Krakowska Opera Kameralna


opis:
Historia Krakowskiej Opery Kameralnej sięga 1991r. Początkowo prowadzona przez artystyczne małżeństwo jako nieposiadający własnej przestrzeni autorski teatr muzyczny Scena EL-JOT. W 2000 roku teatr ten osiedlił się w sercu krakowskiego Kazimierza w zabytkowej kamienicy przy ul. Miodowej, a od 2006 roku nosi miano Krakowskiej Opery Kameralnej. KOK to instytucja niezwykle ciekawa, nie dość, że sięga po klasyczny repertuar operowy, to poszerza ciągle swoją działalność tworząc m.in. Operowy Teatr Lalek, w którym obok śpiewaków, aktorów, tancerzy i muzyków występują lalki. Sercem i mózgiem tej instytucji od samego początku jest artystyczne małżeństwo Jadwiga Leśniak-Jankowska i Wacław Jankowski. Więcej o historii powstania i rozwoju Krakowskiej Opery Kameralnej możemy przeczytać w zakładce „O nas”. Znajdziemy tam również informacje o wnętrzu kamienicy, recenzje, opis i dokumentację fotograficzną jubileuszy teatru, a także skrupulatnie wypisane nazwiska artystów występujących w KOK.
Strona startowa zielonej witryny KOK zawiera zdjęcie fasady budynku w którym ów teatr się znajduje i przewijające się króciutkie kalendarium prezentujące daty trzech najbliższych spektakli.
W zakładce „Repertuar” znajdziemy bardzo czytelne informacje o dacie i miejscu spektaklu, oraz miniaturę plakatu, a także odnośnik do opisu spektaklu. Każdemu spektaklowi przyporządkowane są trzy podstrony zawierające niestety bardzo skąpy opis spektaklu, recenzję i co bardzo fajne obszerną galerię zdjęć.
Ważnym w działalności teatru jest z pewnością wspomniany już Operowy Teatr Lalek, niestety zakładka w menu główny odnosząca się do tegoż jest również bardzo skąpo opisana, straty te troszkę rekompensuje duża ilość zdjęć, przydałoby się jednak odrobinę więcej słowa pisanego.
To co ważne dla widza poza repertuarem to dane kontaktowe, adres i możliwość rezerwacji miejsc i to załatwiają kolejne dwie zakładki menu głównego. Bardzo dokładnie zostały opisane opcje dojazdu (kilkanaście tramwajów i autobusów), pojawił się odnośnik to witryny krakowskiego MPK, mapka i dokładne dane teleadresowe. Co również dla widza bardzo wygodne istnieje możliwość rezerwacji biletów on-line. W tej całej wygodzie brak jedynie cen biletów bo określenie od 40 do 120zł niewiele mówi.
Bardziej niż na przyszłości KOK wydaje się być skoncentrowana na przeszłości. Brak działu „Aktualności”, ze strony internetowej trudno dowiedzieć się jakie są najbliższe plany artystyczne teatru, czy w jakich projektach bierze udział. Natomiast ostatnią pozycją menu głównego jest „Archiwum” z której dowiemy się o minionych prapremierach, premierach lub udziale KOK w Festiwalach. W tym dziale jako jedynym brak zdjęć a szkoda, bo z pewnością by go uatrakcyjniły.
Co istotne zadbano o pełną anglojęzyczną wersję witryny z wyjątkiem działu „Mecenasi, Patroni, Partnerzy” i „Archiwum”. Również co raczej rzadko spotykane, przetłumaczono recenzje na język angielski.
Podsumowując witryna Krakowskiej Opery Kameralnej zawiera wszelkie potrzebne widzowi informacje aby skorzystać z jej oferty, natomiast widzom bardziej dociekliwym będzie brakowało wielu informacji. Prosta, zielona szata graficzna mogłaby być nieco bardziej urozmaicona, w obecnej wersji można określić ją mianem poprawnej.
Katarzyna Jasielska

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...