Notice: Undefined index: bigTop in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 46
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

Legnicki teatr zwycięzcą festiwalu

14. Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

Spektakl "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy zebrał najwięcej nagród XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej, zakończonego w niedzielę w Zabrzu.

Jury, w którym zasiadali Lech Raczak, Ingmar Villqist i Łukasz Drewniak, postanowiło przyznać Pawłowi Wolakowi i Katarzynie Dworak Nagrodę im. Stanisława Bieniasza w formie medalu za dramat "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" oraz nagrodę w wysokości 10 tys. zł dla realizatorów tego spektaklu. Przedstawienie otrzymało też Grand Prix Nagrodę Publiczności, a grający w nim rolę Bogdana Rafał Cieluch zdobył I nagrodę aktorską w wysokości 4 tys. zł.

I nagrodę za reżyserię - w wysokości 5 tys. zł - przypadła Annie Augustynowicz za spektakl "Męczennicy" Mariusa von Mayenburga z Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Szaniawskiego w Wałbrzychu. II nagroda za reżyserię, w wysokości 4 tys. zł Maciejowi Podstawnemu za spektakl "Jasiu albo Polish Jokes" Davida Ivesa z Teatru Nowego w Zabrzu.

II nagrodę aktorską w wysokości 3 tys. zł - przyznano Jarosławowi Karpukowi - za role w spektaklach "Jasiu albo Polish Jokes" i "Top Dogs" z Teatru Nowego w Zabrzu. III nagroda aktorska - w wysokości 2 tys. zł - przypadła Annie Koniecznej - za role Portii i Rachel w spektaklu "Jasiu albo Polish Jokes".

Jury przyznało też 5 równorzędnych wyróżnień aktorskich w wysokości 1 tys. zł każde: Marii Dąbrowskiej, Magdzie Skibie, Magdalenie Tabor, Joannie Litwin-Widerze i Dariuszowi Niebudkowi. Nagrodę za debiut w wysokości 2 tys. zł otrzymał Konrad Beta.

Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu to jedyny tematyczny festiwal w Polsce, przedstawiający inscenizacje dramaturgii współczesnej. Realizacje sceniczne dramatów, powstałych po 1989 roku, ukazujących człowieka w szerokim kontekście - socjologicznym, obyczajowym, religijnym i politycznym, były zaprezentowane w większości na scenach Teatru Nowego w Zabrzu oraz w ponadstuletnim budynku dawnej pływalni wybudowanej przez hutę "Donnersmarck", gdzie dziś mieści się galeria i restauracja.

Jurorzy przyznają nagrody indywidualne za twórczy wkład w realizację dramatu współczesnego na scenach polskich. Laureatami mogą być wszyscy twórcy widowiska teatralnego: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie.

Jury przyznaje też honorową Nagrodę im. Stanisława Bieniasza - dramaturga, reżysera, pomysłodawcy festiwalu - najlepszemu dramatopisarzowi. Dodatkowo przyznawane jest Grand Prix - honorowa nagrody publiczności dla najlepszego spektaklu. Pula nagród wynosiła 35 tys. zł.

Oprócz spektakli konkursowych w programie festiwalu znajdują się również dyskusje z twórcami przedstawień, warsztaty dramatopisarskie, koncerty, przeglądy spektakli Teatru Telewizji oraz prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla dzieci.

Festiwal odbywa się w Zabrzu od 2001 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tys. widzów. Jego organizatorami są samorząd Zabrza i Teatr Nowy.

(-)
(PAP)
28 października 2014
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia