. Weekendowe propozycje teatralne

O kondycji ludzkiej w trudnych czasach. W tym tygodniu teatry na północno-zachodniej mapie Polski zapraszają na kilka premier oraz znanych już spektakli, które cały czas pozostają aktualne, bo ludzkie emocje pozostają niezmienne. Na co zatem wybrać się do teatru?

Szczecin

Teatr Współczesny zaprasza na premierę przedstawienia "Kongres futurologiczny" według S. Lema w reż. . „Kongres futurologiczny" to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje.
"Kongres futurologiczny" - reż. Agnieszka Jakimiak - Teatr Współczesny w Szczecinie. Premiera 13 marca godz. 19, kolejny spektakl 14 marca godz. 17.

Teatr Współczesny zaprasza także na poprzednią premierę„Książę Niezłomny". To opowieść o naiwn ości ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostaje przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Postawa dążenia do obiektywnej prawdy zostaje zaprzęgnięta w świat ludzkich rozgrywek między uczuciami a brutalną rzeczywistością. Fundamentalne pytania o fanatyzm religijny.
"Książę Niezłomny" - reż. Michał Telega - Teatr Współczesny w Szczecinie, 12 marca, godz. 19.00.

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na „Bajkę o szczęściu". To mądra i pełna ciepła opowieść o tym, jak bardzo człowiek staje się samotny, gdy zamiast przyjaźni wybiera przedmioty. W pięknej konwencji teatru marionetek wykorzystującej świetne tradycje teatru lalek, snuta jest opowieść o świecie nieprzemijających wartości. Jak większość bajek i ta kończy się szczęśliwie.
"Bajka o szczęściu" - reż.  Zbigniew Niecikowski - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie - 13 marca godz. 16, 14 marca godz. 11, 12.

Pleciuga wraca także na Scenę dla Dorosłych i zaprezentuje „Balladę szczecińską". Szczecin jest miastem niesamowitych historii, niezwykłych bohaterów, wielkich tragedii, ale też zdarzeń zupełnie zwyczajnych, prozaicznych. Realizatorzy postanowili opowiedzieć o mieście w teatrze. Chcieli opowiedzieć o polskim Szczecinie, po roku 1945.
"Ballada szczecińska" - reż. Arkadiusz Buszko - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, 12 marca godz. 19, 13 marca godz. 18.00.

Scena dziecięca zaprasza dorosłych, a Opera na Zamku – dzieci. Musical dla dzieci „O krasnoludkach i sierotce Marysi" Janusza Stalmierskiego według baśni Marii Konopnickiej to roztańczony i rozśpiewany spektakl, w którym baśniowy świat przeniesie się daleko poza granice sceny. Opowieść o tym, że dobre uczynki wracają do nas wtedy, kiedy tego potrzebujemy.
„O krasnoludkach i sierotce Marysi" - reż. Janusza Stalmierski - Opera na Zamku w Szczecinie, 13 marca, godz. 17.00.

W Teatrze Kameralnym będzie można obejrzeć „Fanaberie" - cykl opowiadań zaaranżowanych na potrzeby sceny Teatru Kameralnego. To refleksje nad kosztami emancypacji kobiet. Ich prób przejęcia steru we własne ręce. Spektakl ukazuje sidła, jakie perfidny los wikła coraz silniejszą, słabą płeć. To zabawna improwizacja, ale jednocześnie gorzka opowieść o jednym dniu z życia pary.
"Fanaberie" - reż. Michał Janicki - Teatr Kameralny w Szczecinie, 12 marca, Teatr Kameralny, godz. 19.00.

Niezależny Teatr Nie Ma zaprasza wirtualnie na spektakl „Czytamy Wampiłowa". Czytanie performatywne, w którym próba teatralna i próba naprawiania świata spotykają się przy płocie.

"Czytamy Wampiłowa" - Niezależny Teatr Nie Ma w Szczecinie, 12 marca, facebook Teatr Nie Ma, godz. 20.00.

Teatr Kana wraca do spektaklu nagrodzonego Bursztynowym Pierścieniem - "Sit oDwn Tragedy". Spektakl jest okrutną w swojej radykalności, a jednocześnie pełną czułości opowieścią o samotności, bezradności i pięknie człowieka osaczonego wielowymiarowością absurdu otaczającego świata, własnych obsesji, emocji i uwarunkowań.
"Sit Down Tragedy" - reż. Maksim Isaev, Pavel Semchenko - Teatr Kana w Szczecinie, 13 marca godz. 19, 14 marca godz. 17.00.

Teatr Piwnica przy Krypcie na Zamku Książąt Pomorskich zaprasza najmłodszych widzów na przedstawienie "Ślimak". To mądra i zabawna opowieść, o tym aby doceniać to co się ma i czerpać z tego radość, bo to co nieznane i nowe nie zawsze jest dla nas lepsze.
"Ślimak" - reż. Laura Słabińska - Teatr Piwnica przy Krypcie, 13 marca, Zamek, godz. 10.00.

Koszalin

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie zaprasza na „Piosenki neapolitańskie. Recital". Piosenki neapolitańskie zawierają w sobie wszystko: miłość, tęsknotę, cierpienie i głęboką filozoficzną mądrość. Tradycyjne, komponowane i śpiewane na ulicach, podwórkach i w tawernach Neapolu opowiadają o niespełnionych miłościach, rozstaniach i powrotach, zabawnych sytuacjach towarzyskich i trudnych relacjach rodzinnych.
"Piosenki neapolitańskie" aut. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Katarzyna Ulicka-Pyda - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, 12 marca, godz. 19.00.

Natomiast premierowo będzie można zobaczyć sztukę dla młodych widzów "Kazuko" - opowieść o małej rybce, która bardzo chciała stać się człowiekiem. To historia przyjaźni ponad podziałami, ponad ograniczeniami, także gatunkowymi. I o tym, że spełnianie marzeń, to też podejmowanie decyzji.
"Kazuko" - reż. Laura Sonik - Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie, 13, 14 marca, godz. 12.

Natomiast dorosłym BTD proponuje "Związek otwarty". Kryzys w małżeństwie bywa niekiedy zabawny. Kryzys we włoskim małżeństwie jest po prostu komedią. Zazdrość, miłość, przywiązanie – wszystkie te uczucia zostaną wystawione na ciężką próbę.
"Związek otwarty" - reż. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Wojciech Rogowski - BTD, 14 marca, godz. 19.

Gorzów Wielkopolski

Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim na weekend przygotowuje premierę sztuki "Świecie nasz" w reż. Artura Barcisia. W tym spektaklu nie ma jakiejś wyraźnej fabuły, ale jest rodzaj impresji. Piosenki Grechuty to przede wszystkim piękna poezja. Grechuta śpiewał Gałczyńskiego, Mickiewicza, sam też był świetnym poetą. A ponieważ dobra poezja jest uniwersalna i dotyczy kondycji człowieka - kondycji moralnej, kondycji świata - to w tym czasie te piosenki okazały się szczególnie aktualne.
"Świecie nasz" - reż.  - Artur Barciś - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., 12, 13, 14 marca, godz. 19.00.

Zielona Góra

Lubuski Teatr w Zielonej Górze również ma w repertuarze premierę "Revolutionary Road". To adaptacja sceniczna współczesnej amerykańskiej powieści to kipiąca od emocji i nierozwikłanych konfliktów metafora trudnego związku dwojga ludzi.
"Revolutionary Road" - reż. Cezary Iber - Lubuski Teatr w Zielonej Górze, 13 marca godz. 19, 14 marca, godz. 18.

Tutaj będzie można także zobaczyć przedstawienie "Samolub" na podstawie opowiadania Oskara Wilde'a. To wzruszająca opowieść o ogrodzie Olbrzyma, do którego chętnie wbiegają dzieci, aby się pobawić. Po kilkuletniej nieobecności Olbrzym wraca, przegania dzieci i stawia wokół ogrodu wielki mur.
"Samolub" - reż.Michał Wnuk - Lubuski Teatr w Zielonej Górze, 14 marca godz. 12.00.



Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
13 marca 2021