Teatr Pieśń Kozła


opis:
Teatr Pieśń Kozła jest jednym z najciekawszych i najbardziej znaczących przedstawicieli nowej polskiej awangardy teatralnej ostatnich lat.

Absolutnym sukcesem i precedensem było przyznanie teatrowi głównych nagród na Edinburgh Festival Fringe 2004: Best International Show, Scotsman Fringe First, Herald Angel, jak również przyznanie całemu zespołowi aktorskiemu Grand Prix Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej, w maju 2003 roku: „za poważną i piękną pracę zespołową... pracę o niezwykłej sile wyrazu, precyzji i energii”. Spektakl został określony przez krytyków jako „najciekawszy spektakl kilku ostatnich sezonów...znakomity...doskonały, wizualnie piękny – przykuwający uwagę... przywracający wiarę w teatr i odkrywający nowe artystyczne królestwo.”

Spektakl Kroniki – obyczaj lamentacyjny, wydarzenie krajowych i zagranicznych festiwali, odwołując się do mitu o poszukiwaniu nieśmiertelności, dotyka bolesnych spraw naszych czasów, zawsze głęboko poruszając publiczność, a poprzez muzykę i ruch widz styka się z całkowicie uniwersalnym językiem teatru. Językiem przekraczającym bariery kulturowe.

Teatr Pieśń Kozła kontynuuje długą drogę polskiego teatru laboratoryjnego, zapoczątkowanego przez Osterwę i Limanowskiego, a tak świetnie rozwijanego przez Grotowskiego, Flaszena i Staniewskiego. Kierując swe poszukiwania w stronę sztuki aktorskiej: technik wokalnych i ruchowych, Teatr Pieśń Kozła wypracował własną, unikalną technikę pracy.

Teatr Pieśń Kozła został powołany w 1996 roku przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycką. Przez pierwsze lata istnienia zespół pracował w Ośrodku Grotowskiego we Wrocławiu. Od 2002 roku posiada własną siedzibę, XIV-wieczny refektarz w centrum miasta. Teatr Pieśń Kozła jest międzynarodowym zespołem, który współtworzą aktorzy ze Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji i Polski. Swoją pracą pedagogiczną, corocznie organizowanymi warsztatami, przyciąga aktorów i reżyserów z całego świata. Teatr wypracował własną technikę pracy aktorskiej – „technikę koordynacji”, która jest przedmiotem podyplomowych studiów uniwersyteckich afiliowanych przez Manchester Metropolitan University z Wielkiej Brytanii. Zakończone dyplomem Master of Art in Acting studia odbywają się w siedzibie teatru od 2004 roku.

Od 2005 roku teatr organizuje coroczny festiwal: Brave Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury, prezentując sztukę i tradycje ginących kultur z całego świata.

Teatr Pieśń Kozła jest niezależnym zespołem, współpracującym z Wydziałem Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, Ministerstwem Kultury, Ambasadą Francji, Manchester Metropolitan University, a także innymi instytucjami kultury w kraju i za granicą.Budynek, w którym mieści się siedziba Teatru, powstał w 1294 roku jako klasztor dominikanek. Przez wieki modernizowany i przebudowywany. W 1525 było już pięć kondygnacji i przylegająca do korpusu wieża. Po sekularyzacji (XIX wiek) część dolna została zamieniona na winiarnię, a sala gotycka adoptowana na kościół przez gminę staroluterańską. Podczas II Wojny Światowej budynek uległ zniszczeniu w 80%. W latach 70-tych rozpoczęto odbudowę (głównie bryłę zewnętrzną) w duchu postmodernistycznym.
Joanna Fejkisz

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...