Izabela Wagner

Profesor nadzwyczajna w Instytucie Socjologii Collegium Civitas w Warszawie
Urodziła się 3 listopada 1964 56 lat w Wołowie.
Jest stypendystką Instytutu Migracji Konwergencji w Paryżu, a także adiunktem w DynamE – Dynamiques Européennes L'UMR7367 – CNRS – Université de Strasbourg.
W 1996 roku, po pracy jako nauczycielka muzyki (mgr pedagogiki muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu), Wagner rozpoczęła studia doktoranckie z socjologii prowadzone wspólnie przez Ecole Normale Superieur, Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS). ) oraz Uniwersytet Paryski 8.
W 2006 roku obroniła pracę doktorską (z etnografii świata wirtuozów muzycznych) i kontynuowała studia nad karierami twórczymi w kontekście międzynarodowych kręgów elitarnych. W latach 2003-2016 Wagner prowadziła badania etnograficzne koncentrujące się na karierach akademickich (głównie specjalistów life-science).
Od 2016 roku Wagner zajmuje się również badaniem zjawiska uchodźstwa (prace w toku). Jeden z tematów z tego zakresu dotyczy roli sztuki (muzyki, tańca, teatru, filmu) w procesie przyjmowania uchodźców.
W latach 2010-2011 - pracowała na Wydziale Historii Nauki Uniwersytetu Harvarda, a w 2016 r. w New School for Social Research w Nowym Jorku.
Wagner był również profesorem wizytującym: na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju (Chiny) w 2010 r., Minho University (Portugalia) w 2013 i 2014 r.; Cagliari University (Włochy) w 2015 r., EHESS w Paryżu w 2017 r. oraz w 2020 r. w Sapienza (Włochy) na wydziale Psychologii Społecznej.
Wagner jest autorką książki „Producing Excellence. Making of a Virtuoso” (Rutgers UP, 2015) – książka została przetłumaczona na język chiński (⾳音乐神童加⼯工⼚厂, wyd. Normal University w Szanghaju w 2016 r.) i rosyjski (Создание виртуозов. Через тернии к звездам: как рождаются виртуозы (opublikowane przez Exmo w Moskwie w 2019 r.) oraz „Becoming Transnational Professional. Kariery i mobilność polskich elit naukowych”. (Stypendysta, 2011). Napisała również kilka artykułów na temat warunków pracy, budowy karier i międzynarodowej mobilności kreatywnych profesjonalistów. W 2020 roku Wagner opublikowała pierwszą obszerną biografię Zygmunta Baumana – „Bauman: a Biography” (Poliity, 2020).

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia