Józef Orwid

Aktor teatralny i filmowy.
Właściwie Józef Kotschy Urodził się 14 listopada 1891 w Besku koło Sanoka, zmarł 13 sierpnia 1944 w Warszawie.
Urodził się jako syn pracownika kolei. Po ukończniu gimnazjum zadebiutował na scenie krakowskiego Teatru Nowego pod pseudonimem Orwid. Po raz pierwszy wystąpił w Teatrze Ludowym w Krakowie w 1909. W 1922 przyjechał do Warszawy. W latach 1913-1933 grał na wielu scenach w m.in. warszawskich teatrach: Polskim, Małym i Komedia, krakowskim Teatrze im. Słowackiego i lwowskim Teatrze Nowym. Od 1934 występował niemal wyłącznie w zespole Towarzystwa Krzewienia Kultury Teatralnej, głównie w Teatrze Letnim. Jednocześnie bardzo często występował w teatrach rewiowych i kabaretowych m.in: Stańczyk, Qui Pro Quo, Cyrulik Warszawski i Wielka Rewia.
Występował głównie jako aktor charakterystyczny, a do jego najwybitniejszych ról należą: Bartłomiej w „Judaszu z Kariothu”, Osip w „Rewizorze”, Probierczyk w „Jak wam się podoba”, Żyd w „Weselu”, Menelaus w „Pięknej Helenie”.
Na ekranie zadebiutował w wieku 41 lat w "10% dla mnie" (1931). Rola notariusza Alojzego ustaliła jego emploi. Grał postacie, będące tłem dla gwiazd tamtych lat. W latach 1933-1939 zagrał również w kilkudziesięciu polskich filmach.
Podczas II wojny światowej występował w warszawskich teatrach jawnych oraz w Teatrze Komedia. Zginął w Warszawie podczas powstania warszawskiego, w wyniku eksplozji niemieckiego czołgu-pułapki na ulicy Kilińskiego. Potomstwo, córki Elżbieta Lucyna Kotschy-Orwid, Krystyna Bożena Kotschy-Orwid oraz Maria Kotschy-Orwid.

rk
Źródło: Wikipedia, e-teatr

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia