Notice: Undefined index: bigTop in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 46
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

Kabaret u Modrzejewskiej

"Wesołe miasteczko" - reż. Joanna Gonschorek - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Literacko-muzyczny kabaret artystów legnickiego teatru zaprezentuje w sobotę 1 lutego w Caffe Modjeska premierowy program satyryczny inspirowany twórczością Juliana Tuwima wg scenariusza Roberta Urbańskiego.

W kabaretowym widowisku dla dorosłych z muzyką Łukasza Matuszyka, które powstaje pod reżyserskim okiem aktorki Joanny Gonschorek, uczestniczyć będzie komplet zespołu aktorskiego legnickiej sceny, a także czworo członków kameralnego chóru Axion. Wykonawcom na pianinie przygrywać będzie Andrzej Janiga.

Po zrealizowanych w minionych latach "Skumbriach w tomacie" (2006) i "Śpiewać każdy może" (2010) w swojej trzeciej odsłonie kabaret legnickich aktorów "Piękna Helena" sięgnął po twórczość Juliana Tuwima. Wyboru tekstów do piosenek i kupletów, które w udramatyzowanej formie złożą się na satyryczną opowieść o obywatelach pewnej mieścinki, dokonał kierownik literacki legnickiego teatru Robert Urbański, który napisał oryginalny scenariusz kabaretowego widowiska.

- Wybrane teksty noszą na sobie niekiedy znak moich przeróbek. Wynika to zarówno z potrzeby uwspółcześnienia, ale też z chęci nadania lokalnego, czytelnego dla legniczan kontekstu - mówi autor skeczów i scenariusza.

Akcja "Wesołego miasteczka" toczyć się będzie na urodzinowej i dziękczynnej uroczystości zorganizowanej przez przedstawicieli lokalnych elit dla swojego burmistrza. "Wszelkie ewentualne podobieństwo do aktualnych postaci i zdarzeń jest zupełnie przypadkowe i absolutnie niezamierzone" - przekonywać będzie publiczność wodzirejka i przewodniczka po tej uroczystości. Na ile skutecznie? Oceni to publiczność.

- Choć materia literacka pochodzi z odległej już historii to opowiadana piosenkami i skeczami akcja toczyć się będzie tu i teraz, w legnickiej kawiarni teatralnej. Nawet publiczność traktowana będzie jak uczestnicy urodzinowej fety dla lokalnego władcy. Dla stałych widzów teatru ciekawym odkryciem może być nowy wizerunek sceniczny znanych im aktorów. Dzięki oryginalnej muzyce, piosenkom wykonywanym z udziałem chórzystów, kostiumom i dramaturgicznej stylizacji znajdziemy się na pograniczu teatru absurdu inspirowanego duchem Monty Pythona - zachęca reżyserka widowiska Joanna Gonschorek.

- Muzycznie program będzie bardzo różnorodny. Będzie popowo, ludowo, kabaretowo z elementami bluesa, bossa novy, a nawet hip-hopu, z użyciem znanych cytatów muzycznych, na zmianę żartobliwie, pastiszowo i lirycznie. Kompozycje dadzą szansę zarówno doświadczonym już wokalistom sceny, jak i zdolnym aktorskim interpretatorom piosenek. Będzie się działo! - zapewnia kompozytor Łukasz Matuszyk.

Czy kabaretowy spektakl w legnickiej kawiarni teatralnej będzie jak przysłowiowe uderzenie w stół, po którym odezwą się nożyce? To całkiem prawdopodobne, bo do dziś satyryczne teksty Tuwima nie straciły ani swojego lirycznego uroku i dowcipu, ani ostrości. W przeszłości autorowi przyniosły wszak zarówno uwielbienie miłośników estrady, jak i nienawiść politycznych oponentów.

Premiera przy kawiarnianych stolikach w sobotę 1 lutego w teatralnej Caffe Modjeska. Początek o godz. 19.00. Bilet premierowy 50 zł. Kolejne prezentacje "Wesołego miasteczka" 7, 9 i 21 lutego, także o 19. Bilety: 30 zł, ulgowe 18 zł.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
31 stycznia 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia