Teatr Wybrzeże w Gdańsku


opis:

„Młynek do kawy” albo „Akwarium” to jak dla budynku teatralnego dość zaskakujące nazwy. A tak właśnie nazywany był Teatr Wybrzeże w Gdańsku, liczący sobie już ponad dwieście lat (w 1801 roku powstała gdańska scena, nazwana najpierw Teatrem Miejskim).

Teatr „na łamach” swojej pięknej i profesjonalnie przygotowanej internetowej witryny reklamuje się – zgodnie z prawdą – jako jedno z najbardziej znanych i cenionych miejsc teatralnych w Polsce. Wystawiane pod jego szyldem spektakle można oglądać na trzech działających przez cały rok scenach: Dużej przy Targu Węglowym w Gdańsku, Malarni oraz na deskach sopockiej Sceny Kameralnej.
Garść informacji dotyczących 200-letnich dziejów gdańskiej sceny znajdziemy w zakładce „O teatrze” pod hasłem „Historia teatru”. W tej samej zakładce umieszczono zbiór ciekawych dossier zatrudnionych tu aktorów oraz dyrektora naczelnego i artystycznego teatru – Adama Orzechowskiego, będącego także pomysłodawcą i byłym dyrektorem Festiwalu Prapremier odbywającego się w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. 

Polecam zapoznanie się z sylwetkami innych artystów Teatru Wybrzeże, zaprezentowanych w interesującej formie na internetowych łamach gdańskiego teatru. Oprócz wyczerpującej informacji o każdym aktorze (dotyczącej wszystkich spektakli i filmów z jego udziałem, zdobytych nagród) znajdziemy tu bogatą galerię zdjęć każdego artysty.

Trzeba przyznać, że w internetowej witrynie Teatru Wybrzeże wiele miejsca poświecono zaprezentowaniu artystycznych sylwetek twórców skupionych przy tej scenie, i to nie tylko aktorów. W zakładce „Spektakle” możemy znaleźć obszerną informację dotyczącą każdego z twórców przedstawień Wybrzeża – od reżysera, przez scenografa, twórcę kostiumów, po dramaturga teatru. Co ciekawe, umieszczono tu wypowiedzi samych artystów dotyczące realizowanych przez nich spektakli, np. Jana Kozikowskiego, opisującego pracę nad scenografią „Blaszanego bębenka” Grassa. Oprócz takich teatralnych „rarytasów”, zamieszczono tu oczywiście opis każdego ze spektakli, wymieniono nazwiska wszystkich twórców, datę premiery, czas trwania i pełną obsadę. Ważnym uzupełnieniem informacji o spektaklach jest bogata galeria zdjęć dokumentujących każdą realizację Wybrzeża oraz „Platforma filmowa”, umieszczona w zakładce „O teatrze”, ze zwiastunami przedstawień  przygotowywanych na tej scenie.

Ułatwieniem dla czytelników strony teatru jest zamieszczenie przy każdym tytule dat i godzin najbliższych przedstawień oraz możliwość szybkiej rezerwacji biletu przez internet.

Bieżące informacje na temat działalności teatru umieszczono w zakładce „Aktualności”. A dotarcie do danych teleadresowych teatru okazuje się być niezwykle łatwe, ponieważ wyświetlają się one na każdej przeglądanej podstronie.
Podsumowując – „wirtualna” wizyta w tak profesjonalnie przygotowanej witrynie internetowej może skutecznie zachęcić do rychłego udania się wprost na widownię Teatru Wybrzeże.

Joanna Skorupa

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia