Bernard Krawczyk

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy.
Urodził się 20 maja 1931 w Podłężu Szlacheckim. Zmarł 11 sierpnia 2018 w Katowicach.

Ukończył Studium Dramatyczne przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Debiutował – 6 listopada 1952 – w przedstawieniach dyplomowych. Zagrał m.in. Edwina w „Odludkach o poecie”, Oktawa w „Nie igra się z miłością”, Gustawa w „Ślubach panieńskich”. W latach 1972–1982 występował w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, biorąc udział w spektaklach „Trzy siostry”, „Lęki poranne”, „Balladyna”.

W 1982 ponownie został aktorem Teatru Śląskiego w Katowicach. Najważniejsze role teatralne to Bohater w „Kartotece”, Żadow w „Intratnej posadzie”, Zbigniew w „Mazepie”, Alojzy Bąbel w „Niezwykłej przygodzie Pana Kleksa” czy tytułowa w „Weselu Figara” oraz Kreona w „Antygonie” J. Anouilha, za którą to rolę otrzymał Złotą Maskę. W swej działalności otrzymał w sumie 4 Złote i 2 Srebrne Maski. Inne kreacje to np. Estragon w „Czekając na Godota”, Król Ignacy w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Wiktor w „Biografii”, Major w „Damach i huzarach”.

Był też aktorem filmowym i telewizyjnym. Zagrał m.in. w „Soli ziemi czarnej” oraz „Perle w koronie”. Dużą popularność przyniosła mu rola Franciszka Pytloka w emitowanym w latach 90 XX w. serialu TVP Katowice „Sobota w Bytkowie”. Gościnnie występował i występuje również z zespołem „Antyki” (który to zespół wykonywał piosenki w tym serialu).
Współpracował z Gliwickim Teatrem Muzycznym.

Pochowany 17 sierpnia 2018 na Cmentarzu Komunalnym w Katowicach. W październiku tego roku został patronem Sceny Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach.

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...