sięgnąć po jej tekst, do którego realizacji zaprosił trzech charyzmatycznych aktorów naszego Teatru. (Materiał Teatru)

"Pojedynek" - reż. Jarosław Dunaszewski - Teatr Korez w Katowicach
3 października, g. 19:00

Komedia kryminalna.

Pojedynek jest adaptacją sztuki Anthonego Shaffera (Detektyw) z 1971 roku. Sztuka była dwukrotnie ekranizowana - w 1972 roku, przez Josepha L. Mankiewicza, z Laurencem Olivierem i Michaelem Cainem w rolach głównych (obsypana Oscarami) i w 2006 roku w adaptacji Harolda Pintera, wyreżyserowana przez Kennetha Branagha, z Judem Law i ponownie Michaelem Cainem.

Pojedynek w adaptacji i reżyserii Radka Dunaszewskiego jest czarną komedią, osadzoną w klimacie kina noir. Biało-czarna scenografia Anny Niemiry nawiązuje do klasyki amerykańskiego komiksu spod znaku Franka Millera i potęguje atmosferę wszechobecnej grozy, panującej w domu głównego bohatera...

Spektakl jest pojedynkiem dwóch osobowości: Andrew Wyke'a (Mirosław Neinert) i Milo Tindla (Artur Święs). Znany pisarz, autor powieści detektywistycznych, Andrew Wyke, zaprasza do swojego domu aktora, Milo Tindla. Przyjacielskie z pozoru spotkanie zmienia się w makabryczną grę, którą panowie toczą między sobą. Ponieważ ta gra nie ma reguł, wszystko jest możliwe. Widz i policja prowadząca śledztwo, wpadają w sieć pułapek zastawionych przez parę wyrafinowanych graczy... (Materiał Teatru)


Sosnowiec

„Przodownicy miłości. Rewia związkowo-robotnicza" – reż. Jacek Mikołajczyk - Teatr Zagłębia w Sosnowcu
2 paździenika, g. 18:00
3 października, g. 18:00

„Przodownicy miłości. Rewia związkowo-robotniczą" to przedstawienie inspirowane broadwayowskim hitem „Pins and Needles".
W 1937 roku członkinie Międzynarodowego Związku Zawodowego Pracownic Przemysłu Odzieżowego wystawiły rewię na Broadwayu. Autentyczne krojcze, fastrygantki i operatorki maszyn do szycia śpiewały w niej o najważniejszych wydarzeniach ówczesnego życia społecznego i politycznego, spoglądając na nie z własnej perspektywy: działaczek robotniczych, ale też zwyczajnych, czasem zakochanych dziewczyn. Rewia okazała się wielkim sukcesem – na Broadwayu zagrano ją 1108 razy!
W spektaklu Teatru Zagłębia, Jacek Mikołajczyk – dyrektor warszawskiego Teatru Syrena i reżyser musicalowy – piosenki „Pins and Needles" przeniósł w realia robotniczego Sosnowca. Podczas spotkania po spektaklu wspomnimy o wywrotowej sile musicali, prześledzimy niezwykłe dzieje amerykańskiej rewii i zastanowimy się, jaką rolę odgrywa w tym wszystkim społeczno-kulturowy kontekst Sosnowca. (Materiał Teatru)


Bielsko-Biała

"Brzydkie Kaczątko" – reż. Włodzimierz Pohl - Teatr Lalkowy „Banialuka" w Bielsku-Białej
3 października, g. 11:00
Klasyczna baśń dla najmłodszych widzów zrealizowana środkami teatru lalek. Kameralne, ciepłe i pełne humoru przedstawienie w przystępny sposób opowiada historię „Kaczątka", które, aby odkryć prawdę o sobie, musi najpierw pokonać sporo trudności. Tytułowy bohater zmaga się z odrzuceniem i brakiem akceptacji, jednak dzielnie radzi sobie z przeciwnościami i nigdy się nie poddaje. Oryginalne nawiązanie do teatru parawanowego łączy się z grą w żywym planie, co ułatwia małym widzom śledzenie emocji bohaterów odbijających się w gestach i mimice aktorów.  Prosta, wielofunkcyjna scenografia odwołuje się do dziecięcych zabaw i wyobraźni najmłodszych, a duże, miękkie lalki nawiązują do estetyki pluszowych ulubieńców maluchów. (Materiał Teatru)



Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
1 października 2021