Krakowskie spektkle w IMCE

1. Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny

"Paw Królowej" Masłowskiej i "Iluzje" Wyrypajewa z udziałem Anny Dymnej i Krzysztofa Globisza z Narodowego Starego Teatru w Krakowie będzie można zobaczyć w listopadzie i w grudniu w Teatrze IMKA.

Hit sezonu "Paw Królowej" (na zdjęciu) Doroty Masłowskiej ze Starego Teatru w Krakowie, jeden z najlepszych spektakli ostatniego sezonu -zostanie pokazany dwukrotnie 15 i 16 listopada na Festiwalu Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny.

"Paw Królowej" w porywającej reżyserii Pawła Świątka znalazł się w czołówce najważniejszych wydarzeń sezonu 2012/2013 ankiety miesięcznika "Teatr". Grająca w "Pawiu Królowej" Paulina Puślednik otrzymała nagrodę aktorską na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Pod koniec września przedstawienie otrzymało Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia 2013 w Tarnowie. Jurorzy uznali, że "Paw Królowej" jest przedstawieniem "najśmieszniejszym, najmądrzejszym, najbardziej nowatorskim i najlepiej zagranym".

Zabawa językiem Masłowska, która debiutowała "Wojną polsko-ruską" jest pisarką obdarzoną fenomenalnym słuchem językowym. W jej powieściach zawsze można liczyć na niebanalną narracją. Bohaterami "Pawia Królowej" są niezbyt rozgarnięte, karykaturalnie przedstawione postaci, których jedynym marzeniem jest medialny rozgłos. Zżera ich pragnienie, by dostać się do grona celebrytów, czyli osób znanych z tego, że są znane i sławne. O wyjątkowości "Pawia Królowej" decyduje jednak nie tyle szydercza fabuła, co fakt, że całość napisana została w formie monologu stylizowanego na rap. Język powieści to zrytmizowany potok słów, genialnie spreparowany z reklamowych i politycznych sloganów, notatek prasowych, piosenek, telewizyjnych newsów i młodzieżowego slangu. Bełkotliwie zabawne monologi, pełne zaskakujących zbitek słownych, naszpikowane są gramatycznymi i stylistycznymi błędami. Spektakl zawsze budzi burzę śmiechu i braw. Kończą go owacje na stojąco.

Zdrada i miłość "Iluzje" potwierdziły mocną międzynarodową pozycję Iwana Wyrypajewa. Sztuka jest grana w Londynie, Sankt-Petersburgu, Wilnie, Atenach, Budapeszcie i Nowosybirsku. "Iluzje" Iwana Wyrypajewa w jego reżyserii, to rzecz o potrzebie stałości w życiu, jaką gwarantują tylko miłość i wierność. Spektakl łączy elementy "Big Brothera", w którym wybitni artyści rywalizują żarliwością gry - z bergmanowską psychodramą. Im bardziej poznajemy życie bohaterów, tym bardziej jego obraz staje się skomplikowany, pełny dowodów niestałości, chęci zdrady i odrzucania miłości najbliższej osoby. Mnożą się dowody egoizmu, szukania szczęścia tam, gdzie go nie ma. Mylenia chwilowej fascynacji erotycznej z autentycznym uczuciem.

-Moja sztuka opowiada o miłości i o tym, jak bardzo ważne jest znalezienie jej we własnym sercu, bo inaczej życie przypomina zmiętą gazetę, którą wiatr gna po ulicy -powiedział Iwan Wyrypajew w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". -Główny problem polega na tym, że żyjemy nieuważnie. Nie wiemy, kim naprawdę jesteśmy. Nie czujemy smaku porannej herbaty czy własnego oddechu. Nie zauważamy również najbliższej osoby. Bywa, że jesteśmy razem całe życie i nie wiemy o niej najważniejszych rzeczy. Nie widzimy, co ją naprawdę martwi, nie dzielimy z nią jej radości. Nie znamy też swoich dzieci. Nazbyt często jesteśmy rozkojarzeni, a nasz rozum błądzi po tysiącach różnych spraw, przez co nigdy nie jesteśmy "tu", a zawsze "gdzieś". Pochłaniają nas iluzje życia, a nie samo życie.

Iwan Wyrypajew, dramaturg, reżyser. Urodził się w 1974 r. w Irkucku. Jeden z najważniejszych europejskich dramatopisarzy. W 1998 r. założył teatr studyjny Przestrzeń Gry. Od 2001 r. współpracował z moskiewskim Teatr.doc. Sławę przyniosła mu sztuka "Sny", a także "Walentynki", "Lipiec", "Taniec Delhi". Autor ekranizacji swoich dramatów - Tlenu" i "Lipca". Obecnie kieruje moskiewskim Teatrem Praktika. Prywatnie w związku z Karoliną Gruszką, z którą ma córkę. "Paw Królowej" będzie grany 15 i 16 listopada, zaś "Iluzje" 17 i 18 grudnia. Bilety już w sprzedaży. http://www.teatr-imka.pl

(-)
Materiał Teatru
9 listopada 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia