Prapremiera w Teatrze Ateneum

„Inny" - aut. Jarosław Murawski - ręż. Tomasz Maśląkowski - Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Pierwsza tegoroczna realizacja Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum – prapremiera sztuki Jarosława Murawskiego „Inny" – zapowiedziana jest na sobotę 16 marca. Nad spektaklem pracują: Tomasz Maśląkowski (reżyser), Michał Dracz (scenograf), Grzegorz Mazoń (kompozytor) oraz aktorzy: Urszula Gołdowska, Katarzyna Prudło, Beata Zawiślak, Piotr Janiszewski, Michał Skiba i Bartosz Socha.

Historia bohatera (autor nazwał go Ja) brzmi początkowo jak niedorzeczna opowieść ze złego snu. Pewnego dnia Ja odkrywa nagle, że wszyscy dookoła wyglądają, mówią, myślą i zachowują się jak on. Co więcej – po prostu są nim. Koleżanki i koledzy z klasy, nauczyciele, sprzedawczyni z warzywniaka, dzieci na podwórku, a nawet rodzice! Najgorsze, że tak samo wygląda również Julka, którą chłopiec darzy wyjątkową sympatią... Rzeczywistość zrobiła się absurdalna i prawdę mówiąc, nie do zniesienia.

No bo jak grać w piłkę jeśli zawodnicy obu drużyn wyglądają identycznie, do której strzelać bramki? Jak buntować się przeciw mamie czy tacie, skoro oni są mną? Początkowo jest śmiesznie, ale po całym dniu spędzonym wyłącznie „we własnym" towarzystwie przestaje być tak zabawnie.

O co chodzi w tym żartobliwym, nieco filozoficznym tekście znanego polskiego dramaturga, Jarosława Murawskiego? Postać Innego, z którym Ja prowadzi dialog i konfrontuje swoją surrealistyczną przygodę, to alter ego bohatera, w którym rodzi się pomału potrzeba odnalezienia własnej osobowości, własnego ja. Autor porusza tutaj problem poszukiwania tożsamości. Zwraca uwagę na zawsze aktualny – szczególnie wśród dzieci i młodzieży – dylemat bycia jak inni, czy bycia innym, co zwykle zmienia się wraz z wiekiem.

Wystarczy spojrzeć na młodych ludzi wokół nas, którzy często wyglądają (zachowują się, myślą) niemal jak klony. Obok nich zauważymy jednak innych, którzy mają już chęć i odwagę wyrażania siebie i własnego zdania, a równocześnie dorastają do akceptacji odmienności. Świat jest przecież ciekawszy, bogatszy, bardziej kolorowy, gdy różnimy się między sobą.

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Renata Chudecka
Śląski Teatr Ateneum
15 marca 2024

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...