Notice: Undefined index: bigTop in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 46
Notice: Undefined index: banner3 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 79  

Premiera teatralnego serialu

"5.0" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

W sobotę 19 grudnia o godz. 19.00, na Scenie Gadzickiego premierowy odcinek futurystycznego serialu "5.0", który transmitowany będzie do sieci (streaming) odpłatnie na platformie wirtualnamodrzejewska.pl Pomysłodawczynią i autorką scenariusza jest Magda Drab, reżyseruje Piotr Ratajczak.

Serial "5.0" jest fantazją na temat nieodległej przyszłości świata wobec problemów, które już współcześnie dostrzegamy i które skłaniają nas do niepokoju o losy ludzkości i zamieszkałej przez nią planety. Odcinek pierwszy to kosmos, pragnienie ekspansji i polityka w trakcie lotu na Marsa w czasach, gdy ludźmi i państwami sterują komputerowe algorytmy, człowieka trudno odróżnić od jego awatara, a zasoby przeludnionej Ziemi ulegają wyczerpaniu.

O legnickim serialu teatralnym i nadchodzącej premierze mówiono w trakcie zdalnej konferencji prasowej, która odbyła się we wtorkowe przedpołudnie 15 grudnia.

- Cieszę się, że w naszym teatrze spotkały się dwie twórcze energie Magdy Drab i Piotra Ratajczaka. Czasy mamy takie, że z serialem wystartujemy w streamingu, ale robimy normalny teatr i przygotowujemy się do tego, by wszystkie odcinki grać na scenie z publicznością na widowni - zapewniał dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb.

Zaplanowano pięć odcinków serialu (każdy 45 - 60 min.). W każdym wystąpi inna grupa aktorów Teatru Modrzejewskiej. Każdy odcinek będzie całością na wybrany i inny temat (także przeludnienie planety, złe emocje i miłość, relacje ze sztuczną inteligencją, przyszłość dzieci). Pięć odcinków ma być jak pięć palców u dłoni, którą odwzorowano na plakacie serialu, a która - według autorki scenariusza - symbolizuje piętno, które odciskamy na planecie, ale też jedno z podstawowych narzędzi komunikacji.

- Lubię fantasy i science fiction. Kiedyś przyszłość wydawała się oczywista. Dziś już tak nie jest, bo stała się wielką niewiadomą. O czym można marzyć, jakie można mieć plany, kiedy świat zmienia się w tak szalonym tempie i nic już nie jest pewne? Nawet jeśli nie będzie to pocieszająca perspektywa, to warto się nad nią zastanowić - objaśniała Magda Drab.

- Cieszę się z tego poszukiwania nowych form teatralnych. Seriale pojawiają się już w teatrze, ale to doświadczenie jest inne. Od lat jestem zafascynowany futurologią. Współpraca z Magdą i legnickim teatrem pozwala mi się z tym zmierzyć, ale także z moimi niepokojami wobec przyszłości. Tak się złożyło, że dzieje się to wobec ustanowionego właśnie na 2021 Roku Stanisława Lema - dodał Piotr Ratajczak.

Inspiracją dla twórców jest brytyjski satyryczny serial fantastycznonaukowy Netflixa "Czarne lustro" ("Black Mirror") stworzony przez Charliego Brookera wobec rzeczywistości, gdy w każdym domu, na każdym biurku i w każdej dłoni można zobaczyć telewizyjny ekran, monitor lub smartfon - czarne lustro odbijające codzienność naszego wieku. Okazuje się bowiem, że nowe technologie i ich powszechność nie tylko zwiększają komfort i poprawiają jakość życia, ale też zmieniają społeczeństwo w wymiarach psychologicznym, politycznym i moralnym. Cześć tych zmian daje istotne powody do niepokoju o przyszłość.

Niezwykły jest także sposób pracy nad serialem. Tydzień zdalnych prób na zoomie, tydzień na scenie, premiera i powtórzenie cyklu przy realizacji kolejnego odcinka. Po raz pierwszy streaming z legnickiego teatru na platformie wirtualnamodrzejewska.pl będzie odpłatny. Aby wykupić kod dostępu (indywidualny link) do transmisji na żywo należy przelać 20 zł na rachunek bankowy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy (Santander Bank Polska S.A. 49 1090 2066 0000 0001 1617 6396). Konieczne jest też podanie na przelewie adresu mailowego, na który teatr wyśle kod dostępu do spektaklu.

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Magda Drab "5.0" (serial). Reżyseria i opracowanie muzyczne: Piotr Ratajczak, scenografia: Marcin Chlanda, kostiumy: Grupa Mixer, ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko, współpraca dramaturgiczna: Joanna Kowalska. W kolejnych odcinkach wystąpią: 1. Zuza Motorniuk, Anita Poddębniak, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk; 2 .Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian; 3. Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Mateusz Krzyk, Paweł Wolak; 4. Joanna Gonschorek, Magda Skiba, Bartosz Bulanda, Paweł Palcat; 5. Magda Biegańska, Małgorzata Urbańska, Bogdan Grzeszczak. Premiera pierwszego odcinka (streaming) 19 grudnia o godz. 19:00.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
10 grudnia 2020
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Portrety
Piotr Ratajczak
Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92 Notice: Undefined index: id in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/modules/default/views/scripts/article/details.phtml on line 92
Notice: Undefined index: banner4 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 121 Notice: Undefined index: banner5 in /var/zpanel/hostdata/zadmin/public_html/kreatywna-fabryka_pl/public/nowa_grafika/Application/layouts/scripts/layout.phtml on line 124

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia