Ludwik Fritsche

Aktor filmowy i teatralny.
Znany również jako Ludwik Frietsche.
Urodził się 17 sierpnia 1872 w Częstochowie, zmarł 4 września 1940 w Warszawie.
Po ukończeniu szkoły średniej odbywał studia agronomiczne i jednocześnie występował w Towarzystwie Miłośników Sceny w Warszawie. Do zawodu aktorskiego przygotowywał się pod kier. R. Żelazowskiego. Debiutował w 1902 r. w teatrze łódzkim. Następnie grał w Poznaniu, Lublinie, Krakowie, Warszawie, Lwowie.
W latach 1901- 1935 zagrał w około pięćdziesięciu spektaklach w Teatrze Miejskim we Lwowie, w Teatrze Miejskim w Krakowie (Teatr im. J. Słowackiego), Teatrze Bagatela w Krakowie, Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Małym w Warszawie oraz w Teatrze Narodowym. Grał między innymi u Zygmunta Noskowskiego, Franciszka Wysockiego, Aleksandra Węgierki i Aleksandra Zelwerowicza.
Występował głównie w rolach amantów. Grał m.in. Kalenickiego - "Karykatury", Dziennikarza - "Wesele", Podkolesina - "Ożenek", Delfina - "Święta Joanna", Kapsa - "Nadzieja", Dulskiego - "Moralność pani Dulskiej", Edmunda - "Maskarada" J. Iwaszkiewicza, Kręckiego - "Aszantka", Firsa - "Wiśniowy sad". Rejenta - "Zemsta", Starego Aktora - "Wyzwolenie".
Grywał w filmach.
Mąż aktorki Zofii Dobrzańskiej.

rk
Źródło: Wikipedia, e-teatr

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia