Opera według Lema w Teatrze Wielkim

"Cyberiada" - reż. Ran Arthur Braun - Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

W sobotę polska prapremiera opery Krzysztofa Meyera według "Cyberiady" Stanisława Lema.

Krzysztof Meyer, kompozytor z wyboru związany z Poznaniem, obchodzi w tym roku 70. urodziny. Jest to jeden z pretekstów, który sprawił, że Teatr Wielki w Poznaniu zdecydował się wystawić jego młodzieńcza operę "Cyberiada".
Krzysztof Meyer znał prywatnie Stanisława Lema, ponieważ jego mama i żona pisarza pracowały razem jako lekarki. Młody kompozytor zwierzył się ulubionemu pisarzowi, że chce skomponować operę i wybrał "Tango" Sławomira Mrożka. Lem odwiódł go od tego pomysłu i podarował świeżutką swoją książkę "Cyberiada". Kompozytor rzucił się na lekturę i po jej przeczytaniu wiedział, że znalazł materiał na libretto opery.
- Początkowo mieliśmy je napisać z Lemem - opowiada Krzysztof Meyer. Ale nie złożyło się i napisałem je sam. Pisarz zaakceptował mój pomysł połączenia fragmentów "Cyberiady" z jedną bajką robotów. Opera ma charakter szkatułkowy. A tematyka koresponduje z muzyką, którą w tamtym czasie uprawiałem.
Kierownikiem muzycznym polskiej prapremiery opery Meyera jest Krzysztof Słowiński.
- 40 lat temu była to opera futurystyczna - mówi Krzysztof Słowiński. - W tym czasie technologie poszły do przodu i odczytujemy to dzieło w zupełnie innej rzeczywistości. Ale muzyka jest ciągle współczesna. Dzieje się tak dlatego, że jest to muzyka bardzo teatralna.
Operę reżyseruje Ran Arthur Braun (znamy go z "Cyganerii" zrealizowanej Pod Pegazem kilka miesięcy temu).
- Mnie w tej historii nie interesuje polityka i codzienność. Szukam metafory. Każdy widz może odczytać to dzieło po swojemu - mówi Ran Arthur Braun, który odpowiada również za stronę choreograficzną.
W operze bierze udział 17 solistów, aktor dramatyczny, chór i orkiestra. Na scenie pojawią się także akrobaci i perkusiści, którzy - jak deklaruje reżyser - stanowią fragment scenicznej rzeczywistości.
"Cyberiada" Krzysztofa Meyera czekała na realizację sceniczną Polsce 43 lata. Od zwycięstwa w konkursie kompozytorskim w Monaco w 1970 roku, raz wystawiona była w Wuppertalu.
Teatr Wielki w Poznaniu, Krzysztof Meyer, "Cyberiada", 25 maja, godzina 19, 26 maja, godzina 18, bilety: 20 - 80 zł.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
23 maja 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia