Notice: Undefined index: bigTop in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 46
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

Murem za Jackiem Głombem

Czy dojdzie do konkursu na nowego dyrektora Teatru Modrzejewskiej w Legnicy? Pracownicy stoją murem za Jackiem Głombem

Pracownicy Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy stanęli w obronie dyrektora Jacka Głomba, który może być pozbawiony władzy nad instytucją. O co chodzi?

Jacek Głomb zarządza Teatrem Modrzejewskiej od 26 lat. To dzięki niemu nasz legnicki teatr dziś znany jest i ceniony w całej Polsce, a także wielu innych krajach. To także on zbudował Drużynę Modrzejewskiej, czyli załogę teatru, która dziś stanęła za nim murem.

Kilka miesięcy temu zarząd województwa dolnośląskiego z marszałkiem Cezarym Przybylskim na czele podjął decyzję o konieczności przeprowadzenia konkursu na dyrektora legnickiego teatru, który miałby objąć kierownictwo od sezonu 2021/2022. Kadencja Jacka Głomba kończy się 31 sierpnia 2021 roku. Sytuacja jest o tyle dziwna, o ile zdarzyła się pierwszy raz. Dotychczas korzystano z możliwości przedłużania dyrektorowi kontraktu bez konieczności przeprowadzania konkursu.

Decyzja jest dla nas niezrozumiała. W związku z tym wystosowaliśmy apel do marszałka o spotkanie, rozmowę i wyjaśnienie sytuacji - poinformował Robert Gulaczyk, aktor legnickiego teatru.

Pod apelem podpisało się 71 osób - niemal wszyscy pracownicy Teatru Modrzejewskiej.

Uważamy, że nikt sensowny się do konkursu nie zgłosi - podkreślił Robert Gulaczyk.

Jacek Głomb od ponad 20 lat z powodzeniem zarządza instytucją, która pod jego władzą osiąga sukcesy, rozwija się, dając tego solidny dowód w obecnych, pandemicznych czasach. Teatr Modrzejewskiej to jeden z najprężniej działających teatrów w Polsce podczas pandemii.

Lepsze jest zawsze wrogiem dobrego. Kiedy władza chce polepszyć coś, co już jest dobre, to włącza nam się ostrzegawcza lampka - powiedział Paweł Wolak, aktor.

Nie powinno zmieniać się sternika w trudnych czasach - dodał Robert Gulaczyk.

Pierwszą reakcją na decyzję zarządu Dolnego Śląska była petycja z inicjatywy Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny. Pod petycją o nieprzeprowadzanie konkursu na dyrektora teatru i pozostawienie na tym stanowisku Jacka Głomba podpisało się ponad 3000 osób.

Zarząd województwa zapoznał się z petycją i poinformował, że nie zmieni decyzji - powiedziała wiceprezes Stowarzyszenia, Radosława Janowska-Lascar.

We wstępie do petycji czytamy:

Decyzję Zarządu Województwa Dolnośląskiego odczytujemy jako niechęć powołania Jacka Głomba na kolejną kadencję.

7 grudnia podczas konferencji prasowej Drużyna Modrzejewskiej pokazała się w symbolicznych żółtych i pomarańczowych kamizelkach odblaskowych, które przywodzą na myśl poczucie zagrożenia. W rękach trzymali tabliczki z napisem #zostawGłomba. To nazwa oficjalnej akcji, która ruszy 17 grudnia. Jej celem jest uzyskanie wsparcia nie tylko od środowiska kultury, ale również od tak zwanego suwerena. Inicjatorem akcji jest Drużyna Modrzejewskiej.

Aktorzy zaznaczają, że decyzja przeprowadzenia konkursu na dyrektora teatru skierowana jest przeciwko Jackowi Głombowi, ale w konsekwencji uderzy w cały teatr, kulturę, a w dalszej kolejności także w samą Legnicę. Wydaje się oczywiste, że zarząd, podejmując taką decyzję, chce usunąć Jacka Głomba ze stanowiska dyrektora.

Jesteśmy jednomyślni i wszyscy stoimy za Jackiem Głombem.

Klaudia Korfanty
Nasze Miasto Legnica
11 stycznia 2021
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Jacek Głomb
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia