Teatralne dokumenty na wystawie w archiwum

Wernisaż wystawy poświęconej jubileuszowi miejscowego teatru: "Co jest grane, czyli 60 lat Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie w dokumentach Archiwum Państwowego w Koszalinie" obył się w środę w Koszalinie (Zachodniopomorskie).

Na wystawie zgromadzono m.in. listy pierwszego dyrektora placówki do ówczesnych władz, fotosy z pierwszego, wystawionego w 1954 r. spektaklu, którym były "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry, rysunki z projektami kostiumów do spektaklu "Giganci z gór" Luigiego Pirandello z 1974 r. i rysunki z projektami dekoracji do sztuki "Parady" Jana Potockiego z 1982 r.

Pokazywany jest również plakat jedynego w 60-letniej historii koszalińskiego teatru spektaklu zdjętego z afisza przez cenzurę. Stało się to w maju 1976 r. Niewystawioną sztuką - oficjalnie z powodu braku prądu - był "Słoń" radzieckiego dramaturga Aleksandra Kopkowa. Akcja spektaklu działa się w kołchozie. Ojciec mieszkającej tam rodziny chciał obrzydzić synowi burżuazyjny styl życia, jednak osiągnął skutek odwrotny niż oczekiwał. Syn zaczął marzyć o takim życiu i nieoczekiwanie znalazł złotego słonia.

Wystawa w Archiwum Państwowym w Koszalinie będzie czynna do 18 kwietnia. To trzecia w mieście ekspozycja poświęcona jubileuszowi Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (BTD). W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej prezentowano plakaty ze spektakli, zaś w muzeum teatralne kostiumy.

BTD utworzono 1 listopada 1953 r. zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Sztuki. Była to pierwsza w ówczesnej Polsce scena utrzymywana przez Wojewódzką Radę Narodową. Pozostałe utrzymywał Centralny Zarząd Teatrów.

Pierwszym dyrektorem teatru został Stefan Nafalski, były szef Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Dyrektorem artystycznym Irena Górska-Damięcka, którą ściągnięto z Teatru Współczesnego w Warszawie. Pierwszym aktorem został Henryk Kleps z Państwowego Teatru w Bielsku. 16 stycznia 1954 r. koszaliński teatr wystawił pierwszą sztukę. Były nią "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry w reż. Ireny Górskiej-Damięckiej. Spektakl grano 87 razy.

Do dziś BTD wystawił łącznie 413 premier. Najdłużej granym przedstawieniem był spektakl muzyczny "Cafe Sax" z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Wystawiono go 128 razy.

W ramach obchodów 60-lecia BTD planowane są jeszcze: uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej twórców teatru i nadanie skwerowi przed budynkiem nazwy Placu Teatralnego. Kulminacją obchodów będzie przygotowywana na 29 marca premiera "Zemsty" Aleksandra Fredry w reż. Tomasza Grochoczyńskiego.



(-) (-)
(PAP)
20 marca 2014