Bileterka w trasie

"Bileterka" - aut. Arnošt Goldflam - reż. Matylda Paszczenko - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Bileterka z Teatru Jaracza w Łodzi wyrusza w trasę

 

Gwiazdy, miłość i niespodziewany zwrot akcji, nie tylko na ekranie. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprasza na spektakl „Bileterka" Arnošta Goldflama w reżyserii Matyldy Paszczenko. W ramach projektu Wojewódzkie Jaracza Wędrówki spektakl zostanie zaprezentowany w Sieradzkim Centrum Kultury 17 czerwca o 19.00.

„Bileterka" – jedna z najnowszych premier Sceny Inicjatyw Artystycznych ProScenium w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, to spektakl w iście filmowym klimacie. Widzowie zostaną zaproszeni na prawdziwy seans kinowy. Na skutek niespodziewanego zwrotu akcji inicjatywę zmuszona będzie przejąć tytułowa bileterka.

– Spektakl jest wyzwaniem zarówno dla mnie, jak i myślę dla widzów, których teatralne przyzwyczajenia odbiorcze zostaną lekko wystawione na próbę – mówi Matylda Paszczenko – pomysł, aby zrealizować tekst w taki sposób wziął się z mojej miłości do Czech jak i fascynacji postacią Járy Cimrmana, uwielbianego przez Czechów geniusza, artysty, patrona teatru, podróżnika, wynalazcy, który... nigdy nie istniał! Można powiedzieć, że to taki mit, który jednocześnie jest dowodem na wielkie poczucie humoru tej narodowości.

W tekście Arnošta Goldflama, podobnie, nie brakuje absurdu, nieoczywistości i sytuacyjnego komizmu. Aktorka przekracza tzw. „czwartą ścianę" zmuszając widza do spojrzenia na relacje międzyludzkie panujące we współczesnym świecie z nieoczekiwanej perspektywy. Tytułowa bileterka staje się niespodziewanie główną bohaterką wieczoru. Odkrywa i wykorzystuje nietypową stronę stosunków, jakim na co dzień podlega człowiek oraz relacji i zależności w jakie jest uwikłany.

Monodram Matyldy Paszczenko to nie tylko nowe doświadczenie sceniczne, ale także reżyserski debiut aktorki Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Artystka od samego początku realizowała własną koncepcję przedstawienia odpowiadając za cały proces powstawania spektaklu – od tłumaczenia sztuki, przez reżyserię, kostiumy, scenografię, aż po wykonanie. Do udziału w projekcie aktorka zaprosiła także Agnieszkę Więdłochę i Marcina Korcza, którzy wystąpili gościnnie w projekcji oraz sesji zdjęciowej promującej spektakl.

Mieszkańcy Sieradza i okolic będą mogli zobaczyć spektakl już w najbliższą sobotę (17 czerwca) o godzinie 19.00 w Sieradzkim Centrum Kultury. Bilety dostępne są na stronie Centrum oraz w siedzibie.

Kontakt prasowy
Kuba Galczak
042 662 33 22
promocja@teatr-jaracza.lodz.pl

„Bileterka"
scenariusz Arnošt Goldflam (Biletářka)
przekład, reżyseria, scenografia, kostiumy
Matylda Paszczenko
asystent reżysera Daria Żwan
muzyka Jacek Grudzień
reżyseria światła Michał Modlinger
inspicjentka, suflerka Marta Baraszkiewicz

Obsada:
Bileterka Matylda Paszczenko
Głos Konferansjera Zbigniew Dziduch
Mąż Zaufania PASZCZAKI TEAM
Studenci Wydziału Aktorskiego PWSFTviT
im. L. Schillera w Łodzi
Etiuda Filmowa
reżyseria Filip Bojarski
zdjęcia Rafał Żwan
montaż Daria Żwan
dźwięk Filip Marszałek
Występują:
Marcin Korcz
Agnieszka Więdłocha

Kuba Galczak
Materiał Teatru
16 czerwca 2023
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia