Teatr Wierszalin w Supraślu


opis:
Niepowtarzalny klimat podlaskiego miasteczka i uliczki wyjęte wprost z filmu „U Pana Boga za piecem”. Na końcu jednej z nich znajduje się siedziba Teatru Wierszalin, bardzo ważnego dla współczesnej polskiej sceny teatralnej zespołu.

Supraski teatr porównywany przez niektórych do laboratoriów Jerzego Grotowskiego i Tadeusza Kantora, został założony w 1991 przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim artystów. Od tego czasu tworzą wspólnie wyjątkowe spektakle inspirowane obrzędowością i kolorytem kultury pogranicza. Ich działalność cechuje prostota, a poszczególne dzieła są przepełnione dźwiękami instrumentów i wytwarzanymi przez samych aktorów.

O całym zespole artystycznym możemy przeczytać na witrynie internetowej teatru. Ciekawym pomysłem jest zamieszczenie w tym miejscu opisów stworzonych przez samych artystów. Nie przeczytamy więc samych suchych faktów, ale dowiemy się na przykład, że rodzice i dziadkowie Dariusza Matysa, podobnie jak sam aktor pochodzą z Białostocczyzny, a aktorkę Sylwię Nowak zachwyca i inspiruje w Wierszalinie mistyka pogranicza. Teatr kontaktuje się ze swoimi widzami nie tylko za pomocą swojej strony internetowej, ale także przez media społecznościowe. Zdjęcia, filmy i krótkie wpisy autorstwa zespołu Teatru Wierszalin znajdziemy więc na Facebooku, Instagramie, Vimeo i Twitterze.

Galeria zdjęć znajduje się też w witrynie internetowej, gdzie w odpowiedniej zakładce znajdziemy nie tylko opisy spektakli oraz fragmenty ich recenzji z różnych źródeł. Każdy spektakl jest udokumentowany fotograficznie. Widzowie mogą więc doświadczyć klimatu przedstawienia jeszcze przed wizytą w Supraślu oraz przywrócić wspomnienia długo po niej, a jest co oglądać. Wierszalin swoją wyjątkową estetyką pozyskuje serca publiczności na całym świecie (m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Tokio i Syndey). Teatr jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First przyznawanej na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. W 2006 roku reżyser Piotr Tomaszuk otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a rok później zespół odebrał nagrodę za najlepszą realizację polskiego dramatu współczesnego podczas gdyńskiego Raportu.

Jednak Teatr Wierszalin to nie tylko spektakle. W zakładce „Warsztaty” przeczytamy o zajęciach dla dzieci i młodzieży z zakresu pracy aktora, historii pisma oraz o podróży w czasie do okresu sarmackiego. Podczas wyjazdów w różne miejsca kraju (choćby w ramach projektu Teatr Polska) zespół organizuje zajęcia dostosowane do wystawianych dramatów oraz chętnie bierze udział w dyskusjach po spektaklach.

Warto spotkać się z tym zespołem. Na początku poprzez ich witrynę internetową i galerię zdjęć, później na spektaklu i może jeszcze na rozmowie. Warto też wybrać się do samego Supraśla, zobaczyć i usłyszeć spektakle na ich własnej scenie. Poczuć klimat tego miejsca, a następnie dać się zabrać jeszcze dalej w teatralną podróż.
Małgorzata Woźniak
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...