Notice: Undefined index: bigTop in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 46
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

Premiera na antenie TVP 2

"Orkiestra" - reż. Jacek Głomb - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

„Zagłębie miedziowe wreszcie doczekało się własnej sagi” – pisano po premierze głośnego, legnickiego spektaklu „Orkiestra”, autorstwa Krzysztofa Kopki (scenariusz) i Jacka Głomba (pomysł i reżyseria). Kilka dni temu zakończyły się prace nad telewizyjną wersją przedstawienia. Premiera na antenie TVP2 – w Barbórkę, 4 grudnia o godz. 21.45.

Zdjęcia do telewizyjnej „Orkiestry" kręcone były m.in. w szybach kopalni w Lubinie, ponad 600 metrów pod ziemią. Twórcy, aktorzy i ekipa filmowa pracowali w ekstremalnych warunkach – panowała wysoka temperatura, zdarzało się, że sprzęt odmawiał współpracy, a wstrząsy z sąsiednich oddziałów kopalni były odczuwalne także na planie „Orkiestry". W rezultacie powstała produkcja, która nie jest ani tradycyjną rejestracją spektaklu teatralnego, ani „przeniesieniem". To propozycja na pograniczu gatunków, odwołująca się do stylistyki filmowej i najlepszych wzorców teatru telewizji.

Podstawą tekstu „Orkiestry" stały się relacje i wspomnienia pracowników KGHM – tych aktualnych i tych, którzy choć w kopalni już nie pracują, to doskonale pamiętają początki „miedziowego raju". W oparciu o te wspomnienia, opowieści, relacje i anegdoty, twórcy „Orkiestry" w konwencji ballady opowiadają o tym, jak powstawało mityczne eldorado ściągające przybyszów z całej Polski. A także o tym, jak w sennych miasteczkach budziły się wielkomiejskie ambicje i apetyty na „lepszą przyszłość".

W tle losów członków górniczego zespołu muzyków pobrzmiewają echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości milenijnych i słynnego biskupiego „przebaczamy i prosimy o przebaczenie", tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji... Pojawia się Krzysztof Kieślowski kręcący propagandowy film, a także Edward Gierek prowokowany perspektywą naftowego eldorado i „polskiego Kuwejtu". Całość osadzona została w klimacie, któremu najbliżej do realizmu magicznego: wśród żywych pojawiają się postaci z górniczych wierzeń i przesądów. Jest patronka „dobrej śmierci", Święta Barbara i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.

Mitologię w spektaklu budują też anegdoty - o partyjnej działaczce, która odkryła w Lubinie pokłady ropy, o pierwszomajowych pochodach i cwaniakach, którzy próbowali za bezcen kupić miedziowy interes. Mamy tu cały korowód barwnych postaci, charakterystycznych typów i typków, członków górniczej orkiestry, ich przełożonych, żon, kochanek, reżimowych aparatczyków, cwanych dorobkiewiczów i kopalnianych duchów. „Orkiestra" to bowiem opowieść o ludziach na tle kolejnych epok – od PRL-u po raczkujący kapitalizm... – Tak naprawdę, to wtedy wszystko się rozpadło. Nic nas wcześniej nie podzieliło, dopiero pieniądze – mówi jedna z bohaterek „Orkiestry".

„Orkiestra" w reżyserii Jacka Głomba teatralną premierę miała ponad dwa lata temu. Powstała na zamówienie KGHM z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Nieprzypadkowo premiera odbyła się w cechowni Zakładów Górniczych Lubin. Przedstawienie grane było także w ZG Rudna, Hucie Miedzi Głogów i Ścinawie na długo przed tym, zanim trafiło na teatralną scenę w Legnicy. Także dlatego, że wg jego twórców prawdziwe historie warto grać w „prawdziwych miejscach". Co ciekawe, nie wszyscy miedziowi górnicy zakochali się w „Orkiestrze" od pierwszego wejrzenia. Po premierze protestował m.in. chór męski działający przy KGHM, który domagał się ocenzurowania spektaklu.

Spektakl był zapraszany na festiwale w całej Polsce. Na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" Jacek Głomb został nagrodzony za reżyserię „Orkiestry", a Ewa Galusińska i Paweł Palcat - za role w przedstawieniu.

Premiera „Orkiestry" w reżyserii Jacka Głomba, środa, 4 grudnia, godz. 21.45 na antenie TVP2

(-)
Materiał TVP
25 listopada 2013
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia