60 spektakli na 60-lecie

60-lecie Teatru Ludowego w Nowej Hucie

Jacek Strama, dyrektor nowohuckiego teatru, chciałby, by podczas jubileuszu pojawił się na scenie Franciszek Pieczka. Aktor wystąpił w Ludowym w grudniu 1956 roku 3 grudnia minie 60 lat od otwarcia Teatru Ludowego. Z tej okazji scena zaprosi w listopadzie na "60 spektakli na 60-lecie".

Z początkami teatru łączy się zabawna anegdota: zaplanowane na sobotę, 1 grudnia, otwarcie nowohuckiej sceny było wielkim świętem. Nic więc dziwnego, że miał przyjechać minister kultury Włodzimierz Sokorski. Tyle że niemal w ostatniej chwili okazało się, że tego dnia nie ma on czasu i premierę "Krakowiaków i Górali" Bogusławskiego przełożono o dwa dni. Teraz dyrektor Jacek Strama jubileusz także zaplanował na sobotę, 5 grudnia. I zmiany terminu nie przewiduje. Zamierza za to wystawić jubileuszowo, w listopadzie, 60 spektakli na trzech scenach: Dużej (28), Stolarni (10) oraz Pod Ratuszem (22).

Teatr przedstawić chce niemal wszystkie obecne na jego afiszu spektakle, w tym: "Amy. Klub 27, "Ballada o Nowej Hucie", "Błysk rekina", "Gąska", "Hamlet", "Hotel Westminster", "Hotel Babilon", "Kartoteka" (to pierwsza premiera tego sezonu), "Kochanowo i okolice" (pożegnanie z tytułem), "Kot w butach", "Królik Królik" (pożegnanie z tytułem), "Królowa Śniegu", ,,Mój boski rozwód", ,,Mąż mojej żony", "Miód albo jak chciałam się bzykać z Tomaszem Schimscheinerem", "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna", "Przygody Arka Noego", "Pyza na polskich dróżkach" itd., itp. Ponadto recitale Marty Bizoń, Jacka Wojciechowskiego i Jana Nosala. Dyrektor Teatru Ludowego czyni też starania, by podczas jubileuszowej gali, kiedy to zostanie wystawiona grana od maja "Wychowanka" Fredry w reż. Mikołaja Grabowskiego nastąpiło symboliczne przekazanie teatralnej pałeczki - Franciszek Pieczka, aktor, który był w pierwszym zespole Ludowego (podobnie jak Witold Pyrkosz czy Ryszard Kotys) i grał na nowohuckiej scenie w latach 1956-64, wcielił się na parę minut w jedną z postaci, a następnie oddał rolę Kajetanowi Wolniewiczowi.

Dyrektor Ludowego Jacek Strama ma nadzieję, że dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury zrobi teatromanom prezent w postaci tanich biletów. Dzięki ministerialnemu programowi "Kultura dostępna" - mogli nabywać bilety w cenie 20 zł - bilet normalny, 15 zł - ulgowy i 12 zł - poranek, a nie 40, 35 i 22 zł. Dyrektor Jacek Strama wystosował w tej sprawie pismo do Krzysztofa Dudka, dyrektora Narodowego Centrum Kultury, argumentując prośbę o dofinansowanie zarówno odświętnym charakterem tego miesięcznego przeglądu przedstawień, jak i niezbyt dużą zasobnością części teatromanów, tak seniorów, jak młodych. - Mam nadzieję, że jubileusz sceny, która powstała w naszej dzielnicy, by ułatwić dostęp do kultury szerokiemu gronu odbiorców, to umożliwi.

Mówimy o scenie, którą w pierwszych latach rozsławiali Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski i Józef Szajna. To stosowna okazja, by nasi goście mogli skorzystać z programu "Kultura dostępna" - mówi Jacek Strama.

Wacław Krupiński
Dzienik Polski
17 września 2015
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia