Fundacja Odbudowy Teatru Miejskiego w Gliwicach

opis:

Spalony, zrujnowany i zapomniany na wiele, wiele lat… Przyszedł jednak czas, że „odżył” i został podniesiony z gruzów, stając się od razu „miejscem magicznym” i inspirującym.  Mowa o Ruinach Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Historia tego teatru sięga 1890 roku. Aż do 1945 roku, kiedy to doszło do pożaru budynku, było to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście. Potem, niestety, z upływem lat popadał w ruinę.  Znaleźli się jednak ludzie, których oczarowały malownicze zgliszcza i którzy z wielkim entuzjazmem zabrali się do uporządkowania i zaadaptowania obiektu dla potrzeb teatru. Dzięki nim od lat 90. działa tu scena impresaryjna, goszcząca aktorów, muzyków, indywidualności świata kultury i sztuki. Przestrzeń Ruin Teatru oddano także w ręce młodych artystów w ramach nurtu „Inspiracje” Gliwickich Spotkań Teatralnych.
Od kilkunastu lat działa także Fundacja Odbudowy Teatru Miejskiego w Gliwicach, która powstała, aby odrestaurować ten zabytkowy budynek i udostępnić go jak najszerszej publiczności. Na stronie internetowej można zobaczyć projekty odbudowy niezwykłego gmachu.

Warto wiedzieć o istnieniu takiego niecodziennego teatralnego miejsca. I z tego właśnie powodu powinno się koniecznie odwiedzić internetową witrynę Ruin Teatru. Witryna jest tak zaprojektowana, aby od razu zaintrygować i przykuć uwagę. Bardzo trafny był pomysł twórców, aby pokazać to miejsce na zdjęciach panoramicznych. Pozwalają one na wirtualną wyprawę w głąb tajemniczych murów. Oprócz prezentacji tychże fotografii na stronie umieszczono także „tradycyjną” galerię zdjęć, zarówno współczesnych, jak i archiwalnych. Z pewnością  zaintrygują one każdego, kto trafi pod ten internetowy adres. Podobnie jest z tymi, którzy mieli szczęście występować na tutejszej scenie albo zasiadać na widowni (mimo iż nie dysponuje ona komfortowymi teatralnymi fotelami). Na wszystkich artystach, którzy trafili do gliwickich Ruin, atmosfera tego miejsca pozostawiła niezatarte wrażenie. To surowe, niezwykłe wnętrze oczarowało m.in. artystów Piwnicy Pod Baranami – Piotra Skrzyneckiego, Annę Szałapak i Grzegorza Turnaua, a także takie gwiazdy jak Krystyna Janda i Jan Englert, których pełne zachwytu wspomnienia z pobytu w Gliwicach zamieszczono na stronie Ruin.

W internetowej witrynie dawnego gliwickiego Teatru Miejskiego, oprócz wspomnień artystów, galerii zdjęć, zakładki poświęconej historii, znajdziemy garść informacji praktycznych – dane kontaktowe i adresowe oraz – dla zainteresowanych – wszystko na temat działalności Fundacji. Witryna Ruin Teatru jest piękną wizytówką unikatowego, zabytkowego budynku, porównywanego niejednokrotnie do paryskiej sceny Petera Brooka Bouffes du Nord. Szkoda tylko, że zabrakło wzmianki na temat aktualnej aktywności sceny – trzeba by ich raczej szukać na stronie internetowej Teatru Muzycznego w Gliwicach.

Joanna Feikisz

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia