Teatr od rana do wieczora

Teatr jest wspierany przez miasto i odpowiednio przez nie promowany. Szykują się również odpowiednie środki, których do tej pory nam brakowało. Przyszły rok ogłoszony będzie rokiem kultury i planowana jest kontynuacja obchodów urodzin naszego patrona - Jana Dormana. Będzie to trzeci rok obchodów jubileuszu Teatru

Rozmowa z Dariuszem Wiktorowiczem, dyrektorem Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie

Marta Odziomek: Ponownie wygrał Pan konkurs na przewodzenie będzińskiej scenie. W związku z tym czy planuje Pan Teatrze Dzieci Zagłębia jakieś zmiany?

Dariusz Wiktorowicz: Zmiany są konieczne przede wszystkim dlatego, że od nowego sezonu, czyli od września ruszamy ze Sceną Inicjatyw Twórczych, która będzie prezentowała spektakle w godzinach popołudniowych – a cały plan pracy teatru był dotychczas inaczej organizowany. Trzeba było zatem wprowadzić nowe przepisy regulujące ów nowy czas pracy Teatru. Teraz to będzie Teatr działający nie tylko w godzinach przedpołudniowych, ale spektakle będą odbywały się i popołudniami i wieczorami. W soboty, niedziele i święta.

Zacząłem również w inny sposób myśleć o aktorach Teatru Dzieci Zagłębia – jako o aktorach grających nie tylko repertuar dziecięcy, ale i dramatyczny – przeznaczony dla widza dorosłego.

Znakiem zmian jest również nowa strona internetowa Teatru. Bardziej przejrzysta, zwiera więcej informacji na temat wydarzeń artystycznych. Obecnie jest to strona adresowana również dla odbiorców dorosłych.

Czy w zespole aktorskim też szykują się jakieś zmiany?

Przyjąłem do pracy aktora, który jest wykształcony pod względem muzycznym – Patryka Hauke. Patryk śpiewał w operze. Chciałbym, aby zaistniał w nowym spektaklu przygotowywanym w ramach Sceny Inicjatyw Twórczych – „Kartoteki”.

Proszę przybliżyć nam tę interesującą ideę powołania do życia Sceny Inicjatyw Twórczych.

Pomysł na Scenę Inicjatyw Twórczych rodził się w mojej głowie już od jakiegoś czasu. Jej powstanie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie teatru dla dorosłych wśród władz Będzina i jego mieszkańców. Przypomnę, że w naszym mieście jest tylko jeden teatr i trudno, żeby spełniał oczekiwania tylko najmłodszych. Potrzebna jest też oferta dla osób dorosłych. Traktuję ten teatr już nie jako teatr dla dzieci, ale jako teatr miejski. Jego oferta ulegnie znacznemu rozszerzeniu: będą się tam odbywały koncerty, spektakle gościnne, warsztaty teatralne, ferie dla dzieci, inne wydarzenia. Chciałbym by był wypełniony od rana do wieczora.  Zapraszam wszystkich, którzy mają własne pomysły i chcą się twórczo realizować –  nasz Teatr udostępni salę, zaplecze, technikę. 

W ramach Sceny Inicjatyw Twórczych Teatr Dzieci Zagłębia zaproponuję dwa spektakle dla dorosłych: 30 września odbędzie się oficjalna premiera „Emigrantów” w reżyserii Michała Kusztala, a 14 października premiera „Kartoteki” również w reżyserii Michała Kusztala. Jest to spektakl przygotowywany przez nas specjalnie z okazji 90. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza.

Czy Teatr planuje jakieś występy poza swoją siedzibą?

7 października damy przedpremierowy pokaz spektaklu „Kartoteka” na Festiwalu Różewicz Open Festiwal Radomsko.

Październik to również czas, kiedy „Kosmita” zostanie zaprezentowany w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Chcemy, aby ten spektakl mogło zobaczyć jak najwięcej widzów, dlatego zamierzamy skupić się na jego promocji w całej Polsce, a nawet za granicą. Chcemy przekonać jak najwięcej ludzi do tej realizacji, gdyż nie jest to spektakl o autyzmie, ale o tym, jak my ten problem postrzegamy.

Jakie premiery przygotowuje Teatr dla najmłodszych?

Pierwsza premiera dla najmłodszych - „Tomcio Paluch” w reżyserii Henryka Adamka - zaplanowana jest na 26 listopada i będzie to. niestety jedyna premiera w roku 2011. Natomiast na rok 2012 planujemy m.in. „Cyda” oraz plenerowego „Don Kichota”.

Czy miasto Będzin lubi Teatr Dzieci Zagłębia?

Tak – teatr jest wspierany przez miasto i odpowiednio przez nie promowany. Szykują się również odpowiednie środki, których do tej pory nam brakowało. Przyszły rok ogłoszony będzie rokiem kultury i planowana jest kontynuacja obchodów urodzin naszego patrona - Jana Dormana. Będzie to trzeci rok obchodów jubileuszu Teatru.

Jakie wydarzenia są planowane z tej okazji?

W roku 2012 zamkniemy obchody jubileuszu 60-lecia Teatru. Moim marzeniem jest również, aby z okazji 100. rocznicy urodzin Dormana w Będzinie powstał jakiś pomnik upamiętniający jego postać – może rodzaj ławeczki…

Czy planuje Pan jakieś formy edukacji dla najmłodszych?


Myślę, że właśnie w ramach Sceny Inicjatyw Twórczych będą odbywać się w przyszłości warsztaty teatralne. Chciałbym, aby zimą odbyły się ferie w teatrze – przez ten czas trwałyby warsztaty polegające na przygotowaniu spektaklu i jego prezentacji. Niedawno zakończyły się w Teatrze inne warsztaty, które trwały przez cały okres wakacji.

Czy ma Pan jakieś marzenia związane  z Teatrem?


Chciałbym przebudować Teatr Dzieci Zagłębia - przenieść wejście do Teatru od ulicy Kołłątaja, zbudować nowe foyer w środku, zmienić jego fasadę. Z pewnością nie da się tego zrobić w rok czy dwa, ale może w kilka lat dałoby się taki projekt przebudowy przynajmniej rozpocząć. Wpierw musimy zastanowić się, skąd moglibyśmy ubiegać się o środki potrzebne na przebudowę Teatru.

Chcę, aby ten schowany za murem cmentarnym Teatr zmienił swój wizerunek w prężnie działający teatr miejski, co – mam nadzieję – stanie się również dzięki przebudowie jego fasady oraz wnętrza, no i zmianach w repertuarze!  

Co jest najmocniejsza stroną Teatru Dzieci Zagłębia?


Bez wątpienia jest to zespół aktorski. Jest tym elementem, który ma największy kontakt z odbiorcą. Od jego siły, kreatywności, otwartości i warsztatowych zdolności zależy jakość naszych spektakli.

Dziękuję bardzo za rozmowę.



Marta Odziomek, l: martao, h: mod123
Dziennik Teatralny Katowice
3 września 2011