Gdańsk ponownie areną działań artystów teatralnych

"Odkrywanie teatralnych przestrzeni"

Gdańsk ponownie zostanie areną działań europejskich artystów teatralnych. Ponad 300 twórców z sześciu krajów, liczne seminaria i warsztaty, kierowane także do młodzieży z małych miejscowości - tak zapowiada się "Discovering Theatrelands", nowa inicjatywa Fundacji Theatrum Gedanense oraz jej partnerów z Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

Ośmiomiesięczny projekt dofinansowany z Programu Kultura 2007-2013 umożliwi zaprezentowanie europejskiej widowni najlepszych spektakli inspirowanych twórczością Williama Szekspira. Dziewięć spektakli w wykonaniu grup teatralnych z sześciu państw europejskich – Polski, Czech, Niemiec, Rumunii, Węgier oraz Wielkiej Brytanii – wystawionych zostanie w miastach biorących udział w inicjatywie. Trudno o lepsze rozwinięcie idei wędrownych trup aktorskich, tak charakterystycznych przecież dla czasów dramaturga ze Stratford.

Interakcja aktorów i publiczności była nieodzownym elementem także teatru elżbietańskiego. Nie dziwi więc wybór duchowego patrona projektu. Tylko tak uniwersalny, powszechnie znany twórca jak William Szekspir może posłużyć za język międzykulturowego porozumienia. Powszechna znajomość jego sztuk ma ułatwić widzom zauważenie, czym różnią się interpretacje wywodzące się z poszczególnych środowisk i tradycji narodowych. Projekt „Discovering Theatrelands” będzie też bardzo dobrą okazją do wymiany doświadczeń. Reżyserzy oraz aktorzy będą mogli podzielić się pomysłami na nowoczesne inscenizowanie dorobku Szekspira, zaś impresariowie – metodami organizacji wydarzeń kulturalnych.

Szczególnym wydarzeniem projektu, dającym możliwość aktywnego uczestnictwa w kreowaniu spektaklu będzie teatr społeczny (community play), angażujący mieszkańców miejsca, w którym jest rozgrywany. Sztuka oparta na szekspirowskiej „Opowieści zimowej” powstanie we współpracy z brytyjską grupą Parrabbola znaną już mieszkańcom Gdańska z „Peryklesa” granego dwa lata temu w Dolnym Mieście, a także czeskim PaS de Theatre, dzięki któremu spektakl zostanie pokazany także na Festiwalu Szekspirowskim w Ostrawie.

Otwarty casting do spektaklu odbędzie się 15 czerwca, zapraszamy mieszkańców Gdańska do wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu. każdy kto przyjdzie zostanie włączony w prace nad spektaklem i będzie mógł spróbować swoich sił na scenie. Szczegóły ogłosimy w poniedziałek 11 czerwca 2011.

Projekt Discovering Theaterlands obejmuje także prezentację spektakli teatralnych na Festiwalach Szekspirowskich w Europie, w tym: Neuss (Niemcy), Gyula (Węgry), Ostrava (Czechy) oraz podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Trójmieście w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2012.

Wydarzeniem tegorocznej edycji trójmiejskiego festiwalu będzie z pewnością prezentacja dzieła wybitnego flamandzkiego twórcy Luka Percevala. Ten doświadczony reżyser szekspirowski po głośnych adaptacjach „Schlachten”, „Macbeth” czy „Othello” prezentuje własną wizję "Hamleta", przygotowaną w Teatrze Thalia w Hamburgu. To intrygująca i pełna emocji inscenizacja w której dwóm aktorom grającym Hamleta towarzyszy grający i śpiewający na żywo pianista. Duński książę w traumie po śmierci ojca i pochopnym ślubie matki jest tutaj symbolem „condition humaine”, człowiekiem rozerwanym pomiędzy rozsądkiem i uczuciem, prawdą i kłamstwem, pozostającym bez odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące własnej egzystencji. Aktualności tekstu Perceval doszukuje się w jego mitycznych i archaicznych podstawach.

Kolejnym twórcą wielkiego formatu, obecnym na Festiwalu, będzie Silviu Purcărete, wybitny interpretator Szekspira. Do tej pory w Trójmieście wystawiane były trzy z tych inscenizacji: głośny „Tytusa Andronikus”, „Wieczór Trzech Króli” a także „Miarka za miarkę”. Wszystkie spotkały się ze świetnym przyjęciem. Tym razem oryginalny twórca rumuński wraz z zespołem Teatru Narodowego z Krajowej zaprezentuje „Burzę”, której premiera odbyła się w kwietniu 2012 r. W produkcję spektaklu i jego prezentację na festiwalu w Gdańsku zaangażowany jest Rumuński Instytut Kultury i członkowie Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich.

Tytuł projektu „Odkrywanie teatralnych przestrzeni” należy potraktować dość dosłownie. Równie ważne co spektakle będą bowiem akcje edukacyjne z udziałem teoretyków i animatorów kultury. Wprowadzą oni nawet laików w niełatwy język współczesnego teatru.

Przede wszystkim, w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej ruszy cykl wykładów oraz spotkań z artystami oraz różnorodnych warsztatów teatralnych. Za oprawę tych działań posłużą happeningi, improwizacje oraz parada kończąca Festiwal. Z myślą o studentach i nauczycielach akademickich zaplanowano z kolei seminarium obracające się wokół zagadnień pedagogiki teatralnej oraz sztuki jako narzędzia komunikacji. Wysoki poziom dyskusji zagwarantują międzynarodowi eksperci – badacze kultury, reżyserzy czy dyrektorowie szekspirowskich instytucji kulturalnych. Działania edukacyjne realizowane będą także w regionie województwa pomorskiego gdzie odbędą się również prezentacje teatralne.

W projekcie „Discovering Theatrelands” każdy może znaleźć coś dla siebie. Pasjonaci teatru będą mieli okazję podziwiać cieszące się uznaniem zagraniczne spektakle, ktoś inny – swojego sąsiada albo siostrzeńca w malutkim epizodzie. Brytyjczycy przekonają się, że polski teatr ma bogate tradycje i osiągnięcia, Polacy – że Szekspir jest im bliższy niż myśleli. Wszyscy żyjemy bowiem w tej samej przestrzeni kultury europejskiej, ukształtowanej także przez jego dzieła. Międzynarodowa współpraca przy organizacji takich inicjatyw artystycznych może te więzi tylko zacieśnić.

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Projekt odzwierciedla jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Anna Szynkaruk-Zgirska
Materiał Organizatora
9 czerwca 2012
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...