Oświadczenie dyrektora Marcina Hycnara

ws. wynajem w Teatrze Jaracza w Łodzi

Szanowni Państwo,

w obliczu coraz liczniej pojawiających się głosów i komentarzy dotyczących osoby pana Wojciecha Cejrowskiego i Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, informuję, co następuje.

Umowa pomiędzy producentem stand-upu pana Wojciecha Cejrowskiego, a Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w ramach której Teatr wynajmuje komercyjnie przestrzeń na potrzeby występów „Ale Meksyk" oraz „Prawo dżungli" w dniu 11 marca 2022 r., została podpisana 14 lutego 2022 r. Podpisanie umowy nastąpiło zatem przed publicznymi wypowiedziami pana Cejrowskiego odnośnie wojny w Ukrainie i jego stosunku do Wladimira Putina. Z perspektywy czasu zdaję sobie sprawę, że wynajem przestrzeni Teatru ww. producentowi nie był właściwą decyzją - i to nie tylko w związku z ostatnimi wypowiedziami pana Cejrowskiego. Bardzo przepraszam za niewystarczającą w tym wypadku ostrożność przy doborze i weryfikacji kontrahenta - jestem świadomy, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Chciałbym jasno zaznaczyć, że jako Teatr absolutnie odcinamy się od publicznych wypowiedzi pana Wojciecha Cejrowskiego. Wynajem przestrzeni na rzecz stand-upu został podyktowany argumentami komercyjnymi. Tego typu działalność Teatr realizuje celem zapewnienia swojej stabilności finansowej. Wynajem przestrzeni Teatru na rzecz podmiotów zewnętrznych stanowi zupełnie odrębny tor, nie mający nic wspólnego z bieżącą działalnością repertuarową i wartościami, jakie Teatr chce propagować i krzewić w widzach.

Po serii skandalicznych wypowiedzi pana Cejrowskiego dotyczących ataku rosyjskiej armii na niepodległe terytorium Ukrainy, od razu podjąłem próbę odwołania przedsięwzięcia - zanim jeszcze sprawa zaczęła być komentowana w przestrzeni publicznej. Niestety, kary finansowe grożące teatrowi za niewywiązanie się z umowy okazały się potencjalnie druzgocące dla funkcjonowania instytucji, a w obecnej sytuacji teatr nie może sobie na nie pozwolić. Dlatego, po konsultacjach z prawnikami i stroną przeciwną, zaprzestałem dalszych działań ws. odwołania wydarzenia.

Wsłuchuję się uważnie w Państwa głosy oburzenia i w pełni je rozumiem. W sytuacji, w jakiej jest teatr, nie zostaje mi jednak niestety nic więcej, niż tylko bardzo przeprosić za mój błąd.

Jako instytucja kultury jednoznacznie solidaryzujemy się z Ukrainą, stoimy na stanowisku, że agresja Rosji wobec Ukrainy jest karygodna, barbarzyńska i zasługuje na wszelkie potępienie. Wobec powyższego, wypowiedzi pana Cejrowskiego m.in. tłumaczące działalność W. Putina są dla nas nie do zaakceptowania.

W kontekście artykułu pani Izabelli Adamczewskiej w Gazecie Wyborczej z dnia 9.03.2021 r. „Ksenofob Wojciech Cejrowski w Teatrze Jaracza w Łodzi. Widzowie i pracownicy zbulwersowani, dyrektor na urlopie" pragnę nadmienić, że moje podanie o dwudniowy urlop przypadający na dni 9 i 10 marca 2022 r. zostało złożone w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego 14.01.2022 r., więc nie mogło mieć żadnego związku z planowanym występem pana Cejrowskiego w Teatrze Jaracza, a sugestia jakoby było inaczej, jest niczym więcej jak insynuacją. Natomiast fakt, że Teatr Jaracza nie podaje na swojej stronie internetowej szczegółów dotyczących wydarzenia z udziałem pana Cejrowskiego, nie jest niczym szczególnym - zgodnie z moją decyzją sprzed roku, żadne informacje o wydarzeniach zewnętrznych nie widnieją w kanałach informacyjnych instytucji.

Z poważaniem

Marcin Hycnar
Dyrektor Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi

(-)
Materiał nadesłany
9 marca 2022
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Marcin Hycnar
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia