Taniec to okno na świat

Międzynarodowa Konferencja - Festiwal Tańca Współczesnego Ekotopie Kultury po raz pierwszy odbędzie się w Katowicach. Od 26 czerwca do 5 lipca wystąpią renomowane zagraniczne zespoły, zaplanowano też warsztaty tańca, projekty społeczne i sympozjum naukowe.

Jak poinformował organizator przedsięwzięcia, choreograf i dziekan bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Jacek Łumiński, to kontynuacja festiwalu i konferencji, organizowanej przez blisko 20 lat w Bytomiu.

- Rozwijam dalej ideę festiwalu, kontynuując tę 20-letnią tradycję. Działamy w nowym miejscu, na szerszym terenie, wspólnie z wieloma instytucjami, przede wszystkim z Teatrem Śląskim, który przyjął nas w gościnę - powiedział Łumiński.

- Taniec to okno na świat - poprzez nie będziemy mieli okazję zobaczyć różne kultury - od Azji, przez Stany Zjednoczone, po Europę i Afrykę. Chcemy zainspirować publiczność - dodał.

Jak wyjaśnił, nazwa Ekotopie Kultury nawiązuje do książki Ernesta Callenbacha "Ekotopia" - opowieści o idealnym państwie wykształconych obywateli, w którym wszystkie systemy funkcjonują w symbiozie oraz w zgodzie z naturą.

- Śląsk jest miejscem, w którym taka ekotopia może istnieć, gdzie naturalny jest mariaż sztuki wysokiej i nowoczesnych technologii. Kwestii ich wzajemnego oddziaływania będzie poświęcona konferencja naukowa - mówił Łumiński.

W ramach festiwalu na Dużej Scenie Teatru Śląskiego zaprezentuje się 6 zespołów tanecznych z różnych części świata, m.in. Danii, Indii, Stanów Zjednoczonych i Singapuru. Imprezę zainauguruje 26 czerwca spektakl zespołu Wydziału Teatru Tańca.

W programie znalazły się też warsztaty tańca dla profesjonalistów i amatorów w Teatrze Gugalander, projekty społeczne oraz sympozjum naukowe w Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznym. Jak podał Łumiński, środki na organizację festiwalu udało się pozyskać m.in. z ministerstwa kultury.

Przez wiele lat organizatorem festiwalu i konferencji w Bytomiu był Śląski Teatr Tańca, kierowany przez Łumińskiego. W wyniku stwierdzonych w placówce nieprawidłowości teatr popadł w tarapaty finansowe, a w końcu został - decyzją Rady Miejskiej w Bytomiu - zlikwidowany. Miasto reaktywowało placówkę jako Bytomski Teatr Tańca i Ruchu "Rozbark", który działa w cechowni byłej kopalni.

Teatr Rozbark organizuje w dniach od 26 do 30 czerwca Prolog do Rozbark in Motion 21. Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Jak poinformowała Karolina Staneczek-Pucher z teatru Rozbark, to jednocześnie zwieńczenie pierwszego, niepełnego sezonu teatru w nowym kształcie, jak i zapowiedź konferencji i festiwalu, które odbędą się w przyszłym sezonie artystycznym.

Według Staneczek-Pucher, mimo podobnych nazw i zbieżnych terminów obu imprez między organizatorami nie ma konfliktu. - Nie śledzę działań teatru Rozbark, ale jeśli ktoś się inspiruje konferencją i festiwalem, to dobrze - powiedział z kolei Jacek Łumiński.



(-) (-)
(PAP)
26 czerwca 2014