Józef Kondrat

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i radiowy, piosenkarz.
Urodził się 3 marca 1902 w Przemyślu. Zmarł 4 sierpnia 1974 w Warszawie.
Ukończył gimnazjum w Przemyślu. W 1918-21 odbywał służbę wojskową. W 1922-23 występował i statystował w Przemyślu w amatorskich przedstawieniach pod egidą YMCA (m.in. grał tytułową rolę w "Kościuszce w Petersburgu") i Towarzystwie Dramatycznym "Fredreum" oraz w zespołach objazdowych Kazimierza Berońskiego i Jana Piątkowskiego.
W sezonie 1923/24 zaangażował się we Lwowie do teatru objazdowego Marii Szczęsnej, z którym grał m.in. Mortona ("Maria Stuart" Juliusza Słowackiego). W lipcu 1924, w ZASP-ie we Lwowie, zdał aktorski egzamin eksternistyczny.
Najważniejsze role: Flądra ("Mariusz"), Błazen ("Miarka za miarkę"), Ryjek ("Sen nocy letniej"), Doktor i Widmo ("Dziady"), Wilks ("Matołek z Wysp Nieoczekiwanych"), Ananiel ("Judasz z Kariothu"), Sam Weller ("Klub Pickwicka"), Obywatel Brzytwa ("Gałązka rozmarynu"), Tyreusz ("Obrona Ksantypy"). Równocześnie występował w teatrach rewiowych: Banda, Cyrulik Warszawski, Morskie Oko, Rex. W 1937 grał gościnnie w Teatrze Letnim.
W okresie okupacji niemieckiej, jesienią 1940 występował w warszawskiej kawiarni "Żak" w programie artystycznym w reż. Leona Schillera. W tym roku wziął udział w antypolskim filmie "Heimkehr". Zrehabilitował się, działając od kwietnia 1941 do lipca 1944 w organizacjach podziemnych i w partyzantce.
W sezonie 1944/45 grał w Teatrze Wojewódzkim w Białymstoku, m.in. Smugonia ("Uciekła mi przepióreczka"), Henryka ("Lekkomyślna siostra"). Jesienią 1945 wykładał w Studio teatr, przy Teatrze Ziemi Rzeszowskiej w Rzeszowie. W 1945-47 występował w Teatrze Miejskim w Lublinie.
Od 1948 grał w teatrach warszawskich.
Zarówno przed wojną jak i po niej występował w filmach polskich.
W teatrze Telewizji zagrał m. in. w spektalach: „Jonatan i s-ka” Rogera Mac Dougalla w reż. Jerzego Gruzy (4 stycznia 1960) i „Epilog norymberski” w reż. Jerzego Antczaka (24 listopada 1969).
Znaczący dorobek pozostawił w Teatrze Polskiego Radia, gdzie wystąpił w ponad stu słuchowiskach od „Komunardów” Stanisława Ziembickiego (Gruet) w reż. Bronisława Dardzińskiego (18 marca 1951) począwszy, na „Penelope” Ludwika Hieronima Morstina (Eurymach) w reż. Janusza Warneckiego (24 czerwca 1978).
Śpiewał w PR i na estradzie. Najczęściej grał role charakterystyczne, ze skłonnością do klownady i groteski.
Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia