Notice: Undefined index: bigTop in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 46
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

Pracujemy nad rozszerzeniem dostępności naszej teatralnej oferty

"Uwolnić teatr!" - apel legnickiego Teatru im. H. Modrzejewskiej

Opublikowany 27 marca br. w Międzynarodowym Dniu Teatru, ale też w czasie pandemii, apel legnickiego Teatru Modrzejewskiej do Zarządu TVP S.A. o bezpłatne udostępnienie na stronie Teatru Telewizji spektakli zarejestrowanych z udziałem polskich zespołów teatralnych, doczekał się odpowiedzi. Zarówno kurtuazyjnej, jak i praktycznej.

Jest reakcja TVP na apel "Uwolnić teatr!"
Opublikowany 27 marca br. w Międzynarodowym Dniu Teatru, ale też w czasie pandemii, apel legnickiego Teatru Modrzejewskiej do Zarządu TVP S.A. o bezpłatne udostępnienie na stronie Teatru Telewizji spektakli zarejestrowanych z udziałem polskich zespołów teatralnych, doczekał się odpowiedzi. Zarówno kurtuazyjnej, jak i praktycznej.

Bezpośrednimi powodem skierowania przez legnicki teatr apelu do władz TVP pod hasłem "Uwolnić teatr!" było zamknięcie teatrów dla artystów i publiczności w związku z zagrożeniem epidemicznym. Sytuacja teatrów stała się skrajnie trudna.

"W tych wyjątkowych okolicznościach pragniemy jednak podtrzymać kontakt i więzi, jakie łączą teatr z jego widzami. Nie jest to łatwe. Trudne tym bardziej, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa przerwa w naszej publicznej działalności. Chcemy jednak umożliwić teatralnej widowni najszerszy z możliwych kontakt ze sztuką sceniczną. Telewizja Polska, dysponująca bogatym zasobem archiwalnym spektakli teatralnych, może tego dokonać. Dlatego w dniu teatralnego święta apelujemy: uwolnijcie teatr!

Wnosimy o udostępnienie naszej publiczności na stronie internetowej Teatru Telewizji wszystkich zarejestrowanych spektakli teatralnych pozostających w zasobach TVP, by w trybie VOD dostępne były bezpłatnie publiczności. W pierwszej kolejności apelujemy o udostępnienie tych przedstawień, które powstały poza studiami TVP, jako dorobek stworzony z naszej inicjatywy, z inspiracji i z udziałem polskich zespołów teatralnych. Z legnickich przedstawień są to: "Ballada o Zakaczawiu", "Wschody i Zachody Miasta", "Made in Poland", "III Furie" oraz "Orkiestra". Pięć dużych, ikonowych wręcz dla naszego teatru przedstawień" - czytaliśmy m.in. w apelu, który podpisał dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy Jacek Głomb.

Odpowiedź p.o. prezesa Zarządu TVP S.A. Macieja Łopińskiego, nadeszła do dyrektora legnickiego teatru w pierwszych dniach maja: "Inicjatywa ta jest bardzo cenna i interesująca, zwłaszcza w okresie stanu epidemicznego. Jednak jako wieloletni twórca doskonale Pan wie, że udostępnianie na platformie VOD przedstawień Teatru Telewizji jest związane z zakresem praw autorskich lub udzielonych licencji. Dotyczy to przedstawień powstałych przed powstaniem Agencji Kreacji Teatru Telewizji Polskiej, czyli przed 1 czerwca 2017 roku. (...). Pragnę poinformować Pana Dyrektora, że wydałem polecenie sprawdzenia możliwości prawnych udostępnienia na platformie VOD tytułów wymienionych w pańskim liście spektakli, które wspólnie zrealizowaliśmy".

"Cały czas pracujemy nad rozszerzeniem dostępności naszej teatralnej oferty na portalu Telewizji Polskiej" - dodał w swoim piśmie prezes Maciej Łopiński wymieniając podjęte działania.

Deklaracje te mają już praktyczny wymiar. Do licznych spektakli, które w ostatnich dniach powiększyły dostępny publicznie teatralny zasób archiwalny TVP dołączyły także te postulowane w apelu legnickiego teatru. Są to: "Wschody i Zachody Miasta", "Orkiestra" oraz "III Furie" ("Zabijanie Gomułki" udostępnione zostało niezwłocznie po telewizyjnej premierze).

- To dla nas wielka radość, że każdy z naszych widzów będzie miał bezproblemowy dostęp do telewizyjnych wersji naszych spektakli. Bardzo ważnym jest, by w sieci pojawiały się tylko przedstawienia o wysokiej jakości artystycznej i technicznej. Inaczej teatr, przeniesiony z konieczności do sieci, bardzo traci - komentuje decyzje TVP dyrektor Głomb.

"Mam głęboką nadzieję, że po tym trudnym okresie wrócimy do normalnej pracy i spotkamy się z twórcami teatralnymi na planach zdjęciowych, co zaowocuje na naszych antenach kolejnymi premierami Teatru Telewizji" - podkreślił w zakończeniu swojego pisma Maciej Łopiński.

Grzegorz Żurawiński
Materiał nadesłany
15 maja 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia