Inauguracja sezonu artystycznego 2203/2024

Inauguracja 135. sezonu artystycznego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi!

Na początek przejmująca historia wypełniona czeskim humorem z balladami Nohavicy oraz relacja spotkania Kazimierza Moczarskiego ze swoim oprawcą – Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi rozpoczyna nowy sezon teatralny mocnym akcentem.

We wrześniu na widzów czekają także wielkie powroty oraz premiera odważnego monodramu Agnieszki Skrzypczak. Od czwartku, 24 września, rozpoczyna się także stacjonarna sprzedaż biletów.

Po intensywnym sezonie 2022/23, który przyniósł instytucji aż 11 nowych tytułów oraz kilka nagród i wyróżnień zarówno dla zespołu jak i poszczególnych spektakli, przyszedł czas na inaugurację jubileuszowego, 135 sezonu artystycznego.

– Sezon rozpoczynamy oficjalnie od połowy września. Przed nami bardzo intensywny czas związany z jubileuszem. Przez całe wakacje trwały rozmowy z twórcami premier zaplanowanych na jesień i zimę, zaczęły się pierwsze próby, a na terenie całego teatru trwały prace renowacyjne – mówi Michał Chorosiński – dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

– Ci, którzy nie widzieli wszystkich naszych nowości z poprzedniego sezonu, będą mogli nadrobić niedawne tytuły.
Przed nami także premiera. Po ogromnym sukcesie spektaklu „Marzenie Nataszy" Agnieszka Skrzypczak powraca z nowym monodramem, „Ifigenia ze Splott" – dodaje.

16 i 17 września o 19.00 na scenach Jaracza można będzie obejrzeć dwa spektakle, które swoje premiery miały pod koniec poprzedniego sezonu – „Śmierć pięknych saren" Oty Pavla w reżyserii Jana Szurmieja oraz „Rozmowy z katem" Kazimierza Moczarskiego w reżyserii Michała Chorosińskiego. Po ponad półrocznej nieobecności 19 i 21 września na afisz wraca spektakl „Niepamięć" Marka Modzelewskiego w reżyserii Piotra Ratajczaka, przygotowany w koprodukcji z Garnizonem Sztuki.

Na scenie wystąpią aktorzy Teatru Jaracza: Agnieszka Więdłocha, Krystian Pesta i Marcin Korcz oraz gościnnie Magdalena Kumorek i Rafał Królikowski. Także na Dużej Scenie 24 i 26 września fani klasyki literatury polskiej będą mogli wybrać się na „Zemstę" Aleksandra Fredry w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Na Scenie Kameralnej nie zabraknie uwielbianych przez publiczność tytułów takich jak „Orkiestra Titanic" (20 i 21 września) czy „Szklana Menażeria" (23 i 24 września).

Pod koniec miesiąca, 27 i 28 września, widzowie będą mogli wybrać się na spektakl-wystawę poświęcony Jerzemu Nowosielskiemu, czyli „Finisaż". Małą Scenę z kolei wypełnią monodramy w wykonaniu aktorów Teatru Jaracza.

23 września odbędzie się premiera monodramu Agnieszki Skrzypczak „Ifigenia ze Splott" Gary'ego Owena w reżyserii Filipa Gieldona.

– Agnieszka kolejny raz staje przed niełatwym wyzwaniem. Tym razem jednak jej postać jest jeszcze bardziej zawiła, skomplikowana wewnętrznie – mówi Filip Gieldon, reżyser spektaklu – Będzie to współczesna historia o próbującej się odnaleźć we współczesnym świecie kobiecie.

Ifka utrzymuje się z zasiłku socjalnego, nie stroni od alkoholu. Nienawidzi świata i ludzi.
Szybko okazuje się jednak, że jest postacią o wiele bardziej złożoną. Jest w niej bowiem wściekłość, jest agresja i furia, ale jest także, i przede wszystkim, wielki strach przed samotnością i ogromna potrzeba miłości. Tej ostatniej udaje jej się zaznać i choć tylko przelotnie, staje się ona punktem zwrotnym w życiu dziewczyny.

Pokazy przedpremierowe odbędą 21 i 22 września o godzinie 19.00. Bilety są dostępne w sprzedaży online i stacjonarnie.
27 i 28 września będzie można wybrać się na prawdziwie łódzki spektakl oparty na bestsellerowej powieści królowej polskiego kryminału Katarzyny Bondy „Lampiony", czyli monodram Roberta Latuska „Aszkenazy, menel z Łodzi".
Z kolei fani kina będą mogli spędzić nieprzewidywalny i ekscytujący wieczór 29 lub 30 września w towarzystwie „Bileterki", w którą wcieli się Matylda Paszczenko.

Od czwartku, 24 września, po przerwie urlopowej pracę wznawia kasa teatru. Odwiedzając instytucję będzie można zaopatrzyć się w bilety na wrześniowe i listopadowe spektakle i zaplanowane premiery.

Zanim widzowie zasiądą na teatralnych salach by oglądać spektakle, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi
zaprasza także na dwa współorganizowane przez siebie wydarzenia.

Pierwszym z nich będzie coroczne Narodowe Czytanie, w którym Teatr bierze udział już od wielu edycji.

Tym razem 9 września o godzinie 12.00 aktorzy Teatru Jaracza będą czytać „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, w aż dwóch lokalizacjach: Ogrodach Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi (ul. Przędzalniana 72) oraz w Zespole Dworskim w Turowej Woli (Turowa Wola 18). W Łodzi widzowie będą mogli posłuchać interpretacji Grażyny Walasek, Krzysztofa Wacha, Katarzyny Cynke, Michała Staszczaka i Roberta Latuska.
W Turowej Woli czytać będą Dorota Kiełkowicz, Marcin Włodarski, Milena Lisiecka, Iwona Karlicka i Bogusław Suszka.

12 września o godzinie 19.00, w wigilię 220-stej rocznicy urodzin Maurycego Mochnackiego, odbędzie się wykład poświęcony jego twórczości. Wygłosi go Profesor Andrzej Nowak, historyk, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, kawaler Orderu Orła Białego, twórca, m.in., monumentalnych „Dziejów Polski".
Prelekcja uzupełniona zostanie przez performatywne czytanie fragmentów pism Mochnackiego w wykonaniu aktorów Teatru. Wykład odbędzie się na Dużej Scenie, wstęp wolny.

(-)
Materiał Teatru Jaracza w Łodzi
25 sierpnia 2023
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia