Jan Matyjaszkiewicz

Aktor teatralny, filmowy, radiowy, telewizyjny i dubbigowy.
Urodził się 28 września 1929 w Warszawie. Zmarł 20 kwietnia 2015 w Warszawie.
Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1956). Aktor Teatrów: Młodej Warszawy, Klasycznego, STS (Studenckiego Teatru Satyryków), Rozmaitości, na Woli, Polskiego i Ateneum, z którym związany był przez ponad połowę swojego aktorskiego życia, tworząc tam swoje ostatnie postaci sceniczne.
Zadebiutował 3 października 1953 w spektaklu „Horsztyński” w reżyserii Edmunda Wiercińskiego w Teatrze Polskim w Warszawie. Był jednym z najpłodniejszych polskich aktorów. Jego dorobek artystyczny jest imponujący. Zagrał w ponad stu trzydziestu spektaklach teatralnych, ponad stu spektaklach Teatru Telewizji i w prawie dwustu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.
W października 2009 r. z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Odznaczenia i nagrody:
1967 - Szczecin - II OPZTMF - II nagroda za rolę Williego w przedstawieniu "Radosne dni" Samuela Becketta grana gościnnie w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym Koszalin-Słupsk (wspólnie z Ryszardą Hanin).
1974 - Medal 30-lecia PRL
1979 - Złoty Krzyż Zasługi
1979 - Odznaka za zasługi dla m. Warszawy
1985 - Krzyż Kawalerski OOP
1998 - Krzyż Oficerski OOP
2003 - Warszawa - Feliks Warszawski za najlepsz a rolę męską - za rolę Mecenasa Mazurkiewicza w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" Tuwima i Sygetyńskiego w Teatrze Syrena
2004 - Złoty Mikrofon - nagroda za pracę w Polskim Radiu
2014 - Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego
Oprac. RK

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia